Wyświetleń: 2366

Przed Pucharem Świata: Zwycięstwa Finlandii i Rosji

2016-09-08 21:29:44

Reprezentacje Finlandii i Rosji udanie zaczęły towarzyskie dwumecze w ramach przygotowań do Pucharu Świata. Oba zespoły dziś cieszyły się ze zwycięstw przed własną publicznością.

Finowie w Helsinkach pokonali w zawsze prestiżowych północnych derbach Szwedów 3:2, choć potrzebowali do tego dogrywki. Rozstrzygnął ją na 43 sekundy przed końcem planowanego czasu Olii Määttä. Gospodarze wykorzystali dużą przestrzeń, jaką daje granie dogrywek w trzyosobowych składach w polu i obrońca Pittsburgh Penguins razem z Alexandrem Barkovem przeprowadził akcję 2 na 1, którą Määttä zakończył celnym strzałem.

Barkow w drugiej tercji sam strzelił gola, dając gospodarzom prowadzenie, ale "Trzy Korony" odpowiedziały trafieniami Louiego Erikssona oraz Carla Söderberga. Goście do 56. minuty prowadzili 2:1, jednak gola wyrównującego strzelił wtedy Mikael Granlund, który tym samym doprowadził do dogrywki. Zawodnicy reprezentacji Szwecji mieli do sędziów pretensje, że ci nie uznali w połowie drugiej tercji gola strzelonego przez Olivera Ekman-Larssona jeszcze przy stanie 0:0. Arbitrzy dopatrzyli się spalonego w polu bramkowym Marcusa Krügera.

Trener Finów Lauri Marjamäki mimo zwycięstwa przyznał po meczu, że jego drużynę przed rozpoczynającym się 17 września Pucharem Świata czeka jeszcze sporo pracy. - Ciągle jest dużo do zrobienia, ale mamy czas. Cieszymy się ze zwycięstwa, mogłem zgadnąć, że Olli Määttä rozstrzygnie ten mecz - mówił. Szwedzi tymczasem żałowali, że pozwolili rywalom wrócić do gry i doprowadzić do dogrywki. - Powinniśmy to rozstrzygnąć wcześniej. Chcieliśmy dziś wygrać, bo zagramy z Finlandią też na Pucharze Świata - mówił napastnik Colorado Avalanche Carl Söderberg.

Okazja do pokonania wschodnich sąsiadów nadarzy się drużynie Rikarda Grönborga już w sobotę, gdy obie ekipy spotkają się ponownie, tym razem w Göteborgu. Dziś w szwedzkiej bramce pół meczu rozegrał Jacob Markström, a później zmienił go Jhonas Enroth, bo nominalny nr 1 Henrik Lundqvist dostał wolne. W sobotę na pewno tak nie będzie, bo mecz w Göteborgu jest reklamowany jako powrót do domu "Króla Henryka", który właśnie w tym mieście zaczynał poważną przygodę z hokejem.

Finlandia - Szwecja 3:2 (0:0, 1:1, 1:1, 1:0)
Widzów: 11 634.

W innym rozegranym dziś meczu w ramach przygotowań do Pucharu Świata Rosja w Petersburgu ograła Czechów 4:3. Po bramce i asyście dla gospodarzy zaliczyli: Jewgienij Dadonow, Artiemij Panarin i Nikita Kuczerow, a na listę strzelców wpisał się także Władimir Tarasienko. Kapitan rosyjskiego zespołu Aleksandr Owieczkin nie tylko nie punktował, ale - co rzadko się zdarza - oddał zaledwie jeden strzał. Trzeba jednak dodać, że napastnik Washington Capitals przebywał na lodzie tylko przez niespełna 11 minut. W czeskim zespole z bardzo dobrej strony w ataku zaprezentował się Michal Kempný, który strzelił gola i zaliczył asystę. Podobnie jak Szwedzi, także nasi południowi sąsiedzi będą mieli okazję do rewanżu za dzisiejszą porażkę. W sobotnie popołudnie podejmą Rosję w O2 Arenie w Pradze.

Rosja - Czechy 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
0:1 Kempný - Sobotka - Michálek 03:54
1:1 Panarin - Szipaczow - Dadonow 18:29
2:1 Tarasienko - Kuczerow - Markow 25:22 (w przewadze)
3:1 Kuczerow - Marczenko - Orłow 28:38
3:2 Hanzal - Hemský - Kempný 46:48 (w przewadze)
4:2 Dadonow - Panarin - Szipaczow 48:48
4:3 Plekanec - Polák - Palát 57:13