Wyświetleń: 6642

Fińskie łzy i szwajcarska radość (WIDEO)

2018-05-17 22:56:05

Niespodzianka w ćwierćfinale Mistrzostw Świata Elity! Reprezentacja Finlandii, która okazała się najlepszą ekipą grupy B, sensacyjnie przegrała ze Szwajcarią 2:3. „Helweci” w półfinale zmierzą się z Kanadą.

Wszystko zaczęło się zgodnie z oczekiwanym przez wszystkich scenariuszem. Fińscy hokeiści szybko narzucili „Helwetom” swój styl gry i w 8. minucie wyszli na prowadzenie. Do akcji ofensywnej znakomicie podłączył się obrońca Markus Nutivaara i zamienił na bramkę znakomite dogranie Miiki Koivisto.

Wydawało się, że Suomi pójdą za ciosem i wkrótce zdobędą kolejne gole. Tymczasem do głosu zaczęli dochodzić Szwajcarzy, którzy poprawili zarówno grę obronną, jak i ofensywną.

Druga tercja była prawdziwym popisem podopiecznych Patricka Fischera. To właśnie w niej zrobili milowy krok w kierunku zwycięstwa, bo w ciągu zaledwie czterech minut zdobyli trzy gole. Na listę strzelców wpisali się Enzo Corvi, Joël Vermin  i Gregory Hofmann. Przy każdym z tych trafień fińscy defensorzy pozostawili Szwajcarom zbyt dużo wolnego miejsca.

Nadzieje Finów odżyły jeszcze w 49. minucie, bo okres gry w przewadze na bramkę zamienił Mikko Rantanen. Mimo wielu prób, a także manewru z wycofaniem bramkarza, nie udało się im już doprowadzić do remisu. Niespodzianka stała się faktem.

Finlandia – Szwajcaria 2:3 (1:0, 0:3, 1:0)
1:0 – Markus Nutivaara – Miika Koivisto, Mikko Rantanen (7:01),
1:1 – Enzo Corvi – Kevin Fiala, Nino Niederreiter (29:13),
1:2 – Joël Vermin (32:32),
1:3 – Gregory Hofmann – Simon Moser, Michael Fora (33:08),
2:3 – Mikko Rantanen – Veli-Matti Savinanen (48:20, 5/4).

Sędziowali: Antonín Jeřábek (Czechy), Stephen Reneau (Stany Zjednoczone) – Miroslav Lhotský (Czechy), Gleb Łazariow (Rosja).
Minuty karne: 0-8.
Strzały: 34-27.
Widzów: 5634.

Finlandia: Säteri – Pokka, Heiskanen; Rantanen, Granlund, Tolvanen – Nutivaara, Koivisto; Teräväinen, Aho, Savinainen – Honka, Kivistö; Kapanen, Manninen, Jormakka – Rikola; Anttila, Pesonen, Mäenalanen , Palola.
Trener: Lauri Marjamäki

Szwajcaria: Genoni – Diaz, Josi; Niederreiter, Corvi, Fiala (2) – Untersander, Kukan; Andrighetto, Vermin, Meier (2) – Fora (4), Müller; Moser, Haas, Hofmann – Frick; Rod, Schäppi, Scherwey, Baltisberger.
Trener: Patrick Fischer.