Wyświetleń: 2240

Hokejowa Liga Mistrzów: Druga drużyna z kompletem punktów

2016-09-08 22:31:27

Jest drugi zespół, który z kompletem punktów zakończył fazę grupową Hokejowej Ligi Mistrzów. Dziś to osiągnięcie miało być tylko formalnością, ale dość długo faworyt nie potrafił przełamać niżej notowanego rywala.

Dotąd jedyną drużyną z kompletem 12 punktów po 4 meczach fazy grupowej był mistrz Szwajcarii SC Berno. Dziś przed szansą na identyczny wynik stanął szwedzki Linköpings HC. Miała to być formalność, bo podopieczni Dana Tangnesa podejmowali jedną ze słabszych drużyn całych rozgrywek Rapaces de Gap z Francji. Dość nieoczekiwanie jednak gospodarze mieli początkowo problemy. W pierwszej tercji uzyskali w strzałach przewagę 26-3, a jednak... przegrywali 0:1. Do tego gola stracili w zupełnie nieoczekiwanych okolicznościach, bo grając w przewadze.

Młody Cédric Di Dio Balsamo we własnej tercji obronnej przejął złe podanie Mathisa Olimba i wykończył celnym strzałem indywidualną kontrę. Pomógł mu jeszcze bramkarz LHC Jacob Johansson, który co prawda zatrzymał strzał, ale nie zauważył, że cofając się do bramki przejechał z krążkiem linię bramkową. Na wyrównanie gospodarze czekali do 26. minuty, gdy szybko rozegrany "zamek" pozwolił na zdobycie gola Niclasowi Bergforsowi. Gracze szwedzkiej ekipy nawet specjalnie się nie cieszyli, a wyraz twarzy strzelca wskazywał raczej na uczucie ulgi niż radość.

Ten gol jednak rozwiązał cały worek. Już minutę później Jakob Lilja trafił na 2:1, a po kolejnych dwóch minutach Olimb powiększył przewagę miejscowych do dwóch goli. W kolejnych minutach spotkanie nie miało już większej historii. Drugą tercję drużyna z Linköping wygrała aż 5:0, a cały mecz 6:1. Olimb skończył mecz z dwoma golami i asystą, nie licząc tej do Di Dio Balsamo z pierwszej tercji. Dwukrotnie trafił także Lilja, Bergfors do swojego gola dołożył asystę, a na listę strzelców wpisał się jeszcze Emil Sylvegård. Gospodarze uzyskali w liczbie oddanych strzałów przewagę 49-9!

Zespół z Linköping jest przez ekspertów typowany na czarnego konia startującego za tydzień sezonu SHL, ale także Hokejowej Ligi Mistrzów. Drużyna trenera Tangnesa zdobyła w grupie komplet punktów, ale teraz musi się zaprezentować w fazie grupowej lepiej niż przed rokiem, gdy po wygraniu swojej grupy odpadła już w 1/16 finału przegrywając z Bílí Tygři Liberec w dwumeczu aż 4-10. Tymczasem Rapaces de Gap bez punktów zajmują ostatnie, trzecie miejsce w grupie K, ale teoretycznie mają wciąż szansą na awans. Tyle tylko, że musieliby w sobotę na wyjeździe pokonać fiński JYP Jyväskylä przynajmniej czterema golami, co wydaje się mało prawdopodobne.

Trener Luciano Basile nie ukrywa zresztą, że wyniki nie są dla niego w Hokejowej Lidze Mistrzów najważniejsze. Jego zespół podchodzi do tej rywalizacji podobnie jak Cracovia. - Dziś nawet dobrze zaczęliśmy, graliśmy dobrze w obronie. Ale później wpadliśmy w kłopoty z karami, a mierzyliśmy się z drużyną, która jest od nas dużo, dużo lepsza - mówił. - Wynik nie był najważniejszy, chcieliśmy pokazać trochę dobrych zagrań. Jesteśmy młodym zespołem, który trafił do bardzo silnej grupy. Myślę, że radzimy sobie z tą sytuacją całkiem nieźle.

