Wyświetleń: 3433

Kwalifikacje olimpijskie: Serbia gra dalej

2015-11-08 22:31:11

Reprezentacja Serbii w decydującym meczu turnieju preeliminacji olimpijskich w Valdemoro odrobiła straty do Hiszpanii i wygrała, dzięki czemu w lutym zagra w kolejnej rundzie rywalizacji o IO 2018.

Serbowie jako najwyżej notowana w światowym rankingu drużyna grupy L pierwszej rundy preeliminacji olimpijskich mieli prawo zorganizowania turnieju kwalifikacyjnego, ale z powodu braku pieniędzy z tego zrezygnowali. Organizację przejęli Hiszpanie i gdy dziś obie reprezentacje spotkały się w Valdemoro w decydującym o awansie do drugiej rundy spotkaniu mogło się wydawać, że ekipa z Półwyspu Iberyjskiego wykorzysta przewagę własnej tafli. Rzeczywiście po pierwszej tercji Hiszpania wspierana przez prawie 1 000 fanów prowadziła już 2:0, ale później rywale odwrócili losy meczu.

Dimitrije Filipović w drugiej tercji strzelając dwa gole doprowadził do remisu, a trzecia tercja również należała do Serbów, którzy ostatecznie wygrali 5:3 i w lutym przyszłego roku zagrają we włoskiej Cortinie w kolejnej rundzie. Filipović, jeden z tych graczy Partizana Belgrad, których zabrakło tydzień temu na turnieju Pucharu Kontynentalnego w Tychach, do dwóch goli dołożył asystę i został wybrany najlepszym graczem swojego zespołu, bramkę i asystę zaliczył Marko Brkusanin, a swoje gole strzelili również: Pawieł Poprawka i Marko Milovanović. Ten ostatni to kapitan reprezentacji, którego również w Tychach nie było.

Serbowie w przyszłorocznej drugiej rundzie preeliminacji olimpijskich w Cortinie zagrają z Włochami, Holandią i Wielką Brytanią. Polska będzie w tym samym czasie w Budapeszcie grała z Estonią, Litwą i Węgrami.

Trzecie miejsce w turnieju w Valdemoro zajęli Islandczycy, którzy dziś na koniec imprezy pokonali Chiny 11:3.

Hiszpania - Serbia 3:5 (2:0, 0:2, 1:3)
Betran (12.), Fuentes (18.), Pedraz (51.) - Filipović (28.), (37.), Poprawka (45.), Milovanović (58.), Brkusanin (60.)

Grupa G (w Cortinie):
Holandia, Serbia, Wielka Brytania, Włochy.

Grupa H (w Budapeszcie): Estonia, Litwa, Polska, Węgry.

Grupa J (w Sapporo): Chorwacja, Japonia, Rumunia, Ukraina.

Finałowa runda kwalifikacji (1-4 września 2016):

Grupa D (na Białorusi):
Białoruś, Dania, Słowenia, kwalifikant 3*.

Grupa E (na Łotwie): Austria, Łotwa, Niemcy, kwalifikant 2.

Grupa F (w Norwegii): Francja, Kazachstan, Norwegia, kwalifikant 1.

* kwalifikanci na miejscach od 1 do 3 w poszczególnych rundach zostaną rozstawieni według ich miejsc w tegorocznym rankingu IIHF.