Wyświetleń: 2618

MŚ U20: Trwa fantastyczna seria. Wygrywają wszystko od 11 lat (WIDEO)

2017-12-31 09:49:23

Reprezentacja Szwecji odniosła kolejne zwycięstwo na rozgrywanych w Buffalo Mistrzostwach Świata do lat 20. Szwedzi kontynuują swoją serię zwycięstw w fazach grupowych juniorskich MŚ.

Wczoraj w hali Harborcenter w Buffalo zmierzyli się z reprezentacją Szwajcarii w trzecim meczu fazy grupowej tegorocznych juniorskich Mistrzostw Świata. Szwajcarzy dość długo opierali się naporowi faworyzowanych rywali całkiem dzielnie. Po pierwszej tercji było 1:1, a po drugiej 3:2 dla ekipy szwedzkiej. Dopiero w trzeciej odsłonie podopieczni trenera Tomasa Monténa "odjechali" rywalom. Strzelili 4 kolejne gole i ostatecznie wygrali mecz 7:2.

Do zwycięstwa prowadził drużynę "Juniorkronorna" duet graczy wybranych w pierwszej rundzie tegorocznego draftu NHL - wybrany z "piątką" przez Vancouver Canucks Elias Pettersson i z "siódemką" przez New York Rangers Lias Andersson zaliczyli po dwie bramki i asystę. Także pozostałe gole dla zwycięzców strzelili zawodnicy mający już za sobą wybór w drafcie - Axel Jonsson Fjällby, Tim Söderlund oraz Fabian Zetterlund. W pierwszej tercji kuriozalnego gola zdobyła z kolei drużyna Szwajcarii. Występujący na co dzień w szwedzkiej ekstraklasie juniorów szwajcarski napastnik Nicolas Müller przed bramką rywali uderzył w kij prowadzącego krążek Linusa Högberga, a ten stracił panowanie nad "gumą", która wpadła do bramki obok zaskoczonego bramkarza Szwecji Filipa Gustavssona.

Nie przeszkodziło to jednak ekipie Monténa w odniesieniu kolejnego zwycięstwa. Szwedzi na tych mistrzostwach wygrali już trzecie grupowe spotkanie i prowadzą w tabeli grupy B. O tym, czy ją wygrają zdecyduje sylwestrowy klasyk przeciwko reprezentacji Rosji. Do zajęcia pierwszego miejsca przed ćwierćfinałami wystarczy im zdobycie punktu. Szwedzi nie mają jednak w zwyczaju przegrywać meczów w fazie grupowej Mistrzostw Świata do lat 20. Dość wspomnieć, że dzisiejsza wygrana była już ich 43. z rzędu na tym etapie rozgrywek! Kolejne roczniki szwedzkiej reprezentacji wygrały wszystkie mecze faz grupowych od 11 lat. Po raz ostatni Szwedzi przegrali w grupie 31 grudnia 2006 roku na własnym terenie w Leksand 2:3 po dogrywce z reprezentacją USA. Zwycięstwo dał wtedy Amerykanom obecny obrońca Columbus Blue Jackets Jack Johnson, a jedną z bramek zdobył także Patrick Kane.

Szwajcaria po trzech meczach w grupie ma na koncie 3 punkty i zajmuje czwarte miejsce. Jest już pewna utrzymania w elicie, ale dziś zmierzy się jeszcze z Czechami w meczu, który może jej dać lepsze rozstawienie przed ćwierćfinałem.

Szwecja U20 - Szwajcaria U20 7:2 (1:1, 2:1, 4:0)
1:0 Andersson - Nylander - Pettersson 05:25 (w przewadze)
1:1 Müller 10:13
2:1 Andersson 26:07
3:1 Jonsson Fjällby 32:27 (w osłabieniu)
Widzów: 2 115.

W drugim wczorajszym meczu grupy B Czesi pokonali Białoruś 6:5 i skazali swoich rywali na grę o utrzymanie w elicie. W 21. minucie czeska ekipa przegrywała już 0:2, ale wtedy Josefa Kořenářa w bramce zmienił Jakub Škarek. Zmiana odmieniła losy meczu, bo już 65 sekund później był remis, a łącznie w drugiej tercji reprezentacja Czech strzeliła 5 goli i już nie dała się dogonić. Mimo że Škarek obronił tylko 9 z 12 strzałów, a Kořenář 7 z 9, to oni cieszyli się z wygranej. Radovan Pavlík strzelił dla drużyny Filipa Pešána dwa gole, Filip Chytil, Libor Hájek i Marek Zachar zaliczyli po bramce i asyście, a trafił także Filip Zadina. Czesi wygrali, mimo że uzbierali w meczu aż 41 karnych minut, w tym 25 dla Daniela Kurovskiego, odesłanego przez sędziów do szatni w pierwszej tercji za brutalne uderzenie kijem Uładzisłaua Habrusa. Walcząca jeszcze o drugie miejsce w grupie B reprezentacja Czech zagra jutro ze Szwajcarią, a Białoruś, którą prowadzi znany w Polsce z gry w Nowym Targu, Sanoku i Toruniu Juryj Fajkou, jest już pewna ostatniego miejsca w grupie. O utrzymanie w elicie Białorusini zagrają z ostatnim zespołem grupy A, czyli Danią lub Słowacją.

