Wyświetleń: 2145

Przed Pucharem Świata: Udane rewanże Szwedów i Czechów

2016-09-10 20:45:44

Przygotowujące się do udziału w Pucharze Świata reprezentacje Szwecji i Czech udanie zrewanżowały się - odpowiednio - Finlandii i Rosji za czwartkowe porażki w meczach towarzyskich.

Szwedzi w czwartek w Helsinkach ulegli Finlandii 2:3. Dziś mieli okazję do rewanżu wspierani przez 12 tysięcy kibiców w hali Scandinavium w Göteborgu. Rewanż się udał, bo dziś gospodarze cieszyli się ze zwycięstwa 6:3.

Zdecydowała o tym świetna gra dwóch formacji ataku drużyny prowadzonej przez Rikarda Grönborga. Najpierw szwedzkim kibicom mogły się przypomnieć Mistrzostwa Świata 2013, gdy w trakcie turnieju w Sztokholmie bracia Sedinowie dołączyli do reprezentacji i stworzyli z Louim Erikssonem zabójczy atak, który poprowadził gospodarzy do złotego medalu. Tym razem "trojaczki" wypracowały dwa pierwsze gole. Oba padły w przewadze, w tym pierwszy w podwójnej. Strzelał Eriksson, Henrik Sedin asystował przy obu, a Daniel przy jednym.

Szwedzi prowadzili po pierwszej tercji 2:0. W drugiej na 3:0 podwyższył Patrik Hörnqvist. Co prawda goście odpowiedzieli dwoma trafieniami, ale bramka Hörnqvista była początkiem popisów innego szwedzkiego ataku. Obok napastnika Pittsburgh Penguins w jego skład wchodzili: Nicklas Bäckström i Filip Forsberg. Ten tercet wypracował aż 4 gole. Hörnqvist dorzucił w trzeciej tercji drugie trafienie i dwie asysty, Forsberg najpierw dwukrotnie asystował, a w końcówce ustalił wynik na 6:3 strzałem do pustej bramki, a Bäckström także wpisał się na listę strzelców.

Mecz w Göteborgu był reklamowany jako powrót Henrika Lundqvista do miasta, w którym wybił się on do wielkiej kariery. Bramkarz New York Rangers nie miał jednak wiele pracy, bo Finowie oddali w jego stronę tylko 14 strzałów, z których jednak aż 3 do siatki wpadły. Trafiali: Rasmus Ristolainen, Mikko Koivu i Erik Haula. W fińskiej bramce Tuukka Rask obronił tylko 23 z 28 strzałów.

Powrót do "domu" Lundqvista został przyćmiony przez powrót Erikssona, który w przeciwieństwie do "Króla Henryka" się w tym mieście urodził. - To piękna rzecz strzelić tutaj dwa gole - powiedział dziś po spotkaniu. Jednocześnie dodał, że to głównie zasługa braci Sedinów. - Oni mają niesamowite umiejętności. Sama przyjemność grać z nimi w jednym ataku. Nieco gorsze nastroje panowały dziś w ekipie fińskiej. - Zebraliśmy za dużo kar i to nas drogo kosztowało - ocenił selekcjoner ekipy "Suomi" Lauri Marjamäki. - Przez to zaczęliśmy popełniać błędy, a Szwecja to na tyle dobry zespół, że potrafi za to rywala ukarać.

Szwecja - Finlandia 6:3 (2:0, 1:2, 3:1)
1:0 Eriksson - H. Sedin - Ekman-Larsson 08:56 (w podwójnej przewadze)
2:0 Eriksson - D. Sedin - H. Sedin 18:06 (w przewadze)
3:0 Hörnqvist 33:55
3:1 Ristolainen - Koivu - Donskoi 36:53 (w przewadze)
3:2 Koivu - Donskoi - Ristolainen 39:58
4:2 Bäckström - Forsberg - Hörnqvist 51:54
5:2 Hörnqvist - Forsberg 54:45
5:3 Haula - Jokipakka - Lindell 56:34
6:3 Forsberg - Hörnqvist 57:53 (pusta bramka)
Strzały: 29-14.
Minuty kar: 12-14.
Widzów: 12 044.

Rewanż udał się także Czechom, którzy w czwartek w Petersburgu przegrali z Rosją 3:4, ale dziś zwyciężyli w Pradze 2:1 po rzutach karnych. Decydującego karnego zamienił na gola Aleš Hemský, który pokonał Siemiona Warłamowa. Czesi uratowali się w samej końcówce trzeciej tercji. Rosjanie bowiem od 42. minuty prowadzili 1:0 po golu Nikity Kuczerowa. Tomáš Plekanec doprowadził do remisu dopiero na 71 sekund przed końcem trzeciej tercji, gdy już z bramki drużyny Josefa Jandača zjechał Michal Neuvirth. Czesi zagrali bez Vladimíra Sobotki, który doznał urazu w meczu w Petersburgu. Wczoraj zawodnik Awangarda Omsk przeszedł badania, które nie wykazały poważniejszych problemów. Sobotka może zagrać już w sobotę w próbie generalnej przed Pucharem Świata - meczu z Ameryką Północną U23, który odbędzie się w Pittsburghu. Rosjanie tego samego dnia zmierzą się w klasyku z Kanadą.

Czechy - Rosja 2:1 (0:0, 0:0, 1:1, 0:0, 1:0)
0:1 Kuczerow - Kuzniecow - Owieczkin 41:04
1:1 Plekanec - Frolík - Polák 58:49 (6 na 5 w polu)
2:1 Hemský - decydujący rzut karny
Strzały: 34-24.
Minuty kar: 12-12.
Widzów: 13 848.