Hokej.net Logo
MAJ
3
MAJ
7

Przyczyny upadku jednej z najlepszych lig świata. Zarząd odkrywa karty

Przyczyny upadku jednej z najlepszych lig świata. Zarząd odkrywa karty

Zaledwie tydzień po tym jak Calgary Inferno zdobyły swój drugi Puchar Clarksona, działająca od dwunastu lat Kanadyjska Kobieca Liga Hokeja (CWHL) w marcu ogłosiła, że kończy swoje istnienie z powodów ekonomicznych.

W oświadczeniu podkreślono, że poziom sportowy tej rywalizacji jest wyjątkowy, jednakże względy finansowe nie pozwalają na dalszą „zabawę”. Wiadomość zszokowała świat kobiecego hokeja. W lidze CWHL oprócz plejady zawodniczek kanadyjskich występowały również inne znane hokeistki, jak chociażby zwyciężczyni rankingu najwyższej procentowej skuteczności obron i najniższej średniej wpuszczonych goli w tegorocznych mistrzostwach świata w fińskim Espoo. Złota medalistka tej imprezy, reprezentująca USA Alex Rigsby to podstawowa bramkarka ekipy z Calgary.

Liga skupiała zaledwie sześć drużyn, w tym cztery kanadyjskie, jedną ze Stanów Zjednoczonych i jedną z Chin. To właśnie w zespole Shenzen KRS Vanke Rays występowała uznana najlepszą bramkarką czempionatu globu Noora Raty z Finlandii.

 

Co ciekawe CWHL to rozgrywki o charakterze non profit założone przez kluby w tej formie w 2007 roku. Działalność ligi wspierały Toronto Maple Leafs, Calgary Flames, czy też Montreal Canadiens, ale przede wszystkim Chińczycy mający tam swój zespół. Azjaci robią, co tylko w ich mocy, aby propagować hokej przez zimowymi igrzyskami w Pekinie zaplanowanymi na 2022 rok.

Wypłaty w formie stypendiów pojawiły się w CWHL po raz pierwszy w sezonie 2017/18. Stało się to możliwe dzięki wsparciu dalekowschodniemu. Zdaniem komisarz ligi Jayny Hefford w tym momencie zachwiana została cała filozofia non profit i pojawiły się roszczenia różnych podmiotów i osób oczekujących zarobku.

Echa upadku ligi nie milkną, co spowodowało, że w początkach lipca Laurel Walzak – prezes CWHL zdecydowała się na wystosowanie listu otwartego adresowanego do fanów, sponsorów, darczyńców, partnerów oraz całej społeczności hokejowej Kanady, USA, Chin, a także do kanadyjskiego rządu. W swoim liście zdecydowała się wyjaśnić przyczyny podjętej decyzji oraz zapoznać adresatów z faktami, o których być może nie wszyscy wiedzą.

Walzak zaczęła od wyliczenia, iż minimalny budżet ligowy winien wynosić 5-6 milionów dolarów, przy czym jeżeli rozgrywki miałyby mieć charakter profesjonalny to potrzebne jest zabezpieczenie w kwocie powyżej 10 milionów. Tymczasem CWHL w sezonie 2017/18 zamknęła działalność po stronie kosztów kwotą 4,2 miliona dolarów kanadyjskich.

Największe i najbogatsze firmy wolą wspierać hokej męski, a akcja rozszerzenia rozgrywek na Chiny nie zakończyła się sukcesem ekonomicznym, ponieważ generowała zbyt duże koszty. Współpracujący z ligą Kunlun Red Star najpierw zdecydował się na dwa zespoły, ale przed sezonem 2017/18 zredukował swoje założenia, ograniczając udział do jednej drużyny, co oznaczało zmniejszenie dochodów dla CWHL. Darczyńcy woleli okazywać swoje wsparcie w naturze, niż przelewając określone kwoty pieniędzy, co nie zmniejszało problemu ligi z pokrywaniem wydatków.

