Wyświetleń: 4308

Kwalifikacje olimpijskie: Tičar dał awans Słowenii

2016-09-04 18:35:00

Reprezentacja Słowenii po raz drugi z rzędu zagra w turnieju hokejowym Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Słoweńcy wywalczyli awans na igrzyska w Pjongczang pokonując w decydującym meczu turnieju kwalifikacyjnego w Mińsku Białoruś po rzutach karnych.

Słoweńców do zwycięstwa w decydującym spotkaniu poprowadził dziś nie Anže Kopitar, a napastnik Awtomobilista Jekaterynburg Rok Tičar, który najpierw strzelił dwa gole z gry, a później wykorzystał decydującego o zwycięstwie 3:2 karnego. Długo zanosiło się na to, że Słowenia dość niespodziewanie wygra mecz w regulaminowym czasie. Kluczowe dla wyniku mogły być pierwsze minuty drugiej tercji, gdy Białorusini musieli bronić się w podwójnym osłabieniu.

Rywale wykorzystali to idealnie, a konkretnie zrobił to właśnie Tičar. Najpierw po podaniu Kopitara zaskoczył stojącego w bramce gospodarzy Michaiła Karnauchaua w podwójnej przewadze, a gdy na ławce kar nadal siedział Andriej Stas, dobił strzał Žigi Jegliča i podwyższył na 2:0. Białorusinom pomogło jednak przedwczesne zakończenie drugiej tercji. Sędziowie zdecydowali się ją przerwać po tym, jak Aleš Kranjc został trafiony łyżwą w twarz i zostawił na lodzie plamę krwi. W przerwie było więcej czasu na wyczyszczenie tafli, a obie drużyny po powrocie z szatni dokończyły drugą tercję.

Na dwie minuty przed jej właściwym zakończeniem Andriej Stiepanau zdobył gola kontaktowego. W 49. minucie Jan Urbas nie wykorzystał rzutu karnego po faulu Nicka Bailena, a Białorusini wspierani dziś przez komplet publiczności w Mińsk-Arenie dążyli do wyrównania. Udało im się do niego doprowadzić, gdy na ławce kar wylądował Miha Verlič. Zaledwie 13 sekund drużyna Dave'a Lewisa potrzebowała do strzelenia gola na 2:2. Jego autorem znów był Stiepanau. Wynik nie zmienił się ani do końca trzeciej tercji, ani w dogrywce, więc to rzuty karne decydowały o zwycięstwie.

W ich drugiej rundzie jako pierwszy trafił Kopitar, ale natychmiast wyrównał Stiepanau. Ostatnie słowo należało jednak do Tičara, który pokonał Karnauchaua, a że chwilę później Andriej Kascicyn nie znalazł sposobu na Gašpera Krošelja, to Słoweńcy polecą na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang. Będzie to już drugi z rzędu udział tej reprezentacji w igrzyskach. W kwalifikacjach do ZIO w Soczi także pokonała ona Białorusinów. Tamten mecz w duńskim Vojens częściowo miał nawet podobny przebieg do dzisiejszego, bowiem Słowenia prowadziła 2:0, a rywale wyrównali. Ostatecznie jednak "Rysie" zwyciężyły wtedy 4:2, a później w Rosji doszły aż do ćwierćfinału.

Białoruś - Słowenia 2:3 (0:0, 1:2, 1:0, 0:0, 0:1)
0:1 Tičar - Kopitar 21:46 (w podwójnej przewadze)
0:2 Tičar - Jeglič - Robar 22:49 (w przewadze)
1:2 Stiepanau - Kowyrszin - Kułakau 38:08
2:2 Stiepanau - Bailen - S. Kascicyn 51:41 (w przewadze)
2:3 Tičar (decydujący rzut karny)
Strzały: 29-31.
Minuty kar: 6-6.