Wyświetleń: 2570

Liiga: Pierwsza porażka obrońców tytułu

2015-09-17 19:59:19

Pierwszej porażki w nowym sezonie fińskiej Liigi doznał broniący tytułu mistrzowskiego zespół Kärpät Oulu. "Gronostaje" przez cały mecz goniły wynik, ale bez powodzenia.

Ekipa Kärpät wygrała trzy pierwsze mecze w tym sezonie i do dzisiejszego spotkania u siebie z Pelicans Lahti przystępowała z drugiego miejsca w tabeli jako zdecydowany faworyt. Początek meczu był jednak dla gospodarzy szokujący, bo po 16 minutach przegrywali aż 0:3. Kiedy w drugiej tercji w ciągu niespełna 3 i pół minuty odrobili dwa gole, wydawało się, że sytuacja wraca do normy. Tyle tylko, że zanim skończyła się druga część spotkania "Pelikany" zdobyły kolejnego gola i prowadziły dwiema bramkami. Miejscowym mimo ambitnej walki w trzeciej tercji nie udało się odrobić całej straty. Dopiero po zjechaniu z bramki Samiego Aittokallio, mając przewagę liczebną w polu, za sprawą Janiego Hakanpää strzelili bramkę kontaktową. Na wyrównanie jednak zabrakło czasu i mecz skończył się nieoczekiwaną porażką mistrzów Finlandii 3:4.

O wygranej Pelicans w głównej mierze zdecydowała świetna postawa w ofensywie doświadczonego obrońcy trzeciej pary Stefana Lassena. Reprezentant Danii strzelił dla swojego zespołu gola trzeciego, a później czwartego, który okazał się być zwycięskim. To jego pierwsze bramki w fińskiej ekstraklasie. W ubiegłym sezonie Lassen reprezentował barwy Graz 99ers w EBEL. Zanim on zaczął dziś strzelać , swoje gole dla drużyny z Lahti zdobyli: Taavi Vartiainen i Juha Leimu. Przy golu na 3:0, podczas gry w przewadze, asystę zanotował grający na środku drugiego ataku gości dobrze znany polskim kibicom Teddy Da Costa.

Zwycięstwo Pelicans pozwoliło temu zespołowi awansować po 4 meczach obecnych rozgrywek na trzecie miejsce w tabeli Liigi. Drużyna z południa Finlandii ma na koncie 7 punktów. W ligowej klasyfikacji wyprzedzają ją tylko mające po 8 "oczek" ekipy lidera, SaiPy Lappeenranta i... Kärpät Oulu. Kolejny mecz podopieczni Petriego Matikainena rozegrają w sobotę z JYP Jyväskylä. Zespół Kärpät podejmie wówczas Ilves Tampere.

Kärpät Oulu - Pelicans Lahti 3:4 (0:3, 2:1, 0:0)
0:1 Vartiainen - Latvala 03:27
0:2 Leimu - Tyrväinen - Potulny 10:31 (w przewadze)
0:3 Lassen - Hakulinen - Da Costa 15:56
1:3 Ikonen - Aaltonen 22:01
2:3 Suoranta - Mäenalanen - Keränen 25:28
2:4 Lassen - Erkinjuntti - Tyrväinen 36:22
3:4 Hakanpää - Laatikainen - Huml 58:50 (bez bramkarza)
Strzały: 27-18.
Minuty kar: 10-10.
Widzów: 4 453.

W drugim dzisiejszym spotkaniu fińskiej ekstraklasy wysoko przegrał lider z Lappeenranty. SaiPa na wyjeździe uległa JYP Jyväskylä 1:5. W największym stopniu zdecydowała o tym trzecia tercja wygrana przez JYP 4:1. Dwa gole dla zwycięzców strzelił Mikko Salmio, a po jednym Tuomas Pihlman, Mikko Kalteva i Janne Tavi. Między słupkami w ekipie gospodarzy dobrze spisywał się Tuomas Tarkki, choć rywale nie utrudniali mu zbytnio zadania i oddali zaledwie 19 strzałów. JYP z 6 punktami zajmuje czwarte miejsce w tabeli.