Wyświetleń: 2733

SHL: Mistrz strzelił jak zwykle, ale przegrał

2014-11-13 21:19:15

Niewiele brakowało, by mistrz Szwecji w 19. kolejce rozgrywek SHL przerwał swoją niezwykłą serię meczów ze zdobytym golem. Ekipa Skellefteå AIK ostatecznie bramkę zdobyła, ale poniosła porażkę, która kosztowała ją pozycję lidera ligi.

Szwedzka ekstraklasa wróciła do gry po przerwie reprezentacyjnej i tak udanej dla zespołów ze Szwecji, w tym Skellefteå AIK 1/8 finału Hokejowej Ligi Mistrzów. Najciekawiej zapowiadało się dziś spotkanie Växjö Lakers z mistrzem kraju, a jednocześnie liderem ligi z Skellefteå. "Jeziorowcy" zaczęli mecz fantastycznie. W 4. minucie Rhett Rhakshani dał im prowadzenie, a w 11. w dość szczęśliwych okolicznościach Tuomas Kiiskinen podwyższył na 2:0. Fiński lewoskrzydłowy pierwszego ataku Lakers w dogodnej sytuacji oddał strzał, po którym krążek odbił się od słupka, wracając w pole trafił bramkarza gości Erika Hansesa i wrócił do bramki. Hanses próbował jeszcze rozpaczliwie interweniować i dotknął "gumę" na linii bramkowej, ale zamiast zatrzymać wepchnął ją do bramki. Zrobiło się 2:0.

Bardzo długo taki wynik się utrzymywał, bo obaj bramkarze spisywali się między słupkami dobrze. Zwłaszcza broniący bramki Lakers Cristopher Nihlstorp pokazywał swoją klasę zatrzymując ataki mistrzów Szwecji. Obie drużyny grały także pewnie w obronie i nie dopuszczały rywali do zbyt wielu dogodnych sytuacji. Na tafli w hali VIDA Arena grały dwie drużyny, które oddają w tym sezonie najwięcej strzałów w SHL, ale tym razem łącznie celnie uderzały na bramki tylko 52 razy (po 26 każda). Gdy zbliżał się koniec trzeciej tercji zanosiło się na to, że przerwana zostanie znakomita passa Skellefteå AIK ze zdobytym golem. Po raz ostatni obrońcy Pucharu Le Mata nie strzelili gola w lidze 11 stycznia. Ich rywalem była wtedy ekipa... Växjö Lakers. O tym, jak rzadko taka sytuacja zdarza się dominującej w ostatnich sezonach szwedzkiej ekstraklasy drużynie Hansa Wallsona niech świadczy fakt, że poprzednio miała ona miejsce 14 lutego 2013 r.

Tym razem jednak się nie zdarzyła. W 57. minucie Fredrik Lindgren uderzył z dystansu, a stojący przed bramką Nihlstorpa Mikko Lehtonen tak zmienił tor lotu krążka, że ten wylądował pod poprzeczką. Po bramce kontaktowej grupka kilkudziesięciu fanów SAIK w hali w Växjö mogła liczyć na déjà vu z przedwczoraj, gdy w rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów z JYP Jyväskylä mistrzowie Szwecji zdobyli w ostatnich 3 minutach 2 gole dające dogrywkę, a w rzutach karnych Lehtonen przechylił szalę awansu na ich stronę. Tym razem jednak nic takiego się nie stało, a co więcej to gospodarze byli w końcówce bliżej zdobycia zwycięskiego gola. W przedostatniej minucie Liam Reddox wyszedł na pozycję "sam na sam" z Hansesem, ale bramkarz gości okazał się lepszy.

Växjö Lakers byli przed sezonem typowani na faworyta do odebrania SAIK tytułu mistrzowskiego, ale na razie w tych rozgrywkach idzie im dość przeciętnie. Wygląda jednak na to, że podopieczni Sama Hallama powoli wychodzą z dołka formy. Trener "Jeziorowców" cieszył się po dzisiejszym spotkaniu z drugiego z rzędu zwycięstwa, a warto dodać, że jego podopieczni wygrali czwarty kolejny mecz u siebie. - Dawno nie udało nam się wygrać dwóch kolejnych meczów. To oczywiście ważne dla naszej pewności siebie i mam nadzieję, że na tych wynikach możemy zacząć coś budować - mówił Hallam po dzisiejszym spotkaniu. 35-letni szkoleniowiec podkreślił rolę zdyscyplinowanej gry swojej drużyny w pokonaniu mistrzów Szwecji. - Dostaliśmy w całym meczu tylko jedną karę. Zespół zagrał naprawdę skupiony na swoim zadaniu i z dużą dyscypliną w grze. To było kluczem do wygranej - ocenił.