Dość brutalnie jednak zrecenzował francuskich rywali trener gospodarzy. - Dziś wydawało mi się, że przeciwnik zupełnie nie dawał rady. Nie mieli z czego nam zagrozić. Ale niezależnie od tego, z kim się gra, trzeba wytwarzać te dobre nawyki, bo jeśli do gry z pełnym zaangażowaniem brakuje nawet kilku procent, to zespół zaczyna spadać w dół - powiedział Tangnes.

Linköpings HC - Rapaces de Gap 6:1 (0:1, 5:0, 1:0)
0:1 Di Dio Balsamo 16:24 (w osłabieniu)
1:1 Bergfors - Näkyvä - Roe 25:41 (w przewadze)

Pozostałe dzisiejsze mecze:

W 1/16 finału zagra czeski zespół HC Pilzno, który zajął drugie miejsce w grupie J dzięki dzisiejszemu zwycięstwu 6:4 nad norweskimi Stavanger Oilers. Po bramce i asyście dla zwycięzców zaliczyli: Miroslav Indrák, Jakub Koreis i najlepszy strzelec ubiegłego sezonu w lidze czeskiej Dominik Kubalík. Swoje bramki dołożyli także: Jakub Lev, David Stach i Lukáš Pulpán. Goście strzelali znacznie częściej od Czechów, ale w ich bramce bardzo zły dzień miał Henrik Holm, który zjechał z tafli po wpuszczeniu 4 z 9 strzałów. Zastępujący go Ruben Smith niemal natychmiast wpuścił piątego gola.

HC Pilzno - Stavanger Oilers 6:4 (3:1, 3:2, 0:1)
1:0 Kubalík - Indrák - Kracík 00:18
1:1 Soares - Salsten - Søberg 06:16 (w przewadze)
2:1 Indrák - Kracík - Čerešňák 08:55 (w przewadze)
3:1 Lev - Johnson 15:11 (w przewadze)
4:1 Stach - Kubalík 24:16
5:1 Pulpán - Schleiss - Koreis 25:22
5:2 Van Guilder - Kunes - Kissel 28:12 (w przewadze)
6:2 Koreis - Kubka - Suchý 31:33
6:3 Kissel - Macaulay 39:26
6:4 Søberg - Salsten - Humphries 44:36 (w przewadze)
Strzały: 21-37.
Minuty kar: 14-14.
Widzów: 1 934.

Nie będzie kompletu 8 szwedzkich drużyn w 1/16 finału. Jako jedyny przedstawiciel tego kraju już po fazie grupowej odpadł triumfator Hokejowej Ligi Mistrzów z sezonu 2014-15 Luleå HF. Dziś drużyna z północy Szwecji przegrała przed własną publicznością z Eisbären Berlin 2:5 i w marnym stylu żegna się z rozgrywkami bez żadnego zwycięstwa na koncie. Podopieczni Stefana Nilssona przegrywali już dziś 0:4 i dopiero w trzeciej tercji zmniejszyli straty. Dla Eisbären trafiali: Darin Olver, Julian Talbot, Sven Ziegler, Jamie MacQueen i Daniel Fischbuch. Drużyna ze stolicy Niemiec ma teraz na koncie 6 punktów i pewny awans, a w sobotę zagra na wyjeździe z fińską SaiPą Lappeenranta o zwycięstwo w grupie I.

Luleå HF - Eisbären Berlin 2:5 (0:1, 0:3, 2:1)
0:1 Talbot - Müller 02:18
0:2 Ziegler - Busch - Baxmann 30:42
0:3 Olver - Baxmann 33:11 (w przewadze)
0:4 MacQueen - Petersen - Olver 35:12 (w przewadze)
1:4 Hedman - Nässén - Kennedy 46:35
2:4 Melart - Jaros - Rydahl 48:19
2:5 Fischbuch - Petersen 58:10 (pusta bramka)