Wyświetleń: 3052

SHL: Nastolatek boheterem meczu na szczycie

2014-11-01 21:02:36

W ubiegłym sezonie Andreas Johnson był najlepiej punktującym juniorem szwedzkiej ekstraklasy. Gdy już skończył wiek juniorski wyrasta na prawdziwą gwiazdę SHL. Dziś przesądził o wyniku w meczu na szczycie i sprawił, że w Toronto zapewne działacze Maple Leafs coraz pilniej nasłuchują wieści z Göteborga.

Przed rokiem młody gracz Frölundy Göteborg w 44 meczach zdobył 24 punkty i wygrał klasyfikację punktową SHL w kategorii do lat 20. Obecny sezon ligowy zaczął nieco ospale, ale na potęgę punktował w rozgrywkach Hokejowej Ligi Mistrzów, zostając jej najlepszym strzelcem w fazie grupowej. Wreszcie także w meczach ligowych przypomniał sobie jak strzelać. W październiku do bramek rywali trafiał 7 razy w 11 spotkaniach, a dziś listopad rozpoczął efektownie w wyjazdowym meczu na szczycie SHL z mistrzem kraju Skellefteå AIK.

Najpierw w 25. minucie gry wykorzystując niezdecydowanie Niclasa Burströma otworzył wynik spotkania strzałem z ostrego kąta między nogami nominalnie rezerwowego bramkarza SAIK Erika Hansesa, a gdy Daniel Widing w 31. odpowiedział bramką zdobytą w przewadze, Johnson wyciągnął z arsenału swoich mocnych stron jeszcze jeden atut - znakomitą szybkość. Nieco ponad minutę po wyrównującym trafieniu Widinga błyskawicznie przyspieszył z krążkiem objeżdżając obrońców gospodarzy i ku osłupieniu ich kibiców ponownie skierował krążek do bramki Hansesa, dając swojej drużynie prowadzenie 2:1.

Mimo że przez większą część meczu przeważała ekipa z Skellefteå, która strzelała znacznie częściej, to jednak ostatnie słowo też należało do przyjezdnych. W trzeciej tercji oddali oni tylko 2 celne strzały w kierunku Hansesa, ale jeden z nich znalazł drogę do bramki. Gola na 3:1 po przechwycie krążka w tercji ataku zdobył Norweg Mathis Olimb, z którym Andreas Johnson ścigał się o miano najlepiej punktującego zawodnika fazy grupowej Ligi Mistrzów. Tamtą rywalizację wygrał Olimb 18-17, ale dziś najlepszy na tafli był Johnson.

Ciągle jeszcze nastoletni (20 lat skończy 21 listopada) gracz, który choruje na astmę ma już na koncie 10 goli w tym sezonie i w klasyfikacji strzelców SHL jest trzeci. Johnson w drafcie NHL został wybrany w ubiegłym roku przez Toronto Maple Leafs z numerem 202, który dawał mu niewielkie nadzieje na trafienie do tej ligi, ale wobec coraz lepszych występów w seniorskich rozgrywkach w Szwecji władze i sztab szkoleniowy "Klonowych Liści" mogą coraz poważniej myśleć o przyszłości młodego gracza w Toronto. Wiadomo, że skauci Maple Leafs przylatywali do Szwecji oglądać mecze Frölundy.

Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu zespół z Göteborga zrównał się punktami z prowadzącym w tabeli Skellefteå AIK. Obie ekipy mają po 37 punktów. Trenera obrońców mistrzowskiego tytułu Hansa Wallsona nie zmartwiło jednak ani to, ani sama porażka jego drużyny. - Myślę, że to generalnie był dobry mecz. My mieliśmy swoje okazje, ale w ważnych momentach nie potrafiliśmy zdobyć kolejnych bramek. A Frölunda to wykorzystała. To naprawdę dobry zespół - powiedział Wallson chwilę po meczu. O tym, że jego drużyna wciąż jest w Szwecji punktem odniesienia dla wszystkich rywali mówił po spotkaniu trener Frölundy Roger Rönnberg. - Nigdy nie muszę chłopaków pobudzać przed tymi meczami. Graliśmy przecież z drużyną, która dwa razy z rzędu zdobyła mistrzostwo Szwecji i zawsze każdy chce przetestować swoje możliwości grając z takim rywalem - mówi Rönnberg.

