Wyświetleń: 3694

Polonia Bytom Mistrzem Polski w Hokeju na Rolkach

2014-07-02 20:18:36

W dniach 28-29 czerwca w Opolu odbył się Turniej Finałowy Polskiej Ligi Hokeja na Rolkach. Wśród sześciu zespołów, rywalizujących na TOROPOL, miejsce wywalczyły dwie najlepsze drużyny w grupach regionalnych: Północna – Mad Dogs Stoczniowiec, Roller Chojnice; Centralna – Kobra Brwinów, ŁKH Łódź; Południowa – Marsjanie Opole, Polonia Bytom. W finale spotkała się Polonia Bytom oraz Mad Dogs. Lepsi okazali się Ci pierwsi wygrywając 4:0.

Polska Liga Hokeja na Rolkach organizowana jest przez Polski Związek Sportów Wrotkarskich. Od zeszłego roku przechodzi reformę. Już teraz widać, że poziom rozgrywek rośnie i coraz więcej zawodników gra w hokej na rolkach. Podobnie jak w zeszłym sezonie w Polskiej Lidze Hokeja na Rolkach występowało 12 zespołów, jednak zgłoszonych zostało kilkudziesięciu zawodników więcej. Zespoły zostały podzielone na trzy dywizje (Północną, Centralną i Południową). W każdej grupie wystąpiły 4 zespoły.

WTH Wrocław

Przed turniejem finałowym odbyło się losowanie do dwóch grup. Do grupy A trafili Marsjanie Opole, Mad Dogs Stoczniowiec oraz ŁKH Łódź. W grupie B wystąpiła: Kobra Brwinów, Polonia Bytom, Roller Chojnice. Na początku rywalizacji każda drużyna zagrała wewnątrz swojej grupy dwa mecze. Zwycięzcy grup finałowych zapewnili sobie grę w półfinałach. Drugie i trzecie miejsca z obu grup walczyły w barażach o pozostałe miejsca w półfinale.

12:7

Zwycięzcą grupy A zostali Marsjanie Opole a grupy B Polonia Bytom. Te drużyny miały zapewnione miejsca w półfinale. O dwa pozostałe miejsca rywalizowały drużyny w meczach barażowych.

Mecze barażowe

17:0

ŁKH Łódż

7:3

Grupę półfinalistów zamknął Mad Dogs Stoczniowiec oraz Kobra Brwinów. Półfinały rozpoczęły się od meczu Marsjanie Opole – Mad Dogs Stoczniowiec. Mecz zaczął się po myśli Marsjan, którzy strzelili pierwsze 4 bramki. Dopiero w ostatniej minucie pierwszej połowy Mateusz Strużyk strzelił pierwszego gola dla Mad Dogs. Początek drugiej połowy to ekspresowy gol Dogsów. Jan Radziewicz w 11 sekundzie, drugiej połowy, pokonał bramkarza Marsjan. Kiedy w 26 minucie Marsjanie strzelili piątą bramkę wydawało się, że kontrolują grę i nic nie stanie na przeszkodzie, aby awansowali do finału. Jednak wtedy Mad Dogs wznieśli się na wyżyny i strzelili 4 bramki nie tracąc już ani jednej. Jednak emocje trwały do ostatniej sekundy. Przy prowadzeniu Mad Dogs 6:5 Marek Wróbel (Mad Dogs) pojechał z kontrą i stracił krążek. Do końca meczu pozostało 8 sekund i Marsjanie składnie przeprowadzili akcję, jednak tuż przed oddaniem strzału do pustej części bramki odezwała się syrena. Mad Dogs wygrali 6:5 i awansowali do finału.

Drugi półfinał to rywalizacja Polonii Bytom oraz Kobry Brwinów. Pierwsza połowa była bardzo wyrównana i mecz toczył się w szybkim tempie. Jednak żadna drużyna nie mogła znaleźć sposobu na pokonanie bramkarza przeciwnika. Dopiero w 16. minucie Sebastian Kłaczyński (Polonia Bytom) zdołał pokonać, bardzo dobrze broniącego, Krzysztofa Gutkowskiego. W 18. minucie zawodnik Kobry, Mikołaj Ryśniak zdołał doprowadzić do remisu. W 27. minucie na tablicy wyników widniał remis 2:2. Jednak od tego momentu przewagę osiągnęli zawodnicy Polonii strzelając 5 bramek nie tracąc ani jednej. Ostatecznie Polonia wywalczyła awans do finału pokonując Kobrę Brwinów 7:2

W walce o 5. miejsce kije skrzyżowali gracze Roller Chojnice oraz ŁKH Łódź. Lepsi okazali się zawodnicy ŁKH Łódź wygrywając 8:3

Mały finał to rywalizacja Marsjan Opole i Kobry Brwinów. Ci pierwsi udowodnili, że na tym turnieju nie wyszła im tylko jedna połowa (w mecz półfinałowym), która kosztowała ich brak możliwości gry w finale. Pierwszą bramkę już w 11. sekundzie strzeliła Kobra Brwinów, ale Marsjanie szybko odpowiedzieli strzelając dwie bramki. Pierwsza połowa to bardzo wyrównana i szybka gra obu zespołów, która zakończyła się remisem 3:3. W drugiej połowie do głosu doszli jednak zawodnicy Marsjan Opole, którzy strzelili 7 bramek tracąc tylko dwie. Brązowe medale zdobyli zawodnicy Marsjan Opole wygrywając z Kobrą Brwinów 10:5.

Jak zwykle „wisienką na torcie” była rywalizacja finałowa. Naprzeciw siebie stanęły dwie najlepsze drużyny turnieju i obie miały wielką chrapkę na mistrzostwo Polski. Jednak mistrz może być tylko jeden i została nim Polonia Bytom. Mimo torpedowania ich bramki gradem krążków, skutecznie bronili dostępu do niej. Rewelacyjnie w bramce Polonii spisywał się Bartłomiej Szopa. Polonia nastawiła się na grę z kontry i ta taktyka przyniosła sukces, ponieważ cztery razy zdołali pokonać Tomasza Witkowskiego i wywalczyć tytuł Mistrza Polski w Hokeju na Rolkach 2014.

Najlepszym bramkarzem turnieju został wybrany - Tomasz Witkowski (Mad Dogs Stoczniowiec)
Najlepszym obrońcą turnieju został wybrany – Sebastian Owczarek (Polonia Bytom)
Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany – Marek Wróbel (Mad Dogs Stoczniowiec)