Wyświetleń: 17617

Sensacja w Oświęcimiu. "Złote" trzy punkty Unii (WIDEO)

2015-09-08 20:17:43

Takiego scenariusza spotkania nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści. W rozgrywanym awansem meczu 17. kolejki PHL Unia Oświęcim pokonała GKS Tychy 6:2 i przynajmniej do piątku będzie liderem rozgrywek.

Przed meczem biało-niebiescy z wielkim respektem wypowiadali się o rywalu. – To będzie niezwykle trudne spotkanie. Wiemy, że zarówno dla nas, jak i dla kibiców jest to mecz, w którym trzeba się poświęcić i wykorzystać wszystkie szanse, które się nadarzą – mówił Sebastian Kowalówka, napastnik Unii.

Trzeba przyznać, że oświęcimianie błyskawicznie przeszli od słów do czynów i już w 3. minucie otworzyli wynik spotkania. Na listę strzelców wpisał się Radim Haas, który po podaniu Macieja Szewczyka, strzałem z pierwszego krążka zaskoczył Kamila Kosowskiego.

Tyski golkiper w 16. minucie opuścił swój posterunek, robiąc miejsce Štefanowi Žigárdy'emu. Wcześniej skapitulował jeszcze dwukrotnie po uderzeniach Marka Modrzejewskiego i Macieja Szewczyka. – Trener Jiří Šejba szukał nowego impulsu, dlatego poprosił o czas, a następnie zdecydował się na zmianę bramkarza – wyjaśnił jego asystent Krzysztof Majkowski

Ale tyszanie wciąż grali niemrawo i bez wewnętrznego przekonania. Swoje szanse mieli Marcin Kolusz i Josef Vitek, ale nie zdołali znaleźć sposobu na Przemysława Witka.

Szli za ciosem

Z kolei oświęcimianie rozkręcali się z minuty na minutę i po pierwszej tercji mogli prowadzić nawet 5:0, ale rzutu karnego nie wykorzystał Artur Budzowski, a na 7 sekund przed końcem pierwszej tercji Radim Haas po genialnym podaniu Macieja Szewczyka, fatalnie przestrzelił.

Owszem mieliśmy jeszcze kilka sytuacji, ale i tak byliśmy usatysfakcjonowani z faktu, że zeszliśmy na pierwszą przerwę przy wyniku 3:0. Te bramki ustawiły mecz – przyznał Mateusz Adamus, skrzydłowy pierwszej formacji.

Na początku drugiej tercji czwartego gola dla oświęcimian zdobył Wojciech Wojtarowicz. 34-letni skrzydłowy wykorzystał błąd Maksima Kartoszkina, który w tercji neutralnej zgubił krążek i w sytuacji sam na sam ze Štefanem Žigárdym popisał się precyzyjnym uderzeniem w okienko.

Przebudzenie

Z biegiem minut tyszanie zaczęli podkręcać tempo i zamykali rywali w ich tercji, ale Unia świetnie się broniła i miała wsparcie w osobie Przemysława Witka.

Krótko przed końcem drugiej tercji nerwy puściły Jakubowi Witeckiemu i za atak kijem trzymanym oburącz powędrował na ławkę kar. Unia wygrała wznowienie i zanim tyszanie się zorientowali, Jan Daneček z najbliższej odległości wpakował krążek do ich bramki.

Trójkolorowi próbowali jeszcze wrócić do meczu – przycisnęli i zepchnęli gospodarzy do głębokiej defensywy. Efektem takiego stanu rzeczy były dwa trafienia. W 45. minucie sposób na Przemysława Witka znalazł Josef Vitek, a pięć minut później Mateusz Bepierszcz. Jednak na więcej nie było już ich stać.

Na trzy i pół minuty przed końcową syreną oświęcimianie postawili kropkę nad "i", gdy uderzenie Sebastiana Kowalówki dobił Mateusz Adamus. – Trener zawsze powtarza nam byśmy szli za akcją, bo jest spore prawdopodobieństwo, że nadarzy się okazja do dobitki. A tak właśnie było w tym przypadku – zaznaczył "Bercik". – Po zdobyciu tej bramki było już niemal jasne, że pokonamy silniejszego kadrowo rywala. Sensacja stała się faktem.

Krzysztof Majkowski, drugi trener GKS Tychy: – Powiem krótko: dostaliśmy od rywali zimny prysznic. Gratulacje dla trenera i zawodników.

Josef Doboš, trener Unii: – Chłopcy byli bardzo dobrze przygotowani do tej konfrontacji. Po słabszym spotkaniu z Orlikiem Orlikiem dziś przez dwie tercje grali praktycznie bezbłędnie. To są dla nas złote trzy punkty, choć muszę przyznać, że po konfrontacji z mistrzem Polski cieszylibyśmy się nawet z jednego oczka.
Jeśli będziemy grać tak, jak dzisiaj, to jestem spokojny o nasz udział w czołowej szóstce.

Unia Oświęcim – GKS Tychy 6:2 (3:0, 2:0, 1:2)
5:2 – Mateusz Bepierszcz – Mateusz Bryk, Michał Kotlorz (49:58),
6:2 – Mateusz Adamus – Sebastian Kowalówka (56:27).

Sędziowali: Przemysław Kępa (główny) – Robert Długi, Mateusz Niżnik (liniowi).
Minuty karne: 10 -12.
Widzów: ok. 1000.

Unia: Witek – Vosatko (2), Bezuška; Adamus, Tabaček (2), S. Kowalówka – Gabryś, Modrzejewski (2); Wojtarowicz, Daneček, Budzowski – Popela, Gębczyk; Piotrowicz, Haas, Szewczyk – Paszek, Wanat (2), Malicki (2).
Trener: Josef Doboš.

GKS Tychy: Kosowski (od 15:32 Žigárdy) – Bryk, Kotlorz; Kogut, Kartoszkin (2), Kolusz – Kolarz, Ciura; Witecki (4), Galant, Bagiński – Pociecha, Hertl; Łopuski, Rzeszutko, Kuzin (4) –Bepierszcz, Kalinowski, Komorski (2) oraz Jeziorski i Vitek.
Trener: Jiří Šejba.