Wyświetleń: 3593

ZIO 2014: Pierwsze punkty Czechów

2014-02-14 11:25:40

W pierwszym piątkowym spotkaniu w Soczi, reprezentacja Czech pokonała reprezentację Łotwy 4:2 i zdobyła swoje pierwsze punkty na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich.

Łotysze, którzy w meczu ze Szwajcarami bronili się przed utratą gola niemal przez 60. minut gry, tym razem stracili już bramkę w połowie pierwszej tercji. Wynik spotkania otworzył Erat, który po podaniu Krejčiego, precyzyjnym uderzeniem pod parkany pokonał Pavelca.

Odpowiedź Łotyszy nastąpiła kilka minut później w postaci „gola widmo”. Łotwa grała w przewadze, Sprukts uderzył wprost w kamerę znajdującą się w bramce, guma odbiła się od niej i momentalnie wróciła do gry. Gol został uznany dopiero kilkadziesiąt sekund później kiedy to sędziowie potwierdzili jego zdobycie po analizie wideo.

Pod koniec pierwszej tercji podwójną karę mniejszą za niebezpieczną grę wysoko uniesionym kijem otrzymał Mikelis Redlihs co Czesi wykorzystali niemal momentalnie. Na chwilę przed końcową syreną, Jagr precyzyjnym uderzeniem ze środka pokonał Masalskisa i nasi południowi sąsiedzi ponownie znaleźli się na prowadzeniu.

Łotysze ani myśleli sprzedać tanio skóry. Na początku drugiej odsłony do ponownego remisu doprowadził Vasiljevs. Czesi prowadzenie odzyskali w 29. minucie meczu – Michalek strzelał spod niebieskiej, tor lotu krążka zmienił Voráček i guma wylądowała w siatce Masalskisa. Pod koniec drugiej tercji jeszcze jedno trafienie dołożył Židlický, który wykorzystał zamieszanie pod łotewską bramką i Czechy prowadziły już 4:2.

W trzeciej tercji spotkania wynik nie uległ już zmianie. Swoje okazje na zdobycie bramek mieli jednak Łotysze. Podopieczni Teda Nolana w ostatnich minutach spotkania nie zdołali jednak wykorzystać podwójnej gry w przewadze i