Wyświetleń: 2119

Play-offy NHL: Dogrywka znów dla Lightning. Awans coraz bliżej (WIDEO)

2016-05-07 07:04:45

Tampa Bay Lightning po raz kolejny w rywalizacji z New York Islanders w półfinale konferencji wschodniej play-offów NHL odrobili straty w trzeciej tercji, by wygrać mecz po dogrywce. "Błyskawicę" już tylko jedno zwycięstwo dzieli od awansu do finału Wschodu.

We wtorek w meczu numer 3 tej rywalizacji Nikita Kuczerow doprowadził do remisu 4:4 na zaledwie 39 sekund przed końcem trzeciej tercji, a Brian Boyle już w 3. minucie dogrywki dał zwycięstwo finalistom ubiegłego sezonu. Tym razem znów Kuczerow musiał ratować swój zespół, choć zrobił to nieco wcześniej. Przez większą część spotkania gospodarze meczu rozgrywanego w Barclays Center na Brooklynie prowadzili, bo już w 5. minucie podczas gry w przewadze Kyle Okposo zaskoczył Bena Bishopa. W 48. minucie jednak Kuczerow dostał przed bramką podanie od Tylera Johnsona i przy bliższym słupku umieścił krążek w bramce rywali, wobec niezbyt pewnej interwencji Thomasa Greissa.

Dogrywka przy stanie 1:1 znów nie potrwała długo. Tym razem jej bohaterem został dość nieoczekiwanie Jason Garrison. Po zaledwie 94 sekundach dodatkowej części gry 31-letni obrońca mocno wystrzelił w stronę Greissa i zaskoczył niemieckiego bramkarza, dając swojemu zespołowi zwycięstwo 2:1 i prowadzenie 3-1 w całej serii. Dla Garrisona to pierwszy gol w tych play-offach i dopiero 4. w 40. występie w tej części rozgrywek w karierze, ale dwa z nich dawały jego drużynie zwycięstwo. Poprzednio w rywalizacji o Puchar Stanleya przesądził o wygranej Lightning 6 czerwca ubiegłego roku w drugim meczu finału NHL przeciwko Chicago Blackhawks.

Z kolei Kuczerow trafił już po raz ósmy w tegorocznych rozgrywkach posezonowych i jest w nich liderem klasyfikacji strzelców. Rosjanin pomaga drużynie w najważniejszych momentach, a to jak gra jest tym bardziej imponujące, że będąc na kontrakcie "wejściowym" do ligi zarabia tylko nieco ponad 700 tys. dolarów, choć od przyszłego sezonu na pewno się to zmieni. W serii z Islanders zdobył 3 bramki i wszystkie padły w trzeciej tercji. - On ma to świetne wyczucie. Ludzie czasem nie rozumieją, jak inteligentnym jest zawodnikiem. Jasne, że ma duże umiejętności, ale przede wszystkim jest sprytnym i inteligentnym graczem. Znajduje odpowiednie miejsca na lodzie i wykorzystuje okazje - mówi bramkarz "Błyskawicy" Ben Bishop.

Sam Bishop też położył wielkie zasługi dla odniesienia wczorajszego zwycięstwa. Świetnie spisał się zwłaszcza w pierwszej tercji, gdy co prawda Okposo go pokonał, ale pozostałe 15 strzałów wściekle atakujących gospodarzy Amerykanin obronił. Islanders w tej części meczu próbowali strzelać aż 35 razy, a rywale tylko 10-krotnie. Część strzałów jednak poleciała obok bramki, a część zablokowali gracze gości. W całym meczu zaliczyli 22 bloki, a świetny był w tym elemencie zwłaszcza Ondřej Palát, który blokował uderzenia "Wyspiarzy" 5 razy. Czech i jego drużyna po dwóch meczach rozegranych u siebie remisowali z Islanders 1-1, ale dwa zwycięstwa wyjazdowe dają im szansę na zakończenie rywalizacji u siebie już w niedzielę.

Historia pokazuje, że szanse na awans drużyny Jona Coopera są ogromne. W dziejach play-offów NHL zespół, który zaczynał rywalizację u siebie, prowadząc 3-1 awansuje dalej w 91,8 % przypadków. Ten współczynnik rośnie do 92,3 % w ćwierćfinale ligi. Na tym etapie rozgrywek tylko 4 zespołom w historii udało się w takiej sytuacji odwrócić losy rywalizacji. Gracze Islanders nie mają więc wielu powodów do optymizmu, i to mimo że w obu meczach u siebie mogli się czuć z przebiegu gry lepsi od rywali. - Mieliśmy mnóstwo okazji, ale w play-offach to jest cienka linia między zwycięstwem a porażką - mówił po wczorajszym meczu kapitan gospodarzy John Tavares. - Trzeba sobie z pewnymi rzeczami poradzić i nie ma znaczenia, w jaki sposób to zrobisz. Na tym etapie sezonu po prostu trzeba mieć wyniki.

New York Islanders - Tampa Bay Lightning 1:2 (1:0, 0:0, 0:1, 0:1)
1:0 Okposo - Kulomin - Nielsen 04:20 (w przewadze)
1:1 Kuczerow - Johnson 47:49
1:2 Garrison - Šustr - Palát 61:34
Strzały: 28-24.
Minuty kar: 6-6.
Widzów: 15 795.
Stan rywalizacji: 1-3. Piąty mecz w niedzielę w Tampie.