Wyświetleń: 2117

Festiwal w Tychach: Trafiła kosa na kamień

2009-02-18 21:27:54

Mecz kończący trzeci dzień zmagań na tyskiej tafli to prawdziwe hokejowe święto. Drużyny Słowacji i Rosji stworzyły niesamowite widowisko. Młodzi zawodnicy naszych południowych sąsiadów niesieni ogłuszającym dopingiem swoich wiernych fanów pokonali uznawanych za faworytów Rosjan 4:2.

Pierwsza tercja nie zapowiadała takiego obrotu sprawy. To Rosjanie strzelili jako pierwsi gola i wydawało się, że znowu odprawią rywala z kwitkiem. Słowacy starali się odrobić straty, ale ich rywale, póki co, kontrolowali przebieg spotkania. Pierwsza tercja kończy się wynikiem 0:1 dla drużyny „Sbornej”.

Druga tercja była bardzo wyrównana. Piękne, składne akcje i solidna gra w obronie sprawiły, że ręce same składały się do oklasków. W tej tercji zobaczyliśmy wyrównującego gola strzelonego w 27 minucie, a jego autorem był Boris Krempasky.

Przed trzecią tercją można było spodziewać się, że po raz drugi dzisiejszego dnia zobaczymy rzuty karne. Jednak w tej odsłonie Słowacy ruszyli do zmasowanego ataku i  ku uciesze swoich kibiców strzelili trzy bramki w zaledwie 5 minut. Rosjanie, którzy wyglądali na zdezorientowanych i zrezygnowanych zdołali odpowiedzieć tylko jednym trafieniem. Mecz kończy się wynikiem 4:2 dla Słowaków.

Trener Słowackiej reprezentacji Andrej Vyboh po meczu z Rosją powiedział: „Jeszcze to do mnie nie dotarło, że wygraliśmy. To był bardzo wyrównany mecz. Byliśmy bardziej zdyscyplinowani a taktycznie byliśmy silniejsi. Zawodnicy są w bardzo dobrej formie psychicznej i fizycznej. Będziemy walczyć o złoty medal.” Trenerzy z Rosji nie chcieli komentować gry.

Tym meczem zakończyła się rywalizacja grupowa. Jutro w pierwszym spotkaniu półfinałowym Słowacja zmierzy się o 13.30 ze Szwajcarią, a o 17.00 drużyna Rosji zagra z Finami. Natomiast o 10.00 Polacy zagrają z Białorusią o 5 miejsce.

Sędziowali: S. Kryś, Z. Wolas -  M. Smura, P. Pyrskała

SVK: Juraj Simboch - Kubica Dominik, Marincin Martin, Macik Radoslav, Simcak Dominik, Jurco Tomas - Janosik Adam, Kurali Mario, Daras Viliam, Murcek Michal, Cingel Lukas - Cajkovsky Michal, Srnec Michal, Wesselenyi Patrik, Hegyi Dominik, Jarab Patrik - Mihalik Denis, Kalinac Martin, Krempasky Boris

RUS : Suchkov Pavel -  Marchenko Alexey, Ilminskiy Sergey, Kartaev Vladislav, Telegin Ivan, Kuznetsov Evgeny- Zotov Vitaly, Isangulov Ildar, Barbashev Sergey, Potekhin Bogdan, Namestnikov Vladislav- Gavrilenko Ivan, Postinov Viktor, Grigorenko Evgeny, Komisarchuk Alexander, Gogolev Alexander- Krasnovski Jan, Podzinsh Aynars, Lyulimov Roman

Trzeci dzień zmagań hokejowych na tyskiej tafli decyduje o ostatecznym rozkładzie grup. Na dobry początek spotkały się zespoły Szwajcarii i Finlandii. Przed meczem trudno było wskazać faworyta, bo obie drużyny prezentują podobny poziom. Potwierdził to przebieg spotkania, które w regulaminowym czasie gry zakończyło się wynikiem 1:1. Rozstrzygające były rzuty karne, w których lepsi okazali się Finowie i wygrali mecz 2:1.

To było bardzo ładne, szybkie i emocjonujące widowisko. Pierwsza na prowadzenie wyszła drużyna Szwajcarii strzelając bramkę już w 5 minucie. Finowie niezrażeni niekorzystnym dla nich wynikiem spokojnie grali swoje i czekali na okazje. Cierpliwość się opłaciła i w drugiej części gry, po wzorowo rozegranej akcji, doczekaliśmy się wyrównania. W trzeciej tercji nie odnotowano żadnej kary, a gra była prowadzona na najwyższych obrotach.

W karnych pierwsi na prowadzenie wysunęli się ponownie Szwajcarzy, jednak w ostatniej serii Finowie zdołali wyrównać. Dorzucili jeszcze jedno trafienie i ostatecznie wygrali spotkanie.
Trener reprezentacji Szwajcarii Manuele Celio po meczu powiedział: „To był bardzo dobry, wyrównany mecz. Moja drużyna grała dziś świetnie, lepiej niż wczoraj, jestem z nich bardzo zadowolony. Nasza przegrana dzisiaj, to po prostu niefart. Jedyne, co nam pozostaje, to pogratulować zwycięzcy.”

Trener Finów z tradycyjną już dla siebie rezerwą chłodno wypowiedział się o meczu. Nie był do końca zadowolony z tego, co zaprezentowali jego zawodnicy: „Mieliśmy kilka bardzo dogodnych sytuacji, których nie potrafiliśmy wykorzystać, z drugiej strony Szwajcarzy dobrze się bronili”. Rzuty karne, wygrane w stosunku 2:1, zapewniły Skandynawom miejsce w półfinale, gdzie jak zadeklarował Juha Jyrkkio chcieliby zmierzyć się raczej ze Słowacją.

Finowie zajęli pierwsze miejsce w grupie B, a z drugiego miejsca do półfinałów awansowali Szwajcarzy.

Szwajcaria - Finlandia 1:2 (1:0,1:1, 0:0,0:1)

1:0 04:47 Sven Bartschi (SUI)
1:1 22:07 Teemu Rautiainen (FIN)
1:2 60:00 (GWS) Timo Hiltunen (FIN)

Kary: 12 - 12 min.
Sędziowali M. Jebavy, J. Hribik -  T. Przyborowski, P. Breske

SUI: Ted Bullo - Cavegn Andrea, Trutmann Dario, Nederreiter Nino, Neher Lars, Vermin Joel - Ronchetti Massimo, Sutter Dave, Schmutz Reto, Haas Geatan, Bartschi Sven - Baruchet Adrian, Marzan Nicolas, Arnold Eric, Leuenberger Kaj, Walser Samuel - Thaler Marco, Hofmann Gregory, Muller Devin

FIN : Sami Aittokallio - Santeri Arousva, Markus Vastila , Joonas Donskoi, Eetu Koski, Teemu Rautiainen, Miro Hovinen, Robin Saari, Santtu Huhtala, Mikael Kuronen, Mika Partanen, Patrik Parkkonen, Riku Vakiparta, Jose Sneck, Roope Hamalainen, Matias Simontavial, Timo Hiltunen, Tomi Wilenius, Otto Raty