Wyświetleń: 2177

Hokejowa Liga Mistrzów: Fińskie drużyny w komplecie grają dalej

2016-09-11 20:58:38

Znamy już pełny skład uczestników 1/16 finału Hokejowej Ligi Mistrzów. Dziś 3 pozostałe do obsadzenia miejsca zajęły drużyny z Finlandii, co oznacza, że w fazie pucharowej wystąpi cała "ósemka" z tego kraju, która wystartowała w grupach.

Wśród fińskich kibiców przed ostatnim dniem rywalizacji grupowej w HLM najmocniej mogły drżeć serca tym, którzy trzymają kciuki za KalPę Kuopio. Przed rokiem to właśnie ten zespół jako jedyny z 8 fińskich uczestników rywalizacji nie zakwalifikował się do fazy pucharowej. Teraz też zadanie nie było łatwe, bo podopieczni Pekki Virty aby wyprzedzić w tabeli grupy N Vienna Capitals musieli dziś wygrać z tym zespołem na wyjeździe, i to w regulaminowym czasie gry.

Gospodarze jednak sami Finom pomogli. W 18. minucie fatalny błąd we własnej tercji obronnej popełnił ich obrońca Tyler Cuma, który sprezentował krążek Miikce Pitkänenowi, a ten otworzył wynik meczu. Drugiego gola przyjezdni dołożyli w 37. minucie podczas gry w przewadze, a jego zdobywcą był Jesse Mankinen, dla którego było to pierwsze trafienie i w ogóle pierwszy punkt zdobyty w Hokejowej Lidze Mistrzów. Gospodarze też mieli swoje szanse, a obie drużyny w ogóle oddawały bardzo dużo strzałów i wreszcie w trzeciej tercji "Stołeczni" zdobyli gola kontaktowego.

Jego okoliczności były dość kuriozalne. Riley Holzapfel w 51. minucie źle trafił w podskakujący krążek, ale zdołał go skierować przed bramkę, gdzie tylko musnął go Kelsey Tessier i dopiero Rafael Rotter przyłożył kij właściwie, trafiając na 1:2. Goście jednak nie dali sobie już wydrzeć zwycięstwa. Mankinen rozochocony swoim pierwszym golem zaledwie po dwóch minutach po golu kontaktowym Capitals, odpowiedział strzałem z nadgarstka i zmienił wynik na 3:1. Jak się później okazało, był to gol ustalający wynik spotkania. Znakomity mecz w bramce KalPy rozegrał Eero Kilpeläinen, który obronił aż 41 strzałów.

Vienna Capitals, mimo zdobycia 5 punktów, żegnają się z Hokejową Ligą Mistrzów, a KalPa z 6 "oczkami" zajęła w grupie drugie miejsce i za plecami szwedzkiego Skellefteå AIK awansuje do kolejnej rundy.

Vienna Capitals - KalPa Kuopio 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
0:1 Pitkänen 17:51
0:2 Mankinen - Jokinen - Lyytinen 36:27 (w przewadze)
1:2 Rotter - Tessier - Holzapfel 50:24 (w przewadze)
1:3 Mankinen 52:36
Strzały: 42-40.
Minuty kar: 18-14.
Widzów: 2 350.

Pozostałe dzisiejsze mecze:

Nadal gra także inny fiński zespół Tappara Tampere. Mistrzom tego kraju niewiele brakowało do sensacyjnego odpadnięcia już po fazie grupowej, ale dziś pokonali 2:1 Adlera Mannheim i już mogą przygotowywać się do kolejnej rundy. Już w 1. minucie gospodarzom meczu rozgrywanego w hali Hakametsä w Tampere prowadzenie dał Henrik Haapala. Chwilę później mógł podwyższyć Teemu Nurmi, który wykonywał rzut karny, ale trafił w słupek. Drugiego gola strzelił w końcówce pierwszej tercji doświadczony Veli-Matti Savinainen. W bramce Tappary znakomicie spisał się Dominik Hrachovina, który obronił 26 z 27 strzałów. Pokonał go jedynie Markus Kink. Finowie zajęli drugie miejsce w grupie C za wicemistrzem Szwajcarii HC Lugano.

Tappara Tampere - Adler Mannheim 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Haapala (1.), Savinainen (20.) - Kink (26.)

Piękny prezent na koniec fazy grupowej sprawili swoim kibicom gracze Sheffield Steelers. Podopieczni Paula Thompsona nie mieli już szans na awans do kolejnej rundy, ale przed własną publicznością ograli Red Bulla Salzburg 5:2, mimo że do 35. minuty przegrywali 1:2. Bohaterem wieczoru w hali Motorsport Arena był mający za sobą 2 występy w NHL dla Vancouver Canucks Jesse Schultz, który popisał się hat trickiem. Były to jego pierwsze gole w oficjalnym meczu dla Steelers. Trzykrotnie asystował Mathieu Roy, a trafiali jeszcze Robert Dowd i Luke Ferrara. Zwycięstwo ekipy z Sheffield oznacza, że ani jednego punktu w fazie grupowej nie zdobyły tylko trzy zespoły - Cracovia Kraków, Orli Znojmo i Rapaces de Gap. Mistrzowie Polski mieli wśród nich najgorszy bilans bramkowy.

Sheffield Steelers - Red Bull Salzburg 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)
Schultz (8.), (35.), (48.), Dowd (40.), Ferrara (45.) - Hughes (7.), Latusa (9.)

W 1/16 finału zagra także wicemistrz Finlandii IFK Helsinki, który dziś brutalnie przerwał marzenia o sensacyjnym awansie mistrza Danii Esbjerg Energy, gromiąc go aż 7:0. Drużyna z Esbjerga po niespodziewanym piątkowym zwycięstwie nad IFK 5:4 po dogrywce u siebie potrzebowała dziś do awansu jednego punktu, ale oddała zaledwie 12 strzałów i nie była w stanie nawiązać równorzędnej walki. Dla IFK dwa gole i asystę zaliczył Lennart Petrell, również dwukrotnie trafił Juhamatti Aaltonen, Tomi Tuomisto uzyskał bramkę i asystę, na listę strzelców wpisali się jeszcze Panu Mieho i Jasse Ikonen, a Micke-Max Åsten asystował trzykrotnie. Drużyna z Helsinek wygrała w grupie G tylko ten jeden mecz i wychodzi z niej na drugim miejscu za EV Zug.

IFK Helsinki - Esbjerg Energy 7:0 (3:0, 2:0, 2:0)
Petrell (13.), (24.), Tuomisto (16.), Aaltonen (20.), (27.), Mieho (44.), Ikonen (55.)

TABELE WSZYSTKICH GRUP HOKEJOWEJ LIGI MISTRZÓW

Losowanie par kolejnej rundy odbędzie się jutro. Drużyny z jednego kraju mogą w nim trafić na siebie. Nie mogą się za to zmierzyć ze sobą zespoły, które grały w tej samej grupie. Pierwsze mecze 1/16 finału zostaną rozegrane 4 października, a rewanże tydzień później. Oto pełna lista uczestników fazy pucharowej: