Wyświetleń: 4857

Zwycięska łyżwa Perssona. "To była kradzież!" (VIDEO)

2011-12-05 22:19:55

29 sekund dzieliło drużynę Luleå HF od porażki w dzisiejszym meczu z Brynäs Gävle w 28. kolejce Elitserien. Minutę później podopieczni Jonasa Rönnqvista cieszyli się ze zwycięstwa po golu zdobytym łyżwą, a trener ich rywali zwymyślał sędziów.

Wszystko przez sytuację z 31. sekundy dogrywki meczu Brynäs Gävle - Luleå HF, gdy Mattias Persson skierował krążek do bramki gospodarzy łyżwą. Sędzia video analizujący sytuację w powtórce nie dostrzegł celowego zagrania zawodnika z Luleå, więc to zespół Perssona cieszył się z dwóch punktów. - To była kradzież! Sędziowanie poniżej wszelkiej krytyki, niesłychanie niski poziom - nie przebierał w słowach po meczu przed kamerami telewizyjnymi trener Brynäs, Tommy Jonsson. Chwilę wcześniej zapewne podobne rzeczy wykrzykiwał na lodzie do sędziów.

Jonsson mógł być podwójnie wściekły, bo jego zespół był o krok od odniesienia zwycięstwa w regulaminowym czasie gry, a mimo to zjeżdżał z lodu pokonany. Brynäs, którzy legitymują się najlepszym w lidze bilansem w przewagach (23,77 %), dziś także zdobyli w takiej sytuacji gola w 36. minucie po strzale Jakoba Silfverberga. Długo wydawało się, że to wystarczy do odniesienia zwycięstwa. Rywale pokazali jednak, że można w przewadze grać jeszcze skuteczniej. W ostatniej minucie gry środkowy trzeciego ataku Brynäs, Jonathan Granström, także przy ogromnych protestach swojego trenera otrzymał karę za nieprawidłowe zasłanianie krążka (opóźnianie gry).

To była jedyna przewaga LHF w dzisiejszym spotkaniu. Po zdjęciu z bramki Davida Rautio zrobiło się w polu 6 na 4, a Simon Hjalmarsson już po 13 sekundach wyrównał. Później była dogrywka wygrana według czasu gry minutę po wyrównaniu, łyżwa Perssona i wściekłość Jonssona. Być może trener gospodarzy nie powinien się irytować tak bardzo, bo jego zespół dzięki jednemu punktowi dziś zdobytemu ma już na koncie 50 "oczek" - tyle samo, co prowadzący w tabeli HV 71 Jönköping. Gdyby Szwedzi stosowali dla ustalenia kolejności przepisy międzynarodowe, byłby nawet liderem, ale w Elitserien ważniejsza od wyników bezpośrednich spotkań jest różnica goli i liczba strzelonych bramek.

Więcej powodów do radości mieli więc dziś zawodnicy z Luleå, w tym ich bramkarz, David Rautio, który obronił 26 strzałów, świetnie zastępując Johana Gustafssona. Temu ostatniemu, powołanemu dziś do reprezentacji U-20 na zbliżające się Mistrzostwa Świata Juniorów, trener Rönnqvist dał odpocząć po sobotnim meczu z Djurgårdens Sztokholm, podczas którego młody gracz wpuścił gola do złudzenia przypominającego wpadkę Tommy'ego Salo z ćwierćfinału Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City przeciwko Białorusi.

Rönnqvist będzie jednak potrzebował w najbliższych dniach obu swoich bramkarzy. Luleå HF rozpoczęli bowiem tydzień, w trakcie którego zagrają aż cztery mecze wyjazdowe, nim udadzą się na przerwę międzynarodową. - Powiedzmy sobie szczerze, że to nie był nasz dobry mecz, ale jest coś w tej drużynie. Zawsze walczymy do końca i dzięki temu takich spotkań nie przegrywamy - powiedział po meczu Mattias Persson. Zapytany, czy jego zwycięski gol był prawidłowy, nikogo nie zaskoczył: - Tak jak ja to widziałem uważam, że był zgodny z przepisami.

Brynäs Gävle - Luleå HF 1:2 (0:0, 1:0, 0:1, 0:1)

H%C3%A4r%20%C3%A4r%20Perssons%20spark%20som%20avgjorde%20-%20Canal+

W drugim dzisiejszym spotkaniu zmierzyły się ekipy aktualnego lidera Elitserien (HV 71 Jönköping) i mistrza Szwecji, Färjestads Karlstad. Lepsi okazali się goście z Karlstad, którzy zwyciężyli 3:1, mimo że w liczbie oddanych strzałów przegrali 18-36. Znakomicie w bramce obrońców tytułu spisał się jednak Christopher Nihlstorp, a gole zdobyli Marcus Paulsson, Hannes Hyvönen i Marius Holtet, który trafił już do pustej bramki rywali.

HV 71 Jönköping - Färjestads Karlstad 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
1:0 Lindström - Luoma 11:08
1:1 Paulsson 22:38
1:2 Hyvönen - Johansson - Lundh 29:55 PP
1:3 Holtet - Sjögren 59:11 EN
Strzały: 36-18.
Minuty kar: 6-8.
Widzów: 6 602.