Wyświetleń: 2884

Puchar Karjali: Szwecja wygrała po 17 latach

2014-11-09 17:18:51

17 lat czekali Szwedzi na wygranie organizowanego przez ich wielkich hokejowych rywali Finów turnieju o Puchar Karjali. Dziś w decydującym meczu tegorocznej imprezy z gospodarzami "Trzy Korony" były stroną głównie się broniącą, ale to im przypadł końcowy sukces.

Przed decydującym o końcowym triumfie w turnieju meczu Finów ze Szwedami faworytami byli ci pierwsi. Obie ekipy wcześniej pokonały reprezentacje Czech i Rosji, ale Finlandia zrobiła to w regulaminowym czasie gry, a Szwecja po rzutach karnych. Do tego ekipa "Suomi" grała u siebie, a do wygrania całego turnieju wystarczał jej remis w regulaminowym czasie gry, podczas gdy rywale musieli wygrać za 3 punkty. To gospodarze wspierani dopingiem ponad 11,5 tys. widzów w helsińskiej Hartwall Arenie przeważali przez zdecydowaną większość meczu, ale nie potrafili znaleźć sposobu na znakomicie dysponowanego w szwedzkiej bramce Henrika Karlssona.

Karlsson w Hartwall Arenie czuł się znakomicie, bo na co dzień występuje w niej jako gracz Jokeritu Helsinki w KHL. Dziś Finowie oddali w jego stronę 39 strzałów, ale Szwed miał odpowiedź na każdy z nich. Nie dał się pokonać i poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa. Wygranej nie byłoby jednak bez goli. Bohater rzutów karnych we wcześniejszych meczach z Czechami i Rosją Linus Klasen zdobył pierwszą bramkę dla Szwecji strzałem z ostrego kąta w 18. minucie. Szwedzi oddawali wówczas dopiero czwarty strzał w meczu, podczas gdy Finowie mieli na koncie już 12 uderzeń. Drugą bramkę zdobył w 24. Dick Axelsson, a trzecią dołożył 5 minut później Patrick Hersley. Szwecja wygrała 3:0 i po raz pierwszy od 1997 roku zwyciężyła w Pucharze Karjali.

Nawet sami Szwedzi, którzy w całym meczu strzelali tylko 21 razy wiedzieli jednak, że z przebiegu gry na zwycięstwo nie do końca zasłużyli, a wygraną zawdzięczają głównie Karlssonowi, który wygrał bramkarski pojedynek z Atte Engrenem. - Henrik zaliczył znakomity występ we własnej hali, więc to dla niego tym piękniejszy dzień - powiedział po spotkaniu trener prowadzącej w światowym rankingu reprezentacji Szwecji Pär Mårts. - Naszym występem może nie zasłużyliśmy na zwycięstwo 3:0, ale nie mogę nie być po takim meczu bardzo zadowolony. Wygraliśmy przecież ten turniej pierwszy raz od 17 lat.

Jeszcze w pierwszej tercji przy stanie 0:0 doszło pod szwedzką bramką do bardzo kontrowersyjnej sytuacji. W ogromnym podbramkowym zamieszaniu bramkę ze swojej pozycji wypchnął szwedzki obrońca Daniel Rahimi. Sędziowie uznali, że stało się to przypadkowo, ale zawodnik sam przyznał, że tak nie było. - Dobrze, że sędzia tego nie widział - powiedział jeszcze w przerwie między tercjami gracz Linköpings HC. - Byłem źle ustawiony i nie miałem innego wyjścia. Zrobiłem to świadomie. Rahimi był na turnieju w Helsinkach uważnie obserwowany przez skautów klubów NHL, których na Pucharze Karjali łącznie pojawiło się ponad 30.

Dzisiejszy mecz był spotkaniem numer 300 wśród nieoficjalnych starć obu reprezentacji. Szwedzi wygrali 162 takie spotkania, 42 razy był remis, a 96-krotnie zwyciężali Finowie. Łącznie oba zespoły zmierzyły się już 376 razy. Tu także Szwedzi mają korzystny bilans 206 zwycięstw. Finowie wygrywali 113 razy, a w 57 przypadkach spotkania kończyły się bez rozstrzygnięcia.

Puchar Karjali był pierwszym w tym sezonie turniejem z cyklu Euro Hockey Tour. Drugim będzie w grudniu Puchar Pierwszego Kanału rozgrywany w Rosji. Po zmianach w formacie rozgrywek w tym sezonie nie odbędą się turnieje w Czechach i Szwecji, które zostały zastąpione przez mecze towarzyskie z udziałem  najsilniejszych europejskich reprezentacji.

Trzecie miejsce w Pucharze Karjali przypadło Rosjanom, którzy dziś pokonali 4:2 Czechów.

Finlandia - Szwecja 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
0:1 Klasen - Fransson 17:58
0:2 Axelsson - Ericsson - Thuresson 23:08
0:3 Hersley - Ridderwall 28:09
Strzały: 39-21.
Minuty kar: 8-12.
Widzów: 11 563.