Wyświetleń: 11480

Maszeruj albo giń!

2019-03-05 11:47:16

Dziś poznamy trzeciego półfinalistę fazy play-off. Będzie nim Tauron KH GKS Katowice albo Unia Oświęcim. Siódme i decydujące spotkanie tej serii rozpocznie się o godzinie 18:30. Transmisja w TVP Sport.

Gra w fazie play-off jest jak służba w Legii Cudzoziemskiej. Zarówno hokeiści, jak i rekruci muszą wykazać się determinacją, charakterem i mocną psychiką. Każdy, nawet najmniejszy, ich błąd może mieć fatalne konsekwencje i sprawić, że misja zakończy się niepowodzeniem. Zwłaszcza w ostatnim starciu.

Stracona szansa?

Biało-niebiescy prowadzili w serii 3:2 i o losach tej rywalizacji mogli przesądzić przy komplecie własnej publiczności. Początek był w ich wykonaniu obiecujący, bo już w szóstej minucie otworzyli wynik spotkania. Aleksiej Trandin dograł zza bramki do Martina Przygodzkiego, a ten uderzył pod poprzeczkę, nie dając żadnych szans Kevinowi Lindskougowi.

Prawdę mówiąc powinniśmy rozstrzygnąć ten mecz już w pierwszej tercji. Mieliśmy sporo okazji i mogliśmy prowadzić nawet 3:0. Gdyby tak się stało, to zapewne druga tercja wyglądałaby inaczej – powiedział autor gola dla Unii.

Po przerwie katowiczanie przejęli kontrolę nad wydarzeniami na lodzie. Już w jej 32. sekundzie wyrównującego gola zdobył Maciej Urbanowicz, który uderzył w „okienko” długiego rogu. Katowiczanie poszli za ciosem i pięć minut później na prowadzenie wyprowadził ich Patryk Wronka, popisując się przy tym piękną indywidualną akcją. Gdy na 3:1 podwyższył Grzegorz Pasiut sytuacja ekipy z alei Korfantego była bardzo komfortowa. Ostatecznie podopieczni Toma Coolena wygrali ten mecz 4:2.

Kłopoty kadrowe

Cóż potwierdziło się, że z taką drużyną jak Tauron KH GKS Katowice nie możemy pozwolić sobie nawet na minutę dekoncentracji – analizował Peter Tabaček, skrzydłowy pierwszej formacji Unii. – Szkoda, że tuż po wygranym 3:0 meczu z naszej kadry wypadło dwóch zawodników, przez co nasz skład nie jest teraz zbyt szeroki.

34-letni napastnik ma tu na myśli skrzydłowego Damiana Piotrowicza oraz 30-letniego słowackiego defensora Petera Königa. Pierwszy z nich zerwał więzadła w kolanie, a drugi nagle zachorował i wyjechał do ojczyzny. Jego zniknięcie wywołało falę spekulacji i – jak udało nam się ustalić – zarząd ekipy z Chemików 4 do wyjaśnienia całej sytuacji zawiesił go w prawach zawodnika.

Atut własnego lodu

Przed ostatnim, decydującym meczem w lepszej sytuacji są katowiczanie. W całym sezonie w „Satelicie” wygrali 20 z 24 spotkań, co jest bardzo dobrym wynikiem. Zresztą na tym terenie triumfowały tylko cztery ekipy: Comarch Cracovia, TatrySki Podhale Nowy Targ, Zagłębie Sosnowiec i... właśnie Unia Oświęcim.

Jeśli kiedyś mamy pokazać przysłowiowe jaja i ile tak naprawdę jesteśmy warci, to lepszego momentu nie będzie – przekonuje Jakub Wanacki, defensor GieKSy. – Jeden mecz, jedna jakaś przypadkowa stracona bramka i wszystkie marzenia mogą wziąć w łeb. Wszystko jest w naszych rękach. Tylko i wyłącznie od nas zależy, jak ta seria z Unią się zakończy.

Na sam koniec dodajmy, że odkąd w polskiej lidze rozgrywana jest faza play-off (sezon 1983/1984) nie zdarzyła się sytuacja, w której zespół z ósmego miejsca wyeliminowałby rywala, który okazał się najlepszy po fazie regularnej.

Musimy grać ambitnie, dobrze z tyłu, no i mieć trochę szczęścia w ofensywie. Mam nadzieję, że uda nam się sprawić niespodziankę. Nasi kibice na nią zasługują – zakończył Tabaček.

Statystyki ćwierćfinału:

Tauron KH GKS Katowice – KS Unia Oświęcim 8:3 (4:1, 4:0, 0:2)
KS Unia Oświęcim – Tauron KH GKS Katowice 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
Tauron KH GKS Katowice – KS Unia Oświęcim 6:3 (4:1, 0:1, 2:1)
KS Unia Oświęcim – Tauron KH GKS Katowice 4:3 d. (2:1, 1:1, 0:1, d. 1:0)
Tauron KH GKS Katowice – KS Unia Oświęcim 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
KS Unia Oświęcim – Tauron KH GKS Katowice 2:4 (1:0, 0:3, 1:1)

Bilans bramek: 23 – 20 dla Tauronu KH GKS-u Katowice.