Czechy U20 - Białoruś U20 6:5 (0:1, 5:2, 1:2)
0:1 Szaranhawycz - Jaramienka - Litwinau 08:31 (w przewadze)
0:2 Drazdau - Suszka - Baubieł 20:48
1:2 Pavlík - Safin - Reichel 21:29
2:2 Hájek - Nečas - Budík 21:53
3:2 Zadina - Michnáč - Kaut 25:58 (w przewadze)
4:2 Chytil - Zachar 32:45
5:2 Pavlík - Chytil 35:26
5:3 Szaranhawycz - Suszka - Baubieł 38:45 (w przewadze)
5:4 Martynau - Drazdau - Jaramienka 50:27 (w przewadze)

Rosja - Szwecja

Mimo piątkowej porażki na stadionie w Buffalo z USA, grupę A wygrała reprezentacja Kanady. Wczoraj Kanadyjczycy w swoim ostatnim występie w fazie grupowej planowo rozbili Duńczyków 8:0. Już po pierwszej tercji było 3:0, a później ekipa "Klonowego Liścia" dorzucała kolejne gole. Dwa strzelił dla niej wybrany najlepszym zawodnikiem meczu Brett Howden, po bramce i asyście zaliczyli Alex Formenton i Michael McLeod, a trafiali także: Drake Batherson, Cale Makar, Sam Steel i Robert Thomas. Trzy asysty dorzucił Callan Foote Stojący w bramce Carter Hart obronił 18 strzałów i zachował "czyste konto".

Ekipa Kanady już zakończyła udział w fazie grupowej. Po czterech meczach ma na koncie 10 punktów i nie może zostać wyprzedzona przez żaden zespół, który będzie kończył swój udział w rozgrywkach grupowych dziś. Dania już po raz czwarty z rzędu występuje w elicie Mistrzostw Świata do lat 20. Przed rokiem sensacyjnie zajęła w swojej grupie drugie miejsce, nim w ćwierćfinale uległa Rosji. Turniej zakończyła jednak na najwyższym w historii piątym miejscu. Teraz, by uniknąć gry o utrzymanie z Białorusią musi dziś pokonać Słowację za 3 punkty.

Dania U20 - Kanada U20 0:8 (0:3, 0:2, 0:3)
0:7 McLeod 49:03
0:8 Batherson - Foote - McLeod 52:28 (w przewadze)
Strzały: 18-44.
Minuty kar: 8-4.
Widzów: 8 671.

Drugie miejsce w grupie A obecnie zajmuje reprezentacja Finlandii, która wczoraj pokonała Słowację 5:2. Kluczowa była trzecia tercja wygrana przez ekipę "Małych Lwów" 3:1. Świetnie wypadli napastnicy czwartego ataku Joona Koppanen i Markus Nurmi, którzy zaliczyli po bramce i asyście. Do słowackiej bramki krążek skierowali także: Aleksi Heponiemi, Joni Ikonen i Aapeli Räsänen. Finowie po trzech spotkaniach mają 6 punktów, ale o tym czy utrzymają drugą pozycję przed ćwierćfinałami zdecyduje ich dzisiejszy mecz z reprezentacją USA. Zwycięzca tego spotkania zmierzy się w ćwierćfinale z teoretycznie słabszym rywalem z grupy B. Dla Finlandii to i tak postęp w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy drużyna broniąca tytułu mistrzowskiego musiała zagrać o utrzymanie, a trener Jukka Rautakorpi został zwolniony jeszcze w trakcie turnieju i zastąpiony przez Jussiego Ahokasa, który akurat przebywał na mistrzostwach jako ekspert telewizyjny. Słowacy, by awansować do ćwierćfinału muszą dziś przynajmniej zremisować po trzech tercjach z Danią.

Finlandia U20 - Słowacja U20 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)
1:0 Koppanen - Nurmi - Jääskä 27:02
1:1 Bodák - Tamási - Ivan 34:14
2:1 Räsänen - Juolevi - Tolvanen 39:02 (w przewadze)
3:1 Heponiemi - Kuokkanen 46:23
3:2 Buček - Krivošík - Ružička 49:03
4:2 Ikonen 52:36
5:2 Nurmi - Koppanen 54:01