Na finanse ligi wpłynął również fakt powołania do życia w 2015 roku konkurencyjnej NWHL w Stanach Zjednoczonych. Część sponsorów przeniosła tam swoje wsparcie, a co za tym idzie dolary zaczęły płynąć do nowego tworu, a nie do CWHL.

Od półtora roku pomiędzy obiema organizacjami toczyły się negocjacje dotyczące stworzenia jednej silnej ligi, co zadziałało paraliżująco na większość potencjalnych inwestorów. Wielu z nich wstrzymało swoje decyzje do czasu wyjaśnienia się kwestii związanych z ewentualnym startem połączonych rozgrywek.

Od sezonu 2017/18 liga zdecydowała się na wypłaty stypendiów dla zawodniczek, co zwiększyło wydatki o kolejne 600 tysięcy dolarów kanadyjskich. Co ciekawe CWHL zrzeszona była w Kanadyjskim Stowarzyszeniu Sportów Amatorskich (RCAAA), a to oznaczało, że liga nie mogła stać się rozgrywkami profesjonalnymi. Nie było również możliwości na franczyzę zespołów wzorem NHL, a także na wprowadzenie inwestorów prywatnych.

Gdyby CWHL zdecydowała się przejść w prywatne ręce, utraciłaby ochronę ubezpieczeniową oraz inne benefity, które dostawała od Hockey Canada, czyli Kanadyjskiego Związku Hokeja na Lodzie. Taki krok był zbyt ryzykowny dla władz ligi.

CWHL chciała zwiększenia zainteresowania fanów, zarówno przed telewizorami, jak i na trybunach. Aby zrealizować swój cel liga potrzebowała więcej czasu antenowego, a co za tym idzie potrzebne było większe zaangażowanie finansowe na reklamę i marketing. Największą oglądalnością cieszyły się dwa wydarzenia: Mecz Gwiazd przyciągnął przed ekrany 60 tysięcy widzów, a starcia o Puchar Clarksona 175 tysięcy. Te liczby okazały się zbyt małe, aby myśleć o zainteresowaniu ligą przez stacje telewizyjne, co odbiło się na pieniądzach, które można było pozyskać z tytułu reklam.

 

Ogłoszenie decyzji o zamknięciu ligi zaledwie tydzień po zakończeniu rozgrywek podyktowane było tym, iż wiele umów kończyło się przed 1 kwietnia, a zatem marzec był idealnym momentem. Poza tym władze CWHL chciały dać jak najwięcej czasu swoim zawodniczkom i klubom na zaplanowanie przyszłości.

Od czasu ogłoszenia decyzji o likwidacji rozgrywek, władze ligi otrzymały dwie oferty zakupu aktywów. Problem leżał w tym, że w ani jednym przypadku ewentualni nabywcy nie chcieli przejąć zobowiązań w skład, których wchodziły należności względem zawodniczek, dostawców usług i inne.

W kwietniu zorganizowano aukcję pamiątek związanych z CWHL. Tą drogą uzbierano kwotę 93 tysięcy dolarów kanadyjskich. Pieniądze przeznaczono na spłatę zadłużeń względem hokeistek, personelu i wierzycieli. Jak poinformowała Walzak z 10 trofeów CWHL wystawionych na sprzedaż, 7 nie znalazło nabywców i zostanie przekazanych do muzeum w Toronto działającego pod nazwą Galeria Sław NHL.

Zarząd CWHL chce zrobić wszystko, żeby kobiecy hokej dalej się rozwijał, stąd też w liście pojawiły się pewne postulaty i uwagi, które powinny zostać załatwione, aby myśleć o lepszych czasach.

Walzak wskazała, iż do rozwoju dyscypliny potrzebne są znacznie większe pieniądze od sponsorów, które powinny zostać przeniesione z hokeja męskiego. Do załatwienia jest również problem pensji dla zawodniczek. Dziś najlepsze z nich otrzymują wynagrodzenie w przedziale od tysiąca do 10 tysięcy dolarów rocznie, a w męskiej NHL najniższe kontrakty oscylują gdzieś w granicach miliona na rok. Dlatego też, Walzak stwierdza, iż sukcesorzy CWHL koniecznie muszą znaleźć pieniądze na wynagrodzenia dla najlepszych zawodniczek. Stwierdza „wszyscy mówią, że nie chodzi przecież o pieniądze, a właśnie chodzi o pieniądze, dochody, zyski, inwestycje, tak aby gra mogła się rozwijać”.

