Wyświetleń: 2918

SHL wystartowała

2015-09-16 21:24:49

Dwa pierwsze w nowym sezonie mecze rozegrane zostały dziś na taflach SHL. W tym ciekawszym o wyniku decydowała niezwykle krótka dogrywka, a bramki dla zwycięzców strzelali wyłącznie nowi gracze.

Na inaugurację rozgrywek zespół Linköpings HC podejmował Djurgården Sztokholm. Choć w ekipie ze stolicy Szwecji niektórzy specjaliści upatrują "czarnego konia rozgrywek", to jednak faworytem byli gospodarze. Mimo to goście nie przestraszyli się rywala i w pierwszej tercji dwukrotnie obejmowali prowadzenie. Najpierw w 9. minucie pozyskany w przerwie między sezonami ze spadkowicza z ekstraklasy Leksands IF Linus Hultström trafił na 1:0 pod poprzeczkę bramki rywali, a gdy Niklas Fogström w 13. minucie wyrównał, to już po 13 sekundach 19-letni Lukas Vejdemo zdobył swojego pierwszego gola w ekstraklasie i było 2:1 dla Djurgården.

Przyjezdni jednak swojego prowadzenia nie utrzymali. W 28. minucie bowiem 19-letni obrońca LHC Gustav Forsling zagrał kapitalne podanie do Nicka Sörensena, a ten w swoim pierwszym ligowym meczu po przejściu z Skellefteå AIK przywitał się z fanami w Linköping strzelając gola. Wynik 2:2 utrzymał się do końca zasadniczej części meczu, więc o wyniku musiała decydować dogrywka. Wyjątkowo obie drużyny nie rozpoczęły jej zgodnie z przepisami obowiązującymi w SHL w trzyosobowych składach w polu. Ekipa Djurgården rzeczywiście miała na tafli trzech graczy z pola plus bramkarza, ale po drugiej stronie tafli był o jeden zawodnik więcej. Wynikało to z faktu, że w końcówce trzeciej tercji na ławkę kar trafił czołowy gracz gości Patrick Thoresen, a w "dwójkę" grać nie można.

Gospodarze rozpoczęli więc dodatkową część gry w liczniejszym składzie i to oni bardzo szybko przechylili na swoją stronę szalę zwycięstwa. Już w 15. sekundzie dogrywki krążek do bramki Mikaela Tellqvista mocnym strzałem skierował Andrew Gordon. Dla Kanadyjczyka, który w NHL reprezentował barwy Washington Capitals, Anaheim Ducks i Vancouver Canucks był to więc bardzo udany ligowy debiut w nowych barwach. Gordon w ubiegłym sezonie grał w AHL w barwach filialnego klubu Philadelphia Flyers, Lehigh Valley Phantoms, a w Europie występuje po raz pierwszy. Z niezłej strony pokazał się w barwach swojego nowego zespołu już w fazie grupowej Hokejowej Ligi Mistrzów. Teraz także udanie zaczął rozgrywki ligowe.

Po meczu kanadyjski napastnik jeszcze bardziej starał się przypodobać swoim nowym fanom, bardzo pochlebnie wyrażając się o szwedzkim hokeju. - Kocham wszystko, co tu zastałem. Fani są niesamowici, to takie otoczenie, o którym można tylko marzyć - mówił. - Drużyna Djurgården dziś postawiła nam twarde warunki, ale udało nam się znaleźć sposób na odniesienie zwycięstwa. To był naprawdę dobry występ. Goście mimo porażki także mieli swoje powody do zadowolenia, bo wywieźli z niezbyt łatwego terenu w Linköping 1 punkt. - Są powody do zadowolenia, bo zagraliśmy całkiem dobry mecz. Z drugiej jednak strony tym bardziej gorzko smakuje ta porażka - powiedział trener DIF Hans Särkijärvi.

Linköpings HC - Djurgården Sztokholm 3:2 (1:2, 1:0, 0:0, 1:0)
0:1 Hultström - Hage 08:25
1:1 Fogström - Lilja - Junland 12:40
1:2 Vejdemo - Hultström - Álvarez 12:53
2:2 Sörensen - Forsling - Billins 27:14
3:2 Gordon - Forsling - Rakhshani 60:15 (w przewadze)
Strzały: 22-27.
Minuty kar: 6-6.
Widzów: 7 041.

Trudny początek w SHL miał dziś beniaminek Karlskrona HK, który przed własną publicznością musiał uznać wyższość Färjestad Karlstad. Gole Milana Gulaša, Joakima Nygårda i wybranego z numerem 20 w tegorocznym drafcie NHL przez Minnesota Wild 18-latka Joela Eka Erikssona pozwoliły ekipie Färjestad wygrać 3:1. Dobrego dnia nie miał stojący w bramce beniaminka Duńczyk Patrick Galbraith, który wpuścił 3 z 27 strzałów, a przy każdym straconym golu mógł zachować się lepiej.