Drużyna z Växjö musi jeszcze nauczyć się wygrywać na wyjazdach, bo poza własną halą po raz ostatni cieszyła się ze zwycięstwa 4 października. Najbliższa okazja nadarzy się już w sobotę, gdy na wyjeździe drużyna Hallama zmierzy się z Luleå HF. Tymczasem dla Skellefteå AIK dzisiejsza porażka oznacza utratę prowadzenia w lidze na rzecz Frölundy Göteborg. - Przez większą część czasu gry to był mecz dwóch równych drużyn, które stwarzały sobie dobre okazje do zdobycia goli. Niestety nam zabrakło umiejętności ich wykorzystania. Poza tym źle weszliśmy w ten mecz i na początku pozwalaliśmy rywalom na stwarzanie zbyt dobrych sytuacji strzeleckich - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu asystent trenera SAIK Bert Robertsson. Obrońcy tytułu przegrali drugi mecz w SHL z rzędu i spadli na drugie miejsce w tabeli. Pojutrze, także na wyjeździe zmierzą się z Linköpings HC.

Växjö Lakers - Skellefteå AIK 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Na innych taflach:

Rzuty karne były potrzebne do wyłonienia zwycięzcy w meczu Örebro HK - Linköpings HC. Jako jedyny trafił w nich gracz tej pierwszej drużyny Daniel Viksten. 25-latek ma imponujący pierwszy sezon w ekstraklasie. Z 8 golami przewodzi klasyfikacji strzelców swojej ekipy, a do tego wyrasta na specjalistę od rzutów karnych. Z 4 wykonywanych w tym sezonie wychowanek Mora IK na bramki zamienił 3. Z gry dla ÖHK trafiali: Tim Wallace, Derek Ryan i Joonas Jalvanti. Ich drużyna zajmuje czwarte miejsce w tabeli. Ekipa LHC, która przedwczoraj awansowała do ćwierćfinału Ligi Mistrzów eliminując Spartę Praga jest w SHL dopiero siódma. Dwa gole dla drużyny z Linköping zdobył doświadczony Amerykanin Jeff Taffe, który ma już w tym sezonie 21 punktów i został liderem klasyfikacji najskuteczniejszych graczy ligi, wyprzedzając swojego kanadyjskiego partnera z pierwszego ataku Jacoba Micflikiera.

Bardzo emocjonująca była końcówka meczu w Jönköping, gdzie tamtejszy zespół HV 71 zmierzył się z Luleå HF. Gospodarze za sprawą Chrisa Campolego doprowadzili do dogrywki zdobywając gola na 2:2 w ostatniej minucie trzeciej tercji, ale już po 51 sekundach dodatkowej części gry Chris Abbott dał zwycięstwo gościom. Kanadyjczyk, który wcześniej zdobył bramkę także w pierwszej tercji w pomeczowym wywiadzie... podziękował sędziom, że ci w decydującej akcji nie przerwali gry, gdy krążek zatrzymał bramkarz HV71 Gustaf Wesslau. Oprócz Abbotta na listę strzelców w drużynie LHF wpisał się 19-letni Słowak Peter Cehlárik. Chris Abbott przedwczoraj z powodu zawieszenia nie wystąpił w niesamowitym rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów z Red Bullem Salzburg, w którym Luleå HF odrobił straty i awansował do ćwierćfinału, choć po pierwszej tercji przegrywał w dwumeczu już 3:8.

Örebro HK - Linköpings HC 4:3 (1:0, 1:2, 1:1, 0:0, 1:0)

Wallace (16.), Ryan (21.), Jalvanti (43.), Viksten (decydujący rzut karny) - Junland (35.), Taffe (40.), (54.)

HV 71 Jönköping - Luleå HF 2:3 (1:2, 0:0, 1:0, 0:1)
Laine (15.), Campoli (60.) - Abbott (15.), (61.), Cehlárik (16.)

Färjestad Karlstad - Brynäs Gävle 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Hillding (4.), Nygård (25.), Gulaš (43.) - Lindblom (22.), Scott (31.)

Frölunda Göteborg - Leksands IF 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)