Wyświetleń: 2718

Liiga: Mistrz już prowadzi

2015-09-15 20:04:50

Trzeci mecz w nowym sezonie wygrał mistrz Finlandii Kärpät Oulu. Obrońcy tytułu już prowadzą w tabeli, a przy okazji swój ogromny talent pokazał kolejny z ich młodych graczy.

W pierwszych dwóch kolejkach Liigi "Gronostaje" wygrały z KalPą Kuopio, a bohaterami tych meczów byli młodzi zawodnicy, na których odważnie stawia trener Lauri Marjamäki. Ważne gole strzelali w tamtych spotkaniach: 22-letni Miro Aaltonen, 19-letni Antti Kalapudas czy grający już w pierwszym ataku 17-latek Jesse Puljujärvi. Dziś przyszła kolej na pokaz następnego młodego gracza drużyny z Oulu. 18-letni Sebastian Aho, którego Carolina Hurricanes wybrali z numerem 35 ostatniego draftu NHL strzelił dwa pierwsze gole Kärpät w spotkaniu z TPS Turku. Były to jego trafienia numer 5. i 6. w ekstraklasie. Aho debiutował w tym sezonie Liigi i zrobił to bardzo efektownie.

Jego bramki jednak nie przesądziły o wygranej gospodarzy, a co więcej w obu przypadkach pozwalały jedynie wyrównać stan meczu. Najpierw bowiem prowadzenie 1:0 dał TPS Turku Lauri Tukonen, a później na 2:1 trafił Tero Koskiranta. Po 40 minutach gry było 2:2, a w trzeciej tercji szalę zwycięstwa na stronę mistrzów Finlandii przechylili już gracze starsi niż Sebastian Aho. Decydujący o zwycięstwie okazał się okres między 53., a 56. minutą. Wtedy do pracy zabrali się skrzydłowi drugiego ataku miejscowej drużyny.

Najpierw asystował grający po prawej stronie tej formacji Julius Junttila, a strzelał lewoskrzydłowy Mika Pyörälä, a 3 minuty później było odwrotnie i 24-letni Junttila pokonał stojącego w bramce TPS Teemu Lassilę, podwyższając na 4:2. W końcówce Lassila zjechał z bramki, a jego drużynie grającej "szóstką" w polu udało się częściowo zmniejszyć straty. Do bramki gospodarzy trafił po raz drugi Tukonen. To było jednak wszystko, co udało się zdziałać gościom. Gol Junttili okazał się być zwycięskim, a jego zespół wygrywając 4:3 odniósł trzecie zwycięstwo w trzecim meczu tego sezonu.

Obrońcy mistrzowskiego tytułu mają na koncie 8 punktów i prowadzą w tabeli Liigi. TPS Turku z 3 punktami jest na miejscu siódmym, ale podopieczni Ari-Pekki Selina rozegrali dotąd tylko 2 mecze.

Kärpät Oulu - TPS Turku 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
0:1 Tukonen - Nummelin - Kallio 01:20
1:1 Aho - Niemi - Ikonen 14:43
1:2 Koskiranta - Tukonen - Kallio 24:15
2:2 Aho - Ikonen - Laatikainen 35:24
3:2 Pyörälä - Junttila - Pirnes 52:13
4:2 Junttila - Pyörälä - Kukkonen 55:12
4:3 Tukonen - Perrin - Ahtola 57:40 (bez bramkarza)
Strzały: 28-27.
Minuty kar: 6-10.
Widzów: 4 807.

Pierwsze zwycięstwo w nowym sezonie odniosła drużyna Espoo Blues, która pokonała 3:2 Lukko Rauma i nieco zatarła fatalne wrażenie po dotkliwych porażkach w dwóch pierwszych meczach, które skazały ją na ostatnie miejsce w tabeli. Zwycięskiego gola dla Blues strzelił w 59. minucie Ville Korhonen, a wcześniej na listę strzelców wpisali się: Kai Kantola i Mikko Kukkonen. Wygrana pozwoliła drużynie z Espoo awansować na 12. miejsce w 15-zespołowej tabeli.

Na ostatnie miejsce spadli z kolei zawodnicy Ässät Pori, którzy przegrali na wyjeździe z Ilves Tampere 1:3. Bramkę i asystę dla Ilves zanotował 20-letni Aleksi Mustonen, a pozostałe gole zdobywali Markku Flinck i Jyri Niemi. Ich drużyna wygrała drugi mecz w sezonie i z 6 punktami w dorobku usadowiła się za plecami Kärpät Oulu, czyli na drugim miejscu w tabeli.

Włoski obrońca Nick Plastino dał Tapparze Tampere w dogrywce zwycięstwo 3:2 nad KalPą Kuopio. Pochodzący z Kanady Plastino, który ostatnio nie gra w reprezentacji Włoch trafił w 4. minucie dodatkowej części wyjazdowego spotkania wicemistrzów Finlandii z KalPą. Tappara przegrywała już 0:2, ale zdołała doprowadzić do remisu po bramkach Otto Rauhali i Arttu Ilomäkiego. Przy tym drugim trafieniu asystował Plastino. Dla KalPy w drugim występie swojego pierwszego gola w fińskiej ekstraklasie strzelił 20-letni Węgier Balázs Sebők, który w kwietniu razem z kolegami z reprezentacji kosztem Polski wywalczył w Krakowie awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Rosji.