Jej zdaniem obecnie w Ameryce Północnej jest miejsce na jedną profesjonalną ligę. Takie stanowisko prezentują ewentualni inwestorzy, którzy oczekują powołania jednej silnej organizacji. Taki twór byłby odpowiednim partnerem w walce o prawa telewizyjne i inne benefity dla ligi. W tym celu konieczna jest też współpraca ze Stowarzyszeniem Hokeistek PWHPA, które winno działać na nowych zasadach.

Walzak w imieniu całego zarządu CWHL zawezwała stowarzyszenia hokejowe oraz rząd do większego zaangażowania finansowego, tak aby hokeistki oprócz występów na mistrzostwach świata i olimpiadach miały zapewnioną możliwość rywalizacji na najwyższym poziomie na co dzień.

 

 

 

Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
  • Arma: Rozwiązanie jest proste, jak ktoś chce zmienić klub to niech to zrobi i tyle. Zupa ma prowadzić zespół i reagować na grę drużyny, nic poza tym. Najwyraźniej Zupa wyczuł że można wyczyścić drużynę i to mam nadzieję zrobi, niech mu wezmą ludzi którzy chcą pracować
  • emeryt: poczatek maja,mozna jeszcze dobrze poszukac sportowo i finansowo
  • Jamer: eme: mam nadzieję, że Zupa w 100% dobierze sztab i zawodników z którymi chce pracować...
  • sethmartin: Tychy na razie zbierają a kiedy zaczną szukać?
  • KubaKSU: Podejrzewam że Zupa ma już teraz 100 %manerw pod każdym kątem, inaczej nie zostałby .
  • Oświęcimianin_23: Jamer, jeżeli mamy większy budżet to zapewne będzie miał większy komfort:)
  • Luque: Seth po co się męczyć... Póki co nie widać szeroko wytężonej pracy Jarosława w porozumieniu z trenerem... Oby się nie okazało że będą same odgrzewane kotlety...
  • szop: kłapek to bylo do przewidzenia a licytowanie sie o Damiana mija sie z celem bardzo duzo kontuzji lapie a kontrakt trzeba placic czy gra czy nie
  • Luque: Kluby się chyba też zabezpieczają przed tym jak chłop nie gra
  • szop: niby jak Luq?
  • kłapek: Oto mi chodziło że wrócił rok temu bo nikt nie chciał kontuzjowanego tylko u nas się ucieszyli że wrócił
  • Jamer: Oswiecimianin_23: Na pewno tak i nowi zawodnicy podniosą jakość ( oczywiście lód zweryfikuje ) zależy mi na dobrej atmosferze wew klubu... Lina Zarząd - Trener - Sztab - Zawodnicy...
  • szop: ja uwazam ze Damian to swietny gracz jak gra ale niestety czesciej go nie ma wiec jak woli do Krakowa to trzeba to uszanowac
  • Luque: A no pewnie zależy od zapisów umowy i pewnie jakieś ubezpieczenie zdrowotne musi być, oni nie są na umowie o pracę...
  • szop: ale ubezpieczenie gracz bierze do kieszeni w razie kontuzji a klub placi mu jeszcze kontrakt
  • narut: Tipsport extraliga
    @telhcz
    Své zástupce na mistrovství světa bude mít #TELH také v reprezentaci Polska! 🇵🇱🙌
  • sethmartin: Sam Jarosław niewiele wymyśli wszak debiutuje na tym dość przecież eksponowanym i wymagającym (wiedzy,rozeznania, układów?) stanowisku. Oby mu się udało!! Ale do sukcesu daleko.
  • hubal: najwyżej założy szuły i pomoże na lodzie
  • Luque: Czekam na świeże nabytki Trenera i Jarosława, w końcu razem jadą na tym wózku
  • Luque: Hubi niy szuły ino szlynzuchy ;)
  • hokej_fan: Tychy mają nowego kierownika sekcji hokejowej, ale transfery po staremu
