Wyświetleń: 1409

SHL: Pojedynek na szczycie potwierdził dominację dotychczasowego lidera

2018-01-05 11:09:34

Wczoraj w szwedzkiej lidze SHL odbył się szlagierowo zapowiadający się mecz lidera tabeli Växjö Lakers z zajmującą trzecie miejsce ekipą Frolundy Göteborg.

W słynnej hali Scandinavium, więcej powodów do zadowolenia w pierwszej tercji mieli kibice miejscowej Frolundy. Na prawdziwego bohatera tego zespołu wyrósł w tym okresie gry Victor Olofsson, który zdobył dwie bramki, czyli wszystkie, które w tej tercji fani mogli obejrzeć. Asystentami przy pierwszej z nich byli Simon Hjalmarsson i Amerykanin Ryan Lasch, wybrany MVP Hokejowej Ligi Mistrzow w sezonie 2015/2016. Nieobstawiony przez obrońców Olofsson uderzył z bliskiej odległości, otwierając worek z bramkami w tym spotkaniu. Drugiego gola zdobył po bardzo podobnej akcji i nawet tak jak przy poprzednim trafieniu jednym z asystujących był Lasch. Victor Olofsson został wybrany w drafcie 2014 roku przez zespół Buffalo Sabres, ale nie zaliczył jeszcze debiutu na taflach NHL. Ma 22 lata i rozegrał już 181 meczów w sezonach regularnych SHL, gdzie zdobył 101 punktów, a w playoffach grał 21 razy i zapisał na swoim koncie 20 punktów.

W drugiej części meczu trwało oblężenie bramki miejscowych „Indian”, którego efektem był gol kontaktowy zdobyty uderzeniem  z okolic linii wyznaczającej granicę tercji obronnej gospodarzy. Jego strzelcem był Eric Martinsson, a podającymi byli Linus Fröberg i Arvid Lundberg. Na kolejną przerwę zespoły zjeżdżały zatem z wynikiem 2:1 dla Frolundy.

Ostatnia część gry była istnym popisem skuteczności lidera tabeli Växjö Lakers. „Jeziorowcy” strzelili w tym okresie cztery bramki, nie tracąc żadnej. Jako pierwszy sygnał dał mający polskie korzenie Adam Brodecki, który otrzymał krążek w okolicach linii środkowej lodowiska i pognał do przodu, uderzając nie do obrony. Kolejna bramka to nieco kuriozalny błąd obrońcy gospodarzy, Fredrika Styrmana, który uderzył krążkiem o łyżwę bramkarza swojej drużyny Johana Gustafssona, po czym guma wtoczyła się za linię bramkową. Gol został zapisany na konto Brendana Shinnimina, który asystował przy kolejnym golu, strzelonym przez Andrew Calofa. Calof zaliczył w tym meczu dwa trafienia, bowiem ostatnia bramka tego spotkania była również jego autorstwa. Działo się to w momencie, kiedy Frolunda wyprowadziła swojego bramkarza, co okazało się posunięciem nieudanym. Mecz zakończył się wygraną Växjö Lakers 5:2, co umocniło ten zespół na czele ligowej tabeli. Gospodarze przegraną przypłacili spadkiem o jedną pozycję w dół. Zajmują obecnie czwarte miejsce.

W pozostałych meczach Farjestad Karlstad bez problemu wygrali u siebie z Rögle 5:1, Mora pokonała Skelleftea AIK 3:0, a Malmö Redhawks obronili trzybramkową zaliczkę z pierwszej tercji i wygrali 3:2 z Linköpings. Bez większych problemów było również w Gävle, gdzie miejscowy Brynäs wygrał 4:1 z Lulea, a także w Karlskronie, gdzie miejscowi ulegli 2:6 hokeistom HV71 Jönkoping. Bardzo zacięte spotkanie toczyło się natomiast pomiędzy ekipami Örebro i Djurgardens Sztokholm. Mecz zakończył się po dogrywce wygraną przybyszów ze stolicy 3:2

W tabeli na prowadzeniu „Jeziorowcy” z Växjö z 71 pkt. Za nimi z pokaźną stratą Djurgardens (58 pkt.) i trzy ekipy z 55 pkt. na koncie: Farjestad, Frolunda i HV71. Czołową szóstkę zamyka zespół z Malmö (54 pkt.). Widać zatem, iż  w tabeli od drugiego do szóstego miejsca niezły ścisk, który wróży wiele emocji w następnych kolejkach ligowych.