Wyświetleń: 3507

Finał KHL: Przewaga CSKA (ZOBACZ WIDEO)

2016-04-07 20:58:05

27 lat czeka na zdobycie tytułu mistrzowskiego największa niegdyś potęga radzieckiego hokeja. Ale dziś koniec tego oczekiwania jest nieco bliższy. Świetne wykorzystywanie gier w przewadze dało CSKA Moskwa zwycięstwo w pierwszym meczu finału Pucharu Gagarina.

Ekipa CSKA w czasach Związku Radzieckiego zdobyła 32 tytuły mistrzowskie. Klub spod znaku czerwonej gwiazdy był przez bez mała trzy dekady prawdziwą maszyną do wygrywania. Ostatni raz na tronie zasiadł jednak w 1989 roku, a po rozpadzie ZSRR nigdy nie wywalczył mistrzostwa Rosji. Na przerwanie tej fatalnej passy fani liczyli przed rokiem, gdy zespół wygrał sezon zasadniczy KHL, ale wtedy podopieczni Dmitrija Kwartałnowa polegli 3-4 w dramatycznym finale konferencji zachodniej z SKA Petersburg.

Teraz znów byli najlepsi w sezonie zasadniczym i dziś w roli faworyta przystąpili do rywalizacji finałowej w play-offach z Mietałłurgiem Magnitogorsk. Początek był dla gospodarzy fatalny, bo już w 4. minucie Siergiej Moziakin dał przyjezdnym prowadzenie. Ekipa CSKA jednak odwróciła losy spotkania. Kluczowa okazała się druga tercja i znakomita gra stołecznych w przewadze. Najpierw jeszcze w równych składach do remisu doprowadził na początku drugiej odsłony Siergiej Andronow, ale później gospodarze dwukrotnie trafili w liczebnej przewadze.

W 31. minucie prowadzenie dał im Aleksandr Radułow, który skorzystał z przytomnego zachowania Simona Hjalmarssona. Szwed dopadł do krążka odbitego w zamieszaniu podbramkowym i zamarkował strzał na bramkę Wasilija Koszeczkina, ale w ostatniej chwili obsłużył podaniem Radułowa, który trafił do siatki. Niespełna 6 minut później na ławce kar siedział obrońca drugiej formacji Mietałłurga Aleksiej Bieriegłazow, ale wydawało się, że przyjezdni obronią się w osłabieniu. Tymczasem zaledwie na 4 sekundy przed końcem kary Igor Ożiganow oddał precyzyjny strzał z dystansu i podwyższył na 3:1.

To w trzeciej tercji padł jednak gol, który był prawdziwą ozdobą spotkania. W 54. minucie Nikita Zajcew przejął krążek przed linią środkową, ruszył na przebój, w tercji ataku wjechał między trzech rywali i oddał precyzyjny strzał w "okienko" bramki Koszeczkina, podwyższając na 4:1 i ostatecznie rozwiewając nadzieje "Magnitki" na odrobienie strat. Po tym golu do bramki Mietałłurga wszedł Ilia Samsonow, ale to już losów spotkania nie mogło odmienić. Później jeszcze gola na 5:1 dołożył - znów w przewadze - Dienis Dienisow i właśnie takim zwycięstwem CSKA zakończył się pierwszy mecz finałowy.

Gol Nikity Zajcewa

Przed drugim spotkaniem trener Mietałłurga Ilia Worobiow będzie miał dużo pracy z zespołami specjalizującymi się w "grach specjalnych", bo jego podopieczni dali sobie dziś strzelić aż 3 gole grając w osłabieniu, a sam nie wykorzystał żadnej ze swoich 4 przewag.

Spotkanie numer 2 finału Pucharu Gagarina odbędzie się w sobotę, także w Moskwie.

CSKA Moskwa - Mietałłurg Magnitogorsk 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)
0:1 Moziakin - Kovář 03:08
1:1 Andronow - Pihlström 21:41
2:1 Radułow - Hjalmarsson - Da Costa 30:06 (w przewadze)
3:1 Ożiganow - Lubimow - Radułow 35:43 (w przewadze)
4:1 Zajcew - Da Costa - Siergiejew 53:36
5:1 Dienisow - Zajcew 55:23 (w przewadze)
Strzały: 38-22.