Wyświetleń: 3063

SHL: mistrz wrócił na szczyt

2014-10-21 21:16:39

Mistrz Szwecji Skellefteå AIK znów jest liderem SHL. Drużyna z północy Szwecji odzyskała prowadzenie w tabeli po zaledwie trzech dniach przerwy dzięki świetnej grze czwartego ataku, ale nie jest powiedziane, że jutro znów liderem szwedzkiej ligi będzie kto inny.

W sobotę obrońcy mistrzowskiego tytułu przegrali z Färjestad Karlstad, co kosztowało ich utratę pierwszego miejsca w tabeli na rzecz Frölundy Göteborg. Dziś, korzystając z faktu, że Frölunda swój mecz 13. kolejki rozegra dopiero jutro, drużyna SAIK stanęła przed szansą odzyskania pierwszej pozycji. Potrzebowała do tego wyjazdowego zwycięstwa z drużyną Brynäs Gävle. Zwycięstwo przyszło, i to całkiem pewne.

W 14. minucie spotkania znakomicie poczynający sobie na szwedzkich taflach Kanadyjczyk Andrew Calof, który przed przyjazdem do Skellefteå nigdy nie grał na poziomie seniorskim dostał podanie zza bramki od Pontusa Petterströma i celnym strzałem do bramki gospodarzy otworzył wynik meczu. Calof grający na prawym skrzydle czwartego ataku SAIK sam z kolei wypracował gola numer 2, którego jego drużyna zdobyła w drugiej tercji. Tym razem to on znalazł się za bramką i dograł idealnie do nadjeżdżającego Axela Holmströma, który podwyższył prowadzenie gości.

Calof to dość niespodziewanie jeden z najlepszych letnich transferów w SHL i gracz, który pozwala kibicom w Skellefteå zapomnieć o odejściu takich gwiazd jak Joakim Lindström, Jimmie Ericsson, czy Oscar Möller. Choć Kanadyjczyk gra w czwartym ataku swojej drużyny i nie spędza na lodzie zbyt dużo czasu (średnio 12 minut i 45 sekund na mecz), to z 9 golami zdobytymi w 13 spotkaniach jest najlepszym strzelcem całej ligi. Dziś do zanotowania bramki i asysty wystarczyło mu 9 minut i 59 sekund gry. Czwarta formacja SAIK, w której występuje Calof była w meczu z Brynäs tą najważniejszą, bowiem w 26. minucie gola na 3:0 zdobył inny gracz ją tworzący Adam Pettersson. Po jego trafieniu z bramki miejscowych zjechał Austriak Bernhard Starkbaum, którego zastąpił Joel Gistedt.

Gospodarze dopiero w 45. minucie podczas gry w przewadze zdobyli bramkę po strzale Grega Scotta przy bliższym słupku bramki Markusa Svenssona, ale było to wszystko, na co dziś mogli sobie pozwolić. Zespół Skellefteå AIK wygrał 3:1 i z 28 punktami wrócił na czoło tabeli SHL. Jutro prowadzenie może odzyskać Frölunda, która w Sztokholmie zagra swój mecz 13. kolejki z Djurgårdens, ale dziś trener obrońców tytułu Hans Wallson miał swoje powody do radości. - To był naprawdę dobry mecz wyjazdowy. Dobrze i dużo jeździliśmy na łyżwach, a każdy gracz dołożył swoją "cegiełkę" do tego zwycięstwa - skomentował Wallson po spotkaniu.

Mniej radości było w obozie gospodarzy, którzy po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli u siebie nawet jednego punktu. Choć zespół Brynäs przegrał z obrońcą tytułu, który na dodatek jest obecnie liderem tabeli, to w drużynie czuć było duże rozczarowanie porażką. - Jestem zawiedziony. Nie tak mieliśmy rozegrać ten mecz - mówił obrońca pierwszej formacji drużyny z Gävle Niclas Andersén. - Dopiero w trzeciej tercji zaczęliśmy grać lepiej i strzeliliśmy gola. To dodało nam trochę energii, ale trzeba też oddać, że przeciwnik zagrał naprawdę dobry mecz.

Brynäs Gävle - Skellefteå AIK 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
0:1 Calof - Petterström - Ševc 13:47
0:2 Holmström - Calof - Lundberg 22:43
0:3 Pettersson - Petterström 25:18
1:3 Scott - Djoos - Nordquist 44:48 (w przewadze)
Strzały: 25-27.
Minuty kar: 4-4.
Widzów: 3 963.

Na innych taflach:

Obrona nie była dziś najsilniejszą stroną drużyn Växjö Lakers HC i Linköpings HC. Obie ekipy poszły na wymianę ciosów, z której zwycięsko wyszła ta pierwsza, która po dogrywce wygrała 5:4. Zwycięstwo dał jej na 34 sekundy przed końcem dodatkowego czasu gry Kanadyjczyk Nick Johnson. Johnson zaliczył także asystę, gola i dwie asysty uzyskał Cory Murphy, a po bramce i asyście jeszcze Rhett Rakhshani i Liam Reddox. Listę strzelców w drużynie gospodarzy uzupełnił Tuomas Kiiskinen. Goście, którzy po raz drugi zagrali bez wytransferowanego do Awangardu Omsk najlepszego strzelca ubiegłego sezonu SHL Chada Kolarika uratowali punkt dzięki golowi Jeffa Taffe na 22 sekundy przed końcem trzeciej tercji. W meczu - co rzadko się w Szwecji zdarza - ani jednego gola nie zdobył Szwed.

Już na drugim miejscu w tabeli jest drużyna HV71 Jönköping. W 13. kolejce podopieczni Andreasa Johanssona ograli 2:0 "czerwoną latarnię" ligi Leksands IF i było to już ich piąte zwycięstwo z rzędu. Pierwszą bramkę w spotkaniu zdobył zaledwie 18-letni Szwajcar Kevin Fiala wybrany z numerem 11 tegorocznego draftu NHL przez Nashville Predators, a drugą dołożył kapitan Ted Brithén, który jest wiceliderem klasyfikacji strzelców SHL z 8 golami. Aspirujący do gry w reprezentacji Szwecji bramkarz HV71 Gustaf Wesslau obronił 25 strzałów i po raz drugi w tym sezonie nie wpuścił gola. Jego skuteczność obron na poziomie 94,3 % jest najwyższa w całej lidze. Drużyna HV71 w 7 meczach przed własną publicznością zdobyła komplet punktów.

Växjö Lakers HC - Linköpings HC 5:4 (2:2, 2:1, 0:1, 1:0)

Rakhshani (8.), Kiiskinen (19.), Murphy (33.), Reddox (39.), Johnson (65.) - Little (5.), (24.), Taffe (11.), (60.)

HV71 Jönköping - Leksands IF 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)