  • emeryt: _fanie...ale my też szabrowaliśmy z Sanoka,JKh czy Torunia,także tego...być moze też ktos teraz wpadnie
  • hubal: Luqu na szlynzuchy już chyba za późno , we szułach bydzie mu lepiyj :)
  • Oświęcimianin_23: Nigdy nie zapomnę jak nam tyscy podebrali Komorę, Ciurę, Bepierszcza i Kalinę.
  • hubal: 23 musisz przyznać wyszło im to na dobre
  • emeryt: my podebraliśmy Jastrzebiu Philipsa
  • Oświęcimianin_23: Myślę, że finalnie tak hubi
  • emeryt: także kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem
  • Arma: Trójce, Kalina nie zrobił takiej kariery jak mógł
  • emeryt: z własnej winy,tak nawiasem mówiąc
  • Luque: Hubi niy "za późno" ino niskorzij ;P
  • Luque: nieskorzij* ;)
  • hubal: Luqu staram się by Zamostowi też zrozumieli
  • uniaosw: W końcu się w Krakowie ktoś obudził. Duet Zielętara Szopen narobi zamieszania
  • Oświęcimianin_23: Może w tym sezonie bez medalu, ale za rok/dwa, kandydat na "pudło".
  • uniaosw: Ziętara*
  • uniaosw: A Tychy szkoda gadać
  • Luque: Też myślę że Ziętara z Szopińskim mogą w perspektywie 3 lat zrobić wynik i też wypromować sobie młodych graczy na najbliższe lata
  • Beta: eme nie tylko Zacka
  • emeryt: Beto to chyba ten najbardziej spektakularny
  • Arma: Dzięki Bogu że już nie bierzemy grajków z przypadku tylko to wszystko ma ręce i nogi
  • Luque: A tak tęskniliście za Roburem i wagonem Czechosłowaków...
  • Arma: Pleciesz głupoty, nie za Czechosłowakami a za tym by od czasu do czasu kogoś testować, zbyt mało docenia się fakt szukania perełek przez kluby, zawsze sparing jest ciekawszy bo ktoś może się pokazać, a nuż zostanie na dłużej
  • emeryt: Pepiki mialy swoje 5 minut,to byl bardzo popularny kierunek,Tychy również ochoczo z nich korzystaly
  • Oświęcimianin_23: Luque, Josef Dobos z bandą czechów na pace zawsze na propsie:)
  • emeryt: Bobcek pamietamy:)
  • emeryt: gralo sporo klasowych grajków z Czechosłowacji,teraz troche inna moda i inne finanse stąd mozna czesac rynek skandynawski
  • Oświęcimianin_23: Tychy się bawiły w Kartoshkinów itd.:)
  • narut: Latvijas pirmā pretiniece - Polijas izlase🇵🇱
    🚫Aiz borta atstāts četrkārtējs Čehijas čempions
    🧐 Čehu vārtsargs Polijas pasi ieguvis mazāk kā nedēļu pirms pasaules čempionāta
    💰 20 no 25 spēlētājiem nāk no vietējās līgas, kurā ir... pārāk daudz naudas
  • narut: Latvia's first opponent is the Polish national team 🇵🇱
    🚫 The four-time champion of the Czech Republic is left behind
    🧐 The Czech goalkeeper got a Polish passport less than a week before the World Championship
    💰 20 out of 25 players come from a domestic league that has... too much money
  • narut: tak nas widzą Łotysze...
  • szop: he czyli srednio ale fakt pieniedzy tu za duzo i psuja cala sytuacje
  • PanFan1: No niby miałoby się zgadzać
  • BOBEK: tego o Tychach to nie da się czytać już transfery po staremu Ludzie a skąd mają brać grajków podeślijcie parę CV Rzeszutce tych którzy lgną do PLH i prosto do Tychów i będą robić przewagę i jedli miskę ryżu Qurwa chłopy co z wami japi,...dajcie mu CV i nam i będziecie Tyskimi Skałtami !!!!!!
