Wyświetleń: 2388

Hokejowa Liga Mistrzów: Szwajcarzy się nie zatrzymują

2016-09-03 21:58:14

Trwa znakomita passa szwajcarskich drużyn w obecnej edycji Hokejowej Ligi Mistrzów. Wszystko wskazuje na to, że w fazie pucharowej zameldują się w komplecie, a zespół Zürich Lions zakończył dziś rundę grupową z kompletem zwycięstw.

"Lwy" z Zurychu podejmowały dziś fiński zespół Lukko Rauma. Już przed tym meczem było jasne, że szwajcarska drużyna awansowała do 1/16 finału, ale chciała jeszcze przypieczętować zwycięstwo w grupie. Kalendarz bowiem ułożył się tak, że podopieczni Hansa Wallsona kończyli tym meczem swój udział w fazie grupowej, podczas gdy Lukko i trzeci zespół grupy D ERC Ingolstadt mają jeszcze przed sobą dwa spotkania wzajemne.

Zespołowi Zürich Lions nie poszło łatwo, bowiem w pierwszej tercji miał spore kłopoty ze sforsowaniem obrony gości. Dopiero w drugiej części meczu wreszcie się to udało. Jednym z kluczowych momentów meczu była akcja z 25. minuty, gdy Severin Blindenbacher potężnie uderzył spod linii niebieskiej, a stojący przed bramką rywali Chris Baltisberger tak dokładnie przyłożył kij do lecącego krążka, że ten odbijając się jeszcze od poprzeczki wpadł do bramki strzeżonej przez młodego Kaapo Kähkönena.

Gospodarze dobili swoich rywali w końcówce drugiej tercji. Co ciekawe, grali wówczas w osłabieniu po karze dla Christiana Martiego. Obrońcy ZSC przerwali jednak rozgrywanie "zamka" rywalom na tyle skutecznie, że krążek trafił do Fabrice'a Herzoga, który sam pognał w stronę bramki przeciwników i mocnym strzałem po ręce Kähkönena podwyższył na 2:0. Co prawda przyjezdni mieli wówczas jeszcze prawie 22 minuty na odrobienie strat, ale okoliczności gola na 2:0 dla "Lwów" wyraźnie ich podłamały i już do końca wynik się nie zmienił. Bramkarz gospodarzy Lukas Flüeler zachował "czyste konto" broniąc 20 strzałów.

Trener Lukko Juha Vuori po meczu przekonywał jednak, że to pierwszy gol był w spotkaniu momentem przełomowym. - Do tamtego momentu graliśmy dobrze, ale ta bramka pozwoliła im się rozpędzić, a my już później nie mieliśmy wystarczająco dużo mocy w ataku - ocenił. - Nie możemy mieć pretensji o wynik. Wygrał zespół, który był dziś lepszy. Do swojej drużyny młody trener miał jednak pretensje o to, że podobnie jak w pierwszym meczu obu ekip w Finlandii, straciła gola grając w przewadze. - To druga taka sytuacja. To nie może nam się zdarzać - mówił.

Lukko po dwóch meczach z ZSC ma na koncie 1 punkt. Teraz przed drużyną decydujące o awansie do 1/16 finału dwa spotkania z ERC Ingolstadt, który dotąd w ogóle nie punktował. Obie ekipy zmierzą się we wtorek w Niemczech i w przyszłą sobotę w Finlandii.

Lions z kolei kończą fazę grupową z kompletem 4 zwycięstw i dorobkiem 11 punktów. Trener Hans Wallson świetnie więc zaczął pracę w klubie, któremu po przyjściu ze szwedzkiego Skellefteå AIK ma pomóc w rehabilitacji za klęskę z ubiegłorocznych play-offów szwajcarskiej ekstraklasy. Po wygraniu sezonu zasadniczego "Lwy" odpadły wówczas z walki o mistrzostwo Szwajcarii już w pierwszej rundzie. Przy okazji szwedzki trener może z zespołem powalczyć o dobry wynik także w HLM. Mimo dobrego startu, nie jest on jednak zachwycony grą swoich nowych podopiecznych. - Nie chciałbym w trakcie sezonu oglądać takiej gry, jak dziś w pierwszej tercji. Dużo błędów, złych podań - nie tego oczekuję - skomentował krytycznie.

