Wyświetleń: 2936

Finlandia ze Szwecją o Puchar Karjali

2014-11-08 17:14:23

Niedzielny mecz Finlandii ze Szwecją zadecyduje o tym, która z tych drużyn wygra rozgrywany w Helsinkach turniej o Puchar Karjali z cyklu Euro Hockey Tour. Dziś obie reprezentacje wygrały swoje spotkania.

Finowie na inaugurację imprezy odbywającej się w hali Hartwall Arena w Helsinkach w czwartek pokonali Czechów 2:1. Dzisiaj po drugiej stronie tafli stanęła reprezentacja Rosji, która w maju ograła ekipę "Suomi" w finale Mistrzostw Świata w Mińsku. Trudno mówić o rewanżu za tamto spotkanie, bo stawka była zupełnie inna, a składy drużyn odmienne, ale prawie 12 tysięcy widzów, którzy przyszli do hali w fińskiej stolicy miało nadzieję, że tym razem to ich reprezentacja będzie górą. Miejscowi kibice nie zawiedli się.

Decydująca o wyniku spotkania była druga tercja. Po pierwszej na tablicy wyników widniał remis 1:1, a drugą Rosjanie rozpoczęli golem Dienisa Kokariewa, ale później trafiali już tylko gospodarze. W 24. minucie Janne Pesonen doprowadził do remisu 2:2, w 29. Esa Lindell dał pierwsze w meczu prowadzenie podopiecznym Kariego Jalonena, 68 sekund później na 4:2 podwyższył brylujący w szwedzkiej ekstraklasie ofensywny obrońca Kristian Näkyvä, a po kolejnych 67 sekundach Oskar Osala trafił na 5:2. Takim wynikiem zakończyła się druga tercja, a w trzeciej Teemu Hartikainen dołożył jeszcze jednego gola i mecz zakończył się wygraną Finów 6:2.

Hartikainen skończył mecz z golem i asystą, podobnie jak kapitan gospodarzy Jarkko Immonen. W przypadku tego pierwszego wyczyn był o tyle godny uwagi, że Hartikainen spędził na tafli tylko 12 minut i 10 sekund. W fińskiej bramce bardzo dobrze spisał się występujący na co dzień w KHL w barwach Atłanta Mytiszczi Atte Engren, który obronił 27 strzałów. Finowie po dwóch meczach mają na koncie komplet punktów. Jutro swój udział w turnieju zakończą meczem ze Szwecją, która także odniosła dotąd dwa zwycięstwa. Do wygrania całej imprezy ekipie Jalonena wystarczy uzyskanie remisu w regulaminowym czasie gry.

11 781.

W innym dzisiejszym meczu w Helsinkach Szwecja pokonała po rzutach karnych reprezentację Czech. "Trzy Korony" udział w turnieju o Puchar Karjali rozpoczęły w czwartek przed własną publicznością w Leksand, gdzie pokonały w karnych Rosję 5:4. W dniu przerwy w piątek Szwedzi przenieśli się do Finlandii, ale formy nie stracili. Dwa gole z gry strzelił dziś dla nich podopieczny Wiaczesława Bykowa z SKA Petersburg Jimmie Ericsson, a trzeciego dołożył André Petersson. Ten sam gracz trafił w decydującej o wyniku serii rzutów karnych, a oprócz niego gola z karnego zdobył znakomity specjalista w tym elemencie Linus Klasen i dzięki temu podopieczni Pära Mårtsa wygrali 4:3. Dokładnie ci sami gracze trafiali z karnych w czwartek przeciwko Rosji. Klasen wyrasta już na prawdziwego kata Czechów w rzutach karnych. W grudniu strzelił im cudownego gola z obrotem na turnieju o Puchar Pierwszego Kanału, w maju także trafił po pięknej sztuczce technicznej w meczu z Czechami na Mistrzostwach Świata. W obu tamtych przypadkach jego "ofiarą" był Alexander Salák. Tym razem w czeskiej bramce stał Šimon Hrubec.

Czechy - Szwecja 3:4 (0:0, 3:3, 0:0, 0:0, 0:1)
0:1 Ericsson - Hersley 21:17 (w przewadze)
0:2 Ericsson - Paulsson 21:39
1:2 Filippi - Kubalík 22:20
2:2 Zámorský - Svačina 34:52 (w przewadze)
3:2 Smoleňák - Radil - Birner 39:23
3:3 Petersson - Klasen - Fransson 39:46
3:4 Klasen (decydujący rzut karny)