3
7

Hokej na rolkach: Gazda Nowy Targ Mistrzem Polski! Łyszczarczyk show!

Mistrz Polski w Hokeju na rolkach - Gazda Team Nowy Targ (Foto: pzsw.org)

W dniach 23-24 06. 2023 w Cieszynie odbył się Turniej Finałowy Mistrzostw Polski w Hokeju na Rolkach. W meczu finałowym Gazda Team Nowy Targ pokonała HC Pantery Cieszyn 6:5. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Alan Łyszczarczyk, który w finale zdobył cztery gole.

Turniej Mistrzowski jest Finałem zmagań eliminacyjnych w ramach rozgrywek Polskiej Ligi Hokeja na Rolkach.

W Turnieju Finałowym wystąpiły następujące drużyny

HC Pantery Cieszyn, Polonia Bytom, TH Marsjanie Opole, Gazda Team Nowy Targ, Łączy Nas Hokej Team, oraz Hockey Team Łosie Łódź.

Drużyny podzielone zostały na dwie grupy z których zwycięzca poszczególnej grupy awansował bezpośrednio do półfinału Mistrzostw Polski. Pozostałe drużyny musiały walczyć o dwa wolne miejsca w barażach.

Piątkowe zmagania w grupach pokazały że drużyny prezentują bardzo wysoki poziom i o zwycięstwie będą decydowały dyspozycja dnia oraz odrobina szczęścia.

W grupie A swoje boje toczyły Gazda Team Nowy Targ, HC Pantery Cieszyn, oraz Łączy Nas Hokej Team.

Natomiast w grupie B swoje starcia toczyły Polonia Bytom, TH Marsjanie Opole i Hockey Team Łosie Łódź.

Łączy Nas Hokej Team wygrywa obydwa spotkania grupowe i melduje się w półfinale.

Spotkanie pomiędzy Gazda Team Nowy Targ a HC Pantery Cieszyn decydowało o drugim miejscu w tabeli. Przy wyniku 11:4 dla Gazdy wydawało się że „Górale” mogą być już myślami przy barażu…… Jednak Pantery nie zamierzały jeszcze poddać meczu i zdobywają gola za golem i nerwowa końcówka staje się faktem. Minuta przed końcem spotkania wynik na tablicy 11:10 . Gorąca atmosfera towarzyszyła ostatnim sekundom spotkania jednak Gazda dowozi wynik do końca i zajmuje drugą pozycję.

W drugiej grupie sytuacja niby wydaje się „prostsza” Bo wygrana Polonii i Marsjan z Łosiami 12:1 i 13:1 pokazuje ……..  . Jednak  stawia obie drużyny  w bezpośrednim pojedynku o walkę o pierwsze miejsce w tabeli i braku udziału w barażach które mogą być trudną przeprawą.

W omawianym spotkaniu to Marsjanie w pierwszej połowie kontrolują spotkanie i prowadzą 4:2. W drugiej połowie Polonia zdobywa kontaktowego gola. W dalszej części spotkania nie padają już gole i To Marsjanie wygrywają 4:3 zdobywając miejsce w półfinale.

Sobotnie spotkania wiążą się już z odpadnięciem z walki medale i tak Gazda podejmuje w barażu o półfinał Łosie i wygrywa 13:4 i dołącza do Marsjan jako półfinalista. W drugim barażu stają naprzeciw siebie Pantery i Polonia. Mecz pomiędzy  mistrzem oraz  wicemistrzem zeszłorocznego championatu  powinien zwiastować emocje do samego końca. Jednak Pantery pokazały że w tym spotkaniu wszystkie argumenty są po ich stronie i zasłużenie wygrywają 9:2. Po tym spotkaniu staje się jasne kto będzie walczył o medale a kto o mecz pocieszenia o 5 miejsce.

Półfinał  Gazda-Marsjanie mocniej zaczynają zawodnicy z Nowego Targu i w 9 minucie prowadzą 4:1 a pierwszą połowę wygrywają 4:3.

Marsjanie Opole jako jedna z najbardziej doświadczonych drużyn w historii wie jak wychodzić z najtrudniejszych opresji i w 5 minucie drugiej połowy prowadzą 6:4. Gazda odpowiada dwoma bramkami i 28 minucie jest remis 6:6. 30 minuta przynosi prowadzenie dla Marsjan a 34minuta  wyrównanie dla Gazdy. Do końca regulaminowych 40 minut nie przynosi rozstrzygnięć i potrzebna jest dogrywka. W trzeciej minucie dogrywki Gazda w przewadze 3na2 zdobywa zwycięskiego gola i świętuje awans do finału.

Drugi półfinał to rewanż za mecz  w fazie grupowej. Pantery w kolejnym meczu szybko biorą sprawy w swoje ręce i szybko prowadzą 3:0 ale oddają pole przeciwnikowi i tracą po kolei 3 bramki i jest remis. Jeszcze jeden gol w tej Polowie pada łupem Panter i wynik na tablicy w 4:3. Druga połowa to go za gol ale należy odnotować że cztery bramki w tym spotkaniu zdobył Radosław Sawicki a Pantery wygrywają z Łączy Nas Hokej Team 6:5 i w finale spotkają się z Gazda Team Nowy Targ.

Mecz o 3 miejsce pomiędzy TH Marsjanie Opole vs Łączy Nas Hokej Team to w pierwszej połowie hokejowe szachy i pierwszy raz w tym turnieju w pierwszej połowie nie padły żadne bramki, wiadomo było że muszą paść, pozostaje tylko kwestia czasu. Na pierwszą bramkę czekaliśmy niemal do 30 minuty którą zdobyli zawodnicy ŁNHT, a w 35 minucie prowadzili 3:0. 38:24 spotkania zmienia oblicze meczu.  Gol dla Marsjan, po golu… wzięcie czasu dla drużyny, ustalenie taktyki na odwrócenie losów spotkania, efekt bramkarz w zajezdni i pusta bramka Marsjan daje zamierzony efekt i po 30 sekundach jest drugi gol. Ponowny zabieg z pustą bramką nie daje już zamierzonego rezultatu. I Łączy Nas Hokej Team wygrywa spotkanie 3:2 zdobywając brązowe medale.

Do rozegrania pozostał Wielki Finał Mistrzostw Polski w Hokeju na Rolkach.

HC Pantery Cieszyn- Gazda Team Nowy Targ podobnie jak większość meczy rozpoczyna się ostrym pressingiem Panter co w 3 minucie daje porażający efekt w postaci wyniku na tablicy 3:0. W takiej sytuacji Gazda bierze czas aby zneutralizować ataki przeciwnika oraz poprawić jakość swojej gry. Efekt również piorunujący w 6 minucie remis 3:3. Następnie bramka w 14 minucie i 3:4 dla Gazdy po pierwszej połowie. Gdy po 3 minutach spotkania wydawało się że wynik finału jest przesądzony to w 30 minucie gdy Gazda prowadziła 5:3 wydawało się że to Pantery już nie podniosą się jednak w 37 minucie pada bramka wyrównująca i wszystko wskazuje na to że będziemy  świadkami dogrywki.  Na 20 sekund przed końcem spotkania Alan Łyszczarczyk potwierdza swoją dyspozycję w tym meczu i zdobywa swoją czwartą bramkę i doprowadza do wygranej Gazdy 5:6  i staje się faktem że Gazda Team Nowy Targ zostaje Mistrzem Polski w Hokeju na Rolkach  w sezonie 2023.