Jego drużyna jednak wygrała grupę D i w losowaniu par 1/16 finału Hokejowej Ligi Mistrzów będzie rozstawiona. - W grze jest jeszcze sporo do poprawy, ale wygraliśmy grupę i będziemy rozstawieni, więc pod względem wyników jest idealnie - mówi Wallson.

Zürich Lions - Lukko Rauma 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
1:0 Baltisberger - Blindenbacher - Cunti 24:46
2:0 Herzog 38:11 (w osłabieniu)
Strzały: 37-20.
Minuty kar: 8-6.
Widzów: 4 024.

Pozostałe dzisiejsze mecze:

Awans do ćwierćfinału, od razu w pakiecie ze zwycięstwem w grupie M, zapewnił sobie dziś mistrz Szwajcarii SC Berno. Przed własną publicznością drużyna Kariego Jalonena pokonała 3:1 HC Koszyce. Gole dla gospodarzy strzelali: Luca Hischier, Alain Berger i Eric Blum, a Leonardo Genoni obronił 19 strzałów. SCB wygrywa grupę mając po 3 meczach komplet 9 punktów. Zespół z Koszyc zakończył fazę grupową z dorobkiem 3 "oczek" i by awansować musi liczyć na to, że w ostatniej kolejce Szwajcarzy nie oddadzą choćby punktu Black Wings Linz. Drużyny ze Szwajcarii w tej edycji Hokejowej Ligi Mistrzów wygrały aż 16 z 18 rozegranych spotkań. Awans do fazy pucharowej zapewniły sobie już 3, ale 3 pozostałe są tego bardzo bliskie. To ogromna zmiana w porównaniu z ubiegłym sezonem, w którym na tym etapie rywalizacji odpadło aż 4 z 6 szwajcarskich uczestników, m.in. SC Berno.

SC Berno - HC Koszyce 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

1:0 Hischier - Plüss 01:51
2:0 Berger - Gerber - Noreau 41:36
2:1 Hruška - Bartánus 44:07
3:1 Blum - Kamerzin - Plüss 52:51 (w przewadze)
Strzały: 46-20.
Minuty kar: 4-37.
Widzów: 3 771.

Duży krok w kierunku awansu do 1/16 finału zrobił mistrz Słowacji HK Nitra, który na wyjeździe pokonał czeski HC Pilzno 4:2, mimo że już w 9. minucie przegrywał 0:2. Swój zespół do zwycięstwa poprowadził kanadyjski środkowy David Laliberté, który strzelił dwa gole, w tym zwycięskiego. Przy obu asystował mu inny Kanadyjczyk Judd Blackwater. Na listę strzelców w drużynie z Nitry wpisali się także: doświadczony Juraj Štefanka i Lukáš Paukovček. Już w 16. minucie po niezbyt groźnym faulu sędziowie odesłali do szatni z karą meczu za niesportowe zachowanie występującego w drużynie z Pilzna najlepszego strzelca poprzedniego sezonu czeskiej ekstraklasy Dominika Kubalíka. HK Nitra z 6 punktami prowadzi w grupie J. HC Pilzno zajmuje w niej drugie miejsce z dorobkiem 3 "oczek". Identyczny mają trzeci w tabeli Stavanger Oilers z Norwegii.

HC Pilzno - HK Nitra 2:4 (2:0, 0:3, 0:1)
1:0 Kratěna - Svoboda - Kadlec 04:17
2:0 Kubalík - Indrák - Stach 08:14 (w przewadze)
2:1 Laliberté - Blackwater - Milam 23:57 (w przewadze)
2:2 Štefanka - Macík 25:28
2:3 Laliberté - Blackwater - Slovák 34:11
2:4 Paukovček - Macík 59:11 (w osłabieniu, pusta bramka)
Strzały: 34-18.