Wyświetleń: 1525

Zaczęło się ! Avalanche uhonorowali Sakicia

2009-10-02 15:15:10

Już w pierwszym meczu nowego sezonu porażki doznała drużyna San Jose Sharks. Swoje mecze przegrali również Boston Bruins, Toronto Maple Leafs i Vancouver Canucks.

W ceremoni otwarcia sezonu w hali Pepsi Arena, swój szczególny udział miał długoletni kapitan drużyny Avalanche - Joe Sakic. Colorado zdecydowało się uhonorować byłą gwiazde NHL, rezerwując numer 19 z którym grał on przez wiele lat dla zespołu z Denver. Obecność Sakicia musiała wpłynąć mobilizująco na zawodników Colorado, dokonali oni bowiem nie lada wyczynu, pokonując tego wieczoru San Jose Sharks 5-2.

W barwach Avalanche debiutowało dwóch zawodników - Duchene i Ryan O'Reilly, szczególnie przyglądano się Mattowi Duchene. Obu debiutantom udało się zdobyć punkty, nastąpiło to w drugiej tercji spotkania w której zdobyto cztery bramki. Dwie bramki zdobył Wojtek Wolski zaś bramkarz Colorado - Craig Anderson obronił 38 strzałów oddanych przez SJS. Pozostałe bramki dla Avs zdobyli Darcy Tucker, Cody McLeod, John-Michael Liles. Po asystach Joe Pavelskiego dwukrotnie bramkę zdobywał Patrick Marleau, San Jose zakończyło jednak swoją zdobycz bramkową na dwóch trafieniach.

Colorado Avalanche 5 - 2 San Jose Sharks

1-0 Darcy Tucker (John-Michael Liles, T.J Galiardi)
1-1 Patrick Marleau (Joe Pavelski)
2-1 Wojtek Wolski (Milan Hejduk, Paul Statsny)
3-1 Cody McLeold (Chris Stewart, Ryan O'Reilly)
3-2 Patrick Marleau (Joe Pavelski, Dan Boyle)
4-2 Wojtek Wolski (Paul Statsny, Kyle Quincey)
5-2 John-Michael Liles (Brett Clark, Matt Duchene)

Szybko strzelać rozpoczął w tym sezonie Alexander Ovechkin, już w pierwszym meczu sezonu zdobył dwie bramki a jego zespół Washington Capitals pokonał pewnie ekipe Boston Bruins.Co ciekawe, to już drugi raz kiedy Rosjanin zdobywa dwie bramki w meczu otwarcia sezonu. Po raz pierwszy dokonał tego w roku 2005 w swoim pierwszym meczu na taflach NHL.

Tylko w drugiej tercji Bruins przejmowali inicjatywe w grze, przez większość spotkania to Capitals byli stroną atakującą. W drugiej odsłonie meczu Washington udowodnił że potrafi zagrać dobrze w obronie. Bramkarz Jose Theodore rozegrał dobry mecz łącznie broniąc 19 strzałów, jednak strzał Patrice'a Bergerona na 12 minut do końca spotkania odebrał Theodorowi szansę na zanotowanie 29 w karierze shutout'u.

Boston Bruins 1 - 4 Washington Capitals

0-1 Brooks Laich (Nicklas Backstrom, Alex Ovechkin)
0-2 Alex Ovechkin (Alexander Semin, Nicklas Backstrom)
0-3 Brooks Laich (Nicklas Backstrom, Alexander Semin)
0-4 Alex Ovechkin (Tom Poti, Brooks Laich)
1-4 Patrice Bergeron (Steve Begin, Mark Stuart)

Bój o zwycięstwo w Northwest Division rozpoczął się wczoraj, Vancouver Canucks i Calgary Flames to drużyny których rywalizacja zawsze elektryzuje wszystkich fanów NHL. Wczorajszego wieczoru to zespół Calgary był górą.

To był pierwszy mecz sezonu zasadniczego dla Calgary z nowym trenerem - Brentem Sutterem oraz obrońcą Jay'em Bouwmeesterem. Mimo iż dłużej przy krążku utrzymywał się zespół Vancouver to Calgary zwyciężyło, zadecydowała skuteczność i postawa bramkarza Miikka Korpusoff'a, który zdołał zatrzymać 39 strzałów rywali. Rene Bourque, Brandon Prust , obrońca Mark Giordano i Adam Prady strzelili bramki dla Flames, Dion Phaneuf dołożył ostatnie trafienie na pustą bramkę.

Pavol Demitra, Mathieu Schneider, Jannik Hansen nie zagrali w barwach Canucks z powodu kontuzji. Dla Olli Jokinena z Calgary był to 800 mecz w NHL.

Calgary Flames 5 - 3 Vancouver Canucks

1-0 Mark Giordano (Rene Bourque, Robyn Regehr)
2-0 Rene Bourque (Nigel Dawes, Mark Giordano)
3-0 Adam Prady (Craig Conroy)
3-1 Kevin Bieksa (Daniel Sedin, Henrik Sedin)
4-1 Brandon Prust (Fredrik Sjostrom, Eric Nystrom)
4-2 Mikael Samuelsson (Alexander Edler, Christian Ernhoff)
4-3 Alexander Burrows (Willie Mitchell)
5-3 Dion Phaneuff (Jarome Iginla)

Dużo nowego nie zawsze oznacza dużo dobrego, obawy związane z formą Montrealu mogą powoli odejść na dalszy plan. W pierwszym meczu tego sezonu Canadiens zaprezentowali się nieźle i przede wszystkim odnieśli zwycięstwo nad Toronto Maple Leafs.

Carey Price, który znalazł się pod ogniem krytyki za występy w poprzednim sezonie, zaprezentował się z bardzo dobrej strony broniąc 43 strzały i mocno przyczyniając się do wygranej swojego zespołu w dogrywce 4-3. Pierwsze dwie tercje należały raczej do zespołu Maple Leafs i chociaż wynik był po kazdej z tercji remisowy to trzeba przyznać że Toronto prezentowało się dużo korzystniej. Duży udział przy dwóch bramkach strzelonych przez Canadiens miał ... Mike Komisarek, grający w tamtym sezonie dla Montrealu obrońca dwukrotnie dostawał kary, które na bramki zamieniali zawodnicy MTL. Matt Stajan zdobył dwa gole, Alexei Ponikarovsky jednego dla Toronto.

Roman Harmlik i Gregory Stewart nie zagrali w meczu ze strony Montrealu, w Toronto zabrakło Jeffa Fingera, Jamala Mayersa, i Nikolai Kulemina. Na ceremoni otwarcia w hali Air Canada Centre obecny był były gwiazdor Pittsburgh Penguins - Mario Lemieux.

Toronto Maple Leafs 3 - 4 Montreal Canadiens (OT)

0-1 Brian Gionta (Mike Cammalleri, Tomas Plekanec)
1-1 Alexei Ponikarovsky (Mikhail Grabovski, Niklas Hagman)
1-2 Travis Moen (Glen Metropolit, Georges Laraque)
2-2 Matt Stajan (Tomas Kaberle, Francois Beauchemin)
3-2 Matt Stajan (Jason Blake)
3-3 Glen Metropolit (Josh Gorges, Paul Mara)
3-4 Josh Gorges (Mike Cammalleri, Tomas Plekanec)