Wyświetleń: 1920

MŚ U20: Młodzi Szwedzi na dobrej drodze do powtórzenia sukcesu ekipy seniorskiej

2018-01-05 16:28:58

Rozgrywane za oceanem Mistrzostwa Świata U20 elity weszły w decydującą fazę. Po meczach ćwierćfinałowych w boju o miano najlepszych na świecie pozostali Amerykanie, Kanadyjczycy, Czesi oraz Szwedzi. W ćwierćfinałach reprezentacja USA pokonała Rosjan 4:2, Kanada rozbiła Szwajcarów 8:2, Szwecja wygrała ze Słowakami 3:2, a Czesi uporali się 4:3 z Finlandią. Pary półfinałowe wyglądały następująco: USA – Szwecja i Kanada – Czechy.

W meczu gospodarzy ze Szwedami strzelanie rozpoczęli zawodnicy „Trzech Koron”, ale zanim do tego doszło świetnej sytuacji sam na sam nie wykorzystał Isac Lundström. Później jednak grając w przewadze żółto-niebescy zdobyli amerykańską twierdzę. Dokonał tego silnym uderzeniem Elias Pettersson draftowany w ubiegłym roku przez Vancouver Canucks. W samej końcówce tej tercji Amerykanie będący na lodzie w przewadze nie wykorzystali sytuacji stworzonej przez swojego bramkarza Josepha Wolla, który tak sprytnie podał krążek, że trzech jego kolegów jechało bez asysty rywali na bramkę.

Hokeiści „Juniorkronorna” dobrze wykorzystywali liczebną przewagą na lodzie. W trzeciej tercji rozpoczęli strzelanie w takiej właśnie sytuacji po dwójkowej wymianie podań pomiędzy Liasem Anderssonem a Fredrikiem Karlstromem ten pierwszy podwyższył prowadzenie Szwedów na 2:0. Nie tylko przewagi były atutem hokeistów „Trzech Koron” tego dnia, im po prostu wychodziło wszystko, więc i gra w osłabieniu była dobrą sposobnością do zdobycia gola. Na 3:0 podwyższył w takiej właśnie sytuacji Oskar Steen, hokeista wybrany w 2016r. przez Boston Bruins, ale na razie ogrywający się w lidze SHL w Färjestad Karlstad. Na 4:0 dla Szwecji znów w osłabieniu i po indywidualnym rozegraniu podwyższył Axel Jonsson Fjallby. Amerykanom nie można było odmówić woli walki, ale tej starczyło tylko na zmniejszenie porażki do rozmiaru 2:4. Gole strzelili: Kieffer Bellows (w przewadze) i i Brady Tkachuk (przy pustej bramce USA), brat słynnego Matthew Tkachuka z Calgary Flames.

Młodzi Szwedzi są zatem na dobrej drodze do powtórzenia ubiegłorocznego sukcesu seniorskiej reprezentacji „Trzech Koron”, która zdobyła mistrzostwo świata czempionatu rozgrywanego na lodowiskach Niemiec i Francji.

USA U20 – Szwecja U20 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)

0:1 E. Pettersson – A.Nylander – L.Lindström 33:30 (w przewadze 5/4)

0:2 L.Andersson – F.Karlström 46:17

0:3 O.Steen 47:47 (w osłabieniu 4/5)

0:4 A.Jonsson Fjallby – M.Davidsson 48:25 (w osłabieniu 4/5)

1:4 K.Bellows – K.Yamamoto 52:24 (w przewadze 5/4)

2:4 B.Tkachuk – J.Anderson 56:59 (pusta bramka USA)

Strzały: 31 - 20

Minuty kar: 8 - 16

Widzów: 7524

W drugim półfinale Kanadyjczycy dosyć łatwo odprawili Czechów pokonując ich 7:2, choć to przegrani rozpoczęli zdobywanie bramek w tym meczu. Dokonał tego Filip Zadina. Po 10 min. gracze „Klonowych Liści” wykorzystali przewagę i wyrównali po golu Sama Steela. Kolejny power play Kanady to podwyższenie wyjście tego zespołu na prowadzenie 2:1 po atomowym strzale Cale Makara. Gola zaliczono na konto Drake Bathersona, który jako ostatni dotknął krążek.

Druga tercja przesądziła o końcowych losach meczu. Kanada wygrała tą partię 4:0. Batherson znów pojawił się na liście strzelców przy wyniku 3:1. Kolejna bramka to zasługa Maxime Comtoisa. Na 5:1 podwyższył Jordan Kyrou, a kanonadę …Kanady zakończył w tej tercji nie kto inny jak Batherson po składnej akcji zespołowej i asyście Michaela McLeoda.

Rozbici Czesi w trzeciej tercji nie podnieśli się już z kolan. W tej partii padły dwa gole, po jednym dla każdej z drużyn. Dla Kanady bramkę zdobył Boris Katchouk, a dla Czechów ponownie Filip Zadina. Wyraźna wygrana Kanady 7:2, a jej bohaterem był w tym spotkaniu Batherson, który skompletował hattricka. Drake Batherson czeka na swój debiut w NHL, wybrany w ubiegłorocznym drafcie przez Ottawa Senators. Na co dzień występuje w lidze QMJHL w zespole Cape Breton Screaming Eagles.

Kanada U20 – Czechy U20 7:2 (2:1, 4:0, 1:1)

0:1 F.Zadina – M.Necas – A.Michnac 05:55

1:1 S.Steel – K.Clague – J.Kyrou 15:05 (w przewadze 5/4)

2:1 D.Batherson – C.Makar – R.Thomas 18:08 (w przewadze 5/4)

3:1 D.Batherson – C.Makar – J.Bean 27:48 (w przewadze 5/4)

Mecz o 3 miejsce: USA – Czechy

W walce o utrzymanie w elicie lepsi okazali się Duńczycy, którzy wygrali 5:4 i 3:2 z Białorusią, co dało im prawo do zachowania miejsca wśród najlepszych. Białoruś w przyszłym roku zagra szczebel niżej, a jej miejsce zajmie zespół Kazachstanu.