  • PanFan1: "too much money" well I wouldn't go that far, we can discuss balance in spreading money among Polish first and second division, but overpaid polish league is a mitth ;)
  • BOBEK: Jastrzębi Podhale Cracovia i inni tez biorą a nikt nie marudzi jak my ( wy )
  • szop: Fan nieprawdy nie napisali :)
  • PanFan1: Narut podeślij tam moją odpowiedź proszę
  • PanFan1: Ale i ździebko przesadzili Szopie
  • szop: duze pieniadze psuja ambicje zawodnikow i tu 100 % racji
  • narut: Poszło Fanie, jak będzie jakaś odpowiedź dam znać
  • staatys: Duże pieniądze psują w ogóle. A co do najbliższego meczu:
    Łotwo nie będzie.
  • szop: oj tak masz racje :)
  • narut: Fanie - to Tomek Valtonen rozrabia....
  • narut: "Problēma, kas eksistējusi jau ļoti ilgu laiku – Polijas hokejisti nespēlē spēcīgās ārzemju līgās. Jaunajiem Polijas hokejistiem vajadzētu braukt uz ārzemēm pēc iespējas ātrāk. Polijas čempionāts spēj piedāvāt tik labas algas, ka vadošie hokejisti mājās nopelnīs vairāk nekā ārzemēs. Lai izlauztos ārzemēs, vispirms jāpiekrīt algas samazinājumam, vairākus gadus smagi jāstrādā un tikai tad jābauda augļi. Manuprāt, tieši tā ir lielākā problēma," vērtēja Tomeks.
  • narut: „Problem istnieje od bardzo dawna – polscy hokeiści nie grają w mocnych zagranicznych ligach. Młodzi polscy hokeiści powinni jak najszybciej wyjechać za granicę. Mistrzostwa Polski mogą zaoferować tak dobre pensje, że czołowi hokeiści będą zarabiać więcej w kraju, a nie za granicą, żeby przebić się za granicą, trzeba przede wszystkim zgodzić się na obniżkę wynagrodzenia, trzeba ciężko pracować przez kilka lat, a potem dopiero cieszyć się owocami i to jest moim zdaniem największy proble
  • narut: – ocenił Tomek.
  • narut: https://sportacentrs.com/hokejs/pc_2024/09052024-pirma_pretiniece_polija_kurvitis_lielakaj
  • Arma: Czekajcie, chcecie powiedzieć że kluby mające budżet jak dwa inne kluby, psują rynek bo dają stawki z kosmosu i mogą każdego przebić w lidze ? Ja w szoku
  • Luque: Gadu, gadu, a jak przypadkiem zrobimy dobry wynik to ciekawe co wtedy powiedzą Łotysze...
  • PanFan1: Nie zgadzam się kompletnie Arma, w polskim hokeju nie ma jeszcze tyle hajsu żeby ustawiać "sellery cups" jak w NHL
  • RafałKawecki: Ta analiza Veltonena niestety nie trzyma się kupy. Gdyby było tak jak on pisze to obserwowalibyśmy zalew PLH młodymi Polakami. Niczego takiego się nie obserwuje.
  • RafałKawecki: @PanFan1 w polskim hokeju salary cap (a nie cup - bo to kubek) jest potrzebny z innych powodów. Żeby obniżyć koszty funkcjonowania drużyn. W przeciwnym razie prędzej czy później wykończymy wszystkie ośrodki. Apeluję o to od lat.
  • PanFan1: ... po drugie niech mi nikt nie próbuje nawet suflować rzewnych kawałków że bez odpowiedniego zasobu szmalu, da się porządny hokej dzisiaj robić
  • PanFan1: racja nie wyłączyłem słownika
  • PanFan1: Boże broń THL od salary cap - takie jest moje póki co zdanie
  • RafałKawecki: Ale nie da się zrobić porządnego hokeja bez powszechnego hokeja. Jasne, że nie będzie on nigdy w PL tak powszechny jak soker ale z 8-9 normalnie funkcjonującymi klubami świata nie zawojujemy.