Skellefteå AIK - Frölunda Göteborg 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
0:1 Johnson - Olimb - Görtz 25:00
1:1 Widing - Calof - Lindholm 30:24 (w przewadze)
1:2 Johnson - Lehkonen - Gustafsson 31:38
1:3 Olimb 56:33
Strzały: 33-19.
Minuty kar: 6-6.
Widzów: 5 517.

Na innych taflach:

Rzuty karne dały ekipie Örebro HK wyjazdowe zwycięstwo 3:2 nad Djurgården Sztokholm. Bohaterem spotkania był prawoskrzydłowy pierwszego ataku gości Daniel Viksten, który zdobył dla swojej drużyny wszystkie 3 bramki. Viksten najpierw otworzył wynik spotkania golem już w 22. sekundzie, później doprowadził do dogrywki trafiając na 2:2 w przedostatniej minucie trzeciej tercji, by wreszcie w decydującej serii wykorzystać rzut karny. Z karnego dla ekipy z Örebro trafił także Henrik Löwdahl. Drużyna Djurgården przegrała, mimo że oddała w meczu 42 strzały przy zaledwie 17 uderzeniach rywali. Po dwóch tercjach pod względem liczby strzałów było 31-5.

Drugi mecz z rzędu po serii ośmiu zwycięstw przegrał zespół HV71 Jönköping. Dziś w dość wstydliwych okolicznościach niedawny lider SHL uległ 3:4 MODO Örnsköldsvik. Do 39. minuty ekipa HV71 prowadziła 3:0, ale później rywale zdobyli 4 gole i to oni cieszyli się ze zwycięstwa. Gola i asystę dla MODO zanotował urodzony w 1996 roku Adrian Kempe, a ponadto trafiali: Niklas Nordgren, doświadczony Norweg Per-Åge Skrøder oraz Markko Kauppinen. Dla tego ostatniego, 35-letniego fińskiego obrońcy był to pierwszy od 10 lat gol w SHL. Poprzedniego Kauppinen zdobył w sezonie 2004-05 dla Mora IK. Od tego czasu grał wyłącznie w fińskiej ekstraklasie. O rok starszy Skrøder jest najlepszym zagranicznym strzelcem w historii szwedzkiej ligi, ale mimo 36 lat na karku nadal trzyma formę i z 11 golami przewodzi klasyfikacji strzelców obecnego sezonu wspólnie z Calle Ridderwallem z HV71.

Djurgården Sztokholm - Örebro HK 2:3 (1:1, 1:0, 0:1, 0:0, 0:1)
Fällström (14.), Högström (40.) - Viksten (1.), (59.), (decydujący rzut karny).

HV71 Jönköping - MODO Örnsköldsvik 3:4 (0:0, 3:1, 0:3)
Törngren (23.), Fiala (37.), Laine (38.) - Nordgren (39.), Kempe (42.), Skrøder (46.), Kauppinen (47.)

Växjö Lakers - Brynäs Gävle 5:2 (1:0, 3:0, 1:2)
Kallio (15.), Welch (21.), Murphy (23.), (43.), Lajunen (36.) - Sweatt (46.), Sundqvist (49.)

Luleå HF - Färjestad Karlstad 3:2 (0:2, 1:0, 1:0, 0:0, 1:0)
Näkyvä (24.), (56.), (decydujący rzut karny) - Nygård (6.), Åslund (13.)

Leksands IF - Linköpings HC 3:2 (0:0, 2:2, 0:0, 1:0)
Himelfarb (29.),  Bergenström (32.), Sallinen (61.) - Johansson (21.), Salmonsson (22.)