Wyświetleń: 2160

Mistrzostwa Świata U18: Gospodarze przegrali po pięknym pościgu

2017-04-13 22:36:18

Na Słowacji rozpoczęły się Mistrzostwa Świata elity do lat 18. W pierwszym dniu turnieju gospodarze mimo pięknego pościgu nie dali rady obrońcom tytułu.

Słowacy na Stadionie Zimowym w Popradzie zainaugurowali turniej meczem grupy A z Finlandią, która broni złotego medalu zdobytego przed rokiem przez starszy rocznik. Początkowo wydawało się, że będzie to mecz bez historii, bo w 29. minucie Finowie prowadzili już 3:0. Ale wtedy Słowacja zaczęła swój pościg. W ciągu nieco ponad 7 i pół minuty strzeliła 4 gole i wyszła na prowadzenie 4:3. To jednak do Finów należało ostatnie słowo. Jeszcze przed końcem drugiej tercji Jesse Ylönen doprowadził do remisu, a w 53. minucie Aarne Talvitie przesądził o zwycięstwie Finlandii.

Kapitan Talvitie, który w odróżnieniu od wielu swoich kolegów jeszcze nie zadebiutował w seniorskim hokeju, był bohaterem wieczoru, bo zdobył dwa gole i zaliczył asystę. Jego partner z ataku Ylönen zaliczył gola i asystę, a dwukrotnie do siatki Słowaków trafił Kristian Vesalainen, który mimo zaledwie 17 lat ma już na koncie prawie 60 występów w ekstraklasach szwedzkiej i fińskiej. Dla Słowacji dwukrotnie trafił Patrik Hrehorčák, występujący na co dzień w drużynie juniorów czeskiego Oceláři Trzyniec. Bramki zdobywali także: Martin Kupec i Adam Stacho.

Mecz w Popradzie oglądało prawie 4 tysiące widzów, co zrobiło wrażenie nawet na gościach, którzy twierdzili, że kibice rywali również im pomogli zagrać lepiej. - To było wspaniałe uczucie zagrać przed tak wieloma głośnymi kibicami. Nam też oni pomogli, ale na pewno możemy zagrać lepiej niż w tym meczu - powiedział obrońca fińskiej drużyny Miro Heiskanen. Z kolei Słowak Martin Fehérváry ocenił, że jego zespół należy pochwalić po spotkaniu za świetny pościg w drugiej tercji. - Mieliśmy naprawdę dobrą drugą tercję. Strzeliliśmy w niej 4 gole, więc musimy się z tego cieszyć - skomentował.

Słowacy mogą sobie jednak pluć w brody, że mimo udanego w końcu pościgu za faworyzowanymi rywalami, na koniec pierwszego dnia turnieju rozgrywanego w Poprzedzie i Spiskiej Nowej Wsi, zostali z pustymi rękami. W sobotę prawdopodobnie nie będzie im łatwiej, bo w drugim meczu zmierzą się z Kanadą. Finowie wówczas zagrają z kolei ze Szwajcarią.

Słowacja U18 - Finlandia U18 4:5 (0:1, 4:3, 0:1)
0:1 Vesalainen - Ikonen 09:55
0:2 Talvitie - Teräväinen 23:46
0:3 Vesalainen - Ylönen - Ikonen 28:59
1:3 Hrehorčák 29:18
2:3 Hrehorčák - Žiak 31:20 (w przewadze)
Widzów: 3 935.

W drugim dzisiejszym meczu grupy A Kanada pokonała Łotwę 4:1. Najlepszym zawodnikiem meczu był Mackenzie Entwistle, który zaliczył bramkę i asystę. Gole dla Kanady strzelali także: Stylianos Mattheos, Maxime Comtois oraz Isaac Ratcliffe. 18 strzałów reprezentacji Łotwy obronił bramkarz Ian Scott. Jego zmiennikiem był dziś kolega klubowy Alana Łyszczarczyka z Sudbury Wolves Jake McGrath. Kanadyjczycy w sobotę w drugim meczu na turnieju zmierzą się z gospodarzami. Łotysze jutro zagrają ze Szwajcarią.

Łotwa U18 - Kanada U18 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
0:1 Mattheos 11:50 (rzut karny)
1:1 Paškausks 18:08
1:2 Comtois - Entwistle 23:36 (w przewadze)

Szwajcaria - Łotwa

W grupie B w Spiskiej Nowej Wsi hitem dnia był mecz Rosji ze Szwecją. Rosjanie długo, bo od 10. minuty przegrywali 0:1, ale w trzeciej odsłonie odwrócili losy spotkania. W 43. minucie do remisu doprowadził Kiriłł Maksimow, a później o wyniku przesądził Andriej Swiecznikow. 17-latek to jeden z największych talentów wśród zawodników, którzy będą do wybrania w drafcie NHL 2018. Dziś najpierw w 52. minucie dał Rosji prowadzenie 2:1, a gdy Szwedzi w końcówce wycofali bramkarza w poszukiwaniu gola wyrównującego, skierował krążek do pustej bramki i ustalił wynik na 3:1.

To jednak nie Swiecznikow został wybrany najlepszym rosyjskim graczem meczu, a niesamowicie dysponowany bramkarz Maksim Żukow. Gracz Green Bay Gamblers w amerykańskiej lidze juniorskiej obronił aż 43 z 44 strzałów rywali. W sobotę w drugim meczu turnieju Rosjanie zmierzą się ze Stanami Zjednoczonymi, co zawsze w hokeju wywołuje duże emocje. Szwedzi z kolei zagrają wówczas z Czechami.

Rosja U18 - Szwecja U18 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
0:1 Brännström - Lundeström 09:05 (w przewadze)
1:1 Maksimow - Slepiec 42:13
2:1 Swiecznikow - Czechowicz 51:02
3:1 Swiecznikow - Czechowicz 59:58 (pusta bramka)
Strzały: 23-44.
Minuty kar: 12-8.
Widzów: 2 350.

W drugim spotkaniu grupy B Amerykanie rozgromili Białoruś 7:0. Dwoma golami do zwycięstwa drużynę USA prowadził 16-letni Oliver Wahlstrom, który kilka lat temu stał się sensacją YouTube'a, gdy jako 9-latek popisywał się niesamowitymi sztuczkami technicznymi podczas konkursu umiejętności organizowanego przez Boston Bruins. Po golu i asyście zaliczyli: Grant Mismash, Michael Pastujov i Scott Reedy, do bramki trafiali także Sean Dhooghe i David Farrance, a Evan Barratt asystował trzykrotnie. "Czyste konto" dzięki 17 skutecznym interwencjom zachował Dylan St. Cyr. Co ciekawe, Białorusini przegrali tak wysoko, mimo że w całym meczu nie otrzymali ani jednej kary.

Białoruś U18 - USA U18 0:7 (0:0, 0:5, 0:2)
0:1 Pastujov - Miller - Gildon 21:44
0:2 Reedy - Farabee 22:26
0:3 Wahlstrom - Tkachuk - Inamoto 27:50
0:4 Dhooghe - Farabee 33:00 (w osłabieniu)
0:5 Wahlstrom - Norris - Mismash 36:33
0:6 Mismash - Barratt - Pastujov 42:34
0:7 Farrance - Poehling 44:55