  • Luque: Żeby hokej był porządny to popatrzmy na Słowaków chociaż... 2 porządne ligi po 14 drużyn to konieczne
  • RafałKawecki: Jak byliśmy 8-9 reprezentacją świata w zamierzchłych czasach to mieliśmy 2 ligi po 10 drużyn a i tak wtedy mówiło się, że baza jest mała.
  • RafałKawecki: Ale na tym można by już coś budować.
  • RafałKawecki: Obecny system jest patologiczny bo hokeiści krajowi zarabiają krocie a szkolące ich ośrodki pakujące w to masę kasy nie mają z tego nic. Nie dziwota, że nikt nie chce szkolić bo to jest po prostu palenie pieniędzy.
  • RafałKawecki: Lepiej wziąć gotowego do produkcji Szweda czy Fina.
  • PanFan1: Dlatego w odpowiedzi na to co rzucił Nrut, napisałem że problemem naszego hokeja jest rozkład środków (wszystko w THL) a nie jego przeinwestowanie
  • szop: Fanie ale po co ma sie przebijac za granica jak tu bez przebijania sie lepszy hajs zarobi ?
  • RafałKawecki: Ale kto zarabia ten mityczny hajs ? Wymień mi jednego młodzieżowca, który się w tym sezonie wybił w THL.
  • Arma: Macie przykład Bukowskiego, jeden dobry sezon w Sanoku i Tychy dały ofertę której nie mógł odrzucić. Tak byłoby z każdym młodym wyszkolonym za pieniądze klubu, w końcu bogaty wujek przyjdzie i da mu tyle ile nie zaproponujesz, bo chce.
  • PanFan1: Rośnie liczba młodych Polaków trenujących za granicą jak myślicie dlaczego ?
  • RafałKawecki: Bo polskie szkolenie jest słabe. Ale musi być słabe bo jest ekonomicznie nieopłacalne.
  • PanFan1: jest słabe bo nikt w nie nie inwestuje, przynajmniej nie tyle ile trzeba
  • RafałKawecki: Przypuszczam, że skumulowany koszt doprowadzenia zawodnika od żaka do pierwszej drużyny to ok. 1M zł. Po czym klub młodzieżowy (opłacany przez samorząd) dostaje za niego kilkanaście tysięcy ekwiwalentu za wyszkolenie.
  • RafałKawecki: Jak to się ma spinać ?
  • PanFan1: Skupiliśmy się wyłącznie na silnym THL, to faktycznie uważam za problem
  • RafałKawecki: No i przede wszystkim jak kogoś przekonać, żeby dał jeszcze więcej kasy ?
  • PanFan1: RK prowadzę, temat dobry do potem ?
  • RafałKawecki: Przede wszystkim 90% ludzi zupełnie nie rozumie, że kto inny ponosi koszty szkolenia (samorządy) a kto inny spija śmietankę - "profesjonalne" (cudzysłów zamierzony) kluby THL.
  • Arma: Nawet jakbyś miał najlepsze szkolenie w Polsce, nie masz możliwości utrzymać grajka u siebie dłużej niż sezon bo jak raz odmówi kontraktu 3 razy większego niż to co ty mu dajesz, to w następnym sezonie zażąda tyle samo u siebie. Nikt nie zatrudni super trenera do młodych by w dniu 18 urodzin patrzeć jak się pakuje i już nie wraca
  • RafałKawecki: Arma, przeczytaj moje poprzednie zdanie. Kluby nie "utrzymują" bo kluby nie szkolą. Robią to kluby młodzieżowe (w Osw UKH), które są zupełnie odrębnymi podmiotami.
  • RafałKawecki: Ale co do trenerów zgoda. Żaden samorząd nie wyda na trenera młodzieży dużej kasy bo to jest palenie pieniędzy.
  • szop: jutro zaczyna sie turniej :)
  • hubal: Heniu Gruth już wiele razy tłumaczył jak to powinno wyglądać
    Helweci to przerabiali
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe