Wyświetleń: 9112

Hokejbal: Svitana ze Słowacją zdobył Mistrzostwo Świata

2017-06-14 15:13:56

Były napastnik Comarch Cracovii Patrik Svitana zdobył złoty medal z reprezentacją Słowacją w hokejbalu. To odmiana hokeja, którą rozgrywa się na asfalcie bądź betonie i zamiast łyżew zawodnicy występują w adidasach i grają piłeczką.

Za oceanem hokejbal znany jest jako street hokej a w Polsce po prostu hokej podwórkowy, pod blokiem tak jak w dzieciństwie się kiedyś grywało. Jest to sport najbardziej zbliżony do hokeja na lodzie. Główną różnicą pomiędzy hokejem na lodzie a hokejbalem jest piłka zamiast krążka i zamiast łyżew zawodnicy poruszają się w butach sportowych.

Hokejbal czy też street hockey jest bardzo popularny na Słowacji, w Czechach czy Kanadzie. Mistrzostwa Świata odbywają się od 1996 roku co dwa lata. W 12 dotychczasowych turniejach aż pięć złotych medali posiada Kanada, cztery Słowacja a trzy Czechy. Ostatnie trzy turnieje zwyciężyła reprezentacja Słowacji.

Tegoroczny turniej odbywaj się czeskich Pardubicach na których padł rekord frekwencji. W półfinałowym spotkaniu pomiędzy Czechami a Słowacją na trybunach zasiadło 7 592 widzów. A finał kobiet pomiędzy Czeszkami a Amerykankami oglądało 3256 kibiców.

Turniej w Tipsport Arenie wygrała reprezentacja Słowacji, która w finale pokonała 6:5 (3:2, 1:2, 2:0) Kanadę. W barwach Słowacji wystąpił Patrik Svitana były zawodnik Comarch Cracovii, w finale zanotował gola i asystę a w całym turnieju 5+1. W meczu o trzecie miejsce Czesi pokonali 4:3 Grecję.