Wyświetleń: 2779

NLA: Lider ograł wicemistrza

2015-09-18 22:07:53

Po słabych występach w fazie grupowej Hokejowej Ligi Mistrzów chyba mało kto mógł wierzyć, że ekipa HC Fribourg-Gottéron będzie się w tym sezonie liczyć w rozgrywkach szwajcarskiej ekstraklasy. Tymczasem start do sezonu podopieczni Gerda Zenhäuserna mają rewelacyjny, a dziś na wyjeździe ograli wicemistrza kraju.

Z Ligi Mistrzów drużyna Zenhäuserna odpadła już po fazie grupowej, w której zdobyła tylko 4 punkty. Tymczasem w lidze krajowej na razie spisuje się znakomicie. Po trzech meczach zawodnicy HCAP byli w NLA liderami, a dziś czekał ich niezwykle trudny test w wyjazdowym spotkaniu z wicemistrzem Szwajcarii Zürich Lions na wypełnionym przez prawie 9 tysięcy widzów Hallenstadionie w Zurychu.

Po pierwszej tercji zanosiło się, że "Lwy" dość brutalnie sprowadzą swoich gości na ziemię, bo Luca Cunti strzelił dla ZSC dwa gole, na które rywale nie odpowiedzieli ani jednym. W drugiej tercji jednak dwaj mający za sobą występy na taflach NHL gracze - Marc-Antoine Pouliot i Dan Fritsche w odstępie zaledwie 35 sekund strzelili dwie bramki i doprowadzili do remisu. Najpierw Pouliot trafił do bramki z ostrego kąta, a później Fritsche zaskoczył bramkarza rywali Lukasa Flüelera niezbyt mocnym strzałem i było 2:2.

Jeszcze w tej samej części meczu jednak, podczas gry gospodarzy w przewadze, znów wyszli oni na prowadzenie. Gola strzelił rewelacyjny młody Amerykanin Auston Matthews. Gracz, którego wyjazd do Szwajcarii na rok przed wyborem w drafcie NHL wywołał za Oceanem spore zdziwienie, dziś debiutował w barwach "Lwów". Strzelając gola od razu sprawił sobie idealny prezent na obchodzone wczoraj 18. urodziny. Ale jego bramka nie przesądziła o wyniku. W trzeciej tercji bowiem do remisu doprowadził Andrei Bykov, syn legendarnego Wiaczesława Bykowa, kiedyś trenera-koordynatora w reprezentacji Polski, a obecnie członka rady nadzorczej klubu z Fryburga.

Remis 3:3 utrzymał się do końca trzeciej tercji i przez całą dogrywkę. I to mimo że gospodarze mieli wyraźną przewagę w liczbie oddanych strzałów (36-21). Ich bramkarz Lukas Flüeler był jednak dziś znacznie słabiej dysponowany niż stojący po drugiej stronie tafli Benjamin Conz. Potwierdziły to rzuty karne, w których Conza pokonał tylko Marc-André Bergeron, a Flüeler wpuścił strzały Marc-Antoine'a Pouliota i Sakariego Salminena. To gol Fina okazał się być zwycięskim i sprawił, że HCFG po 4 meczach sezonu ligowego ma na koncie same zwycięstwa i z 10 punktami prowadzi w tabeli.

Zürich Lions - HC Fribourg-Gottéron 3:4 (2:0, 1:2, 0:1, 0:0, 0:1)
1:0 Cunti - Blindenbacher 12:34
2:0 Cunti - Nilsson 15:28
2:1 Pouliot - Salminen 24:21
2:2 Fritsche 24:56
3:2 Matthews - Baltisberger 29:37 (w przewadze)
3:3 Bykov - Salminen 45:21
3:4 Salminen (decydujący rzut karny)
Strzały: 36-21.
Minuty kar: 4-8.
Widzów: 8 931.

Swój świetny start do sezonu 2015-16 kontynuuje ekipa EHC Biel, która dziś na wyjeździe pokonała HC Lugano 2:1 i po 4 meczach z 10 punktami jest wiceliderem szwajcarskiej ekstraklasy. Podopieczni Kevina Schläpfera obie swoje bramki zdobyli w odstępie 51 sekund w pierwszej tercji, a później mimo że stracili jednego gola zdołali odnieść zwycięstwo. W bramce gości świetnie zaprezentował się doświadczony Simon Rytz, który obronił 30 strzałów. Jego drużyna z pierwszych 4 meczów nowego sezonu wygrała 3, a w każdym rozegranym meczu punktowała.

Na początku sezonu na razie nie zachwyca z kolei broniący mistrzowskiego tytułu HC Davos. Dziś podopieczni Arno Del Curto przed własną, niezbyt liczną (3 890 widzów) publicznością ulegli HC Ambrì-Piotta 3:4. Gospodarze prowadzili po 40 minutach 3:2, ale gole Cory'ego Emmertona i Adama Halla pozwoliły wygrać przyjezdnym z kantonu Ticino. Obaj zawodnicy zaliczyli także po asyście, a bramki dla HCAP strzelali również: Czech Lukáš Lhoták i Thibaut Monnet. Dla ich drużyny to zwycięstwo jest obiecującym prognostykiem przed jutrzejszym, najważniejszym dla kibiców derbowym meczem z HC Lugano.

Zawiódł dziś swoich jak zwykle licznie zgromadzonych (15 456) kibiców zespół SC Berno. Podopieczni Guy Bouchera w PostFinance Arenie ulegli 2:3 EV Zug. Dla gości bramkę i asystę zanotował Reto Suri, a gole strzelali także: Lino Martschini i Jarkko Immonen. Świetnie bramki EV Zug strzegł powoływany od czasu do czasu do reprezentacji Szwajcarii Tobias Stephan, który obronił 38 strzałów. Jutro jego zespół podejmie Servette Genewa, a SC Berno jedzie do Fryburga na mecz z liderem.

W meczu na dole tabeli beniaminek Langnau Tigers na wyjeździe przegrał 2:3 z Kloten Flyers i wciąż ma na koncie tylko jedno zwycięstwo oraz 3 punkty. "Tygrysy" pogrążył 21-letni Vincent Praplan, który strzelił dwa gole i były to jego pierwsze punkty w tym sezonie. Swoją bramkę dołożył Matthias Bieber, a 41-letni bramkarz "Lotników" Martin Gerber, który niezbyt udanie rozpoczął sezon, tym razem interweniował skutecznie 30 razy. Kloten Flyers zdobyli pierwsze punkty w tym sezonie i uciekli z ostatniego miejsca w tabeli, spychając na nie swoich dzisiejszych rywali.

Derby frankofońskiej, zachodniej części Szwajcarii padły łupem ekipy Lozanna HC, która na wyjeździe pokonała swojego wielkiego rywala, Servette Genewa 3:1. Gole dla zwycięzców strzelali: Nicklas Danielsson, Juha-Pekka Hytönen i Paul Savary, a między słupkami świetnie spisał się 40-letni Cristobal Huet, który obronił 32 strzały. Dla kibiców LHC zwycięstwo jest cenne nie tylko dlatego, że zostało odniesione akurat nad Servette, ale także dlatego, że to pierwsza wygrana ich ulubieńców w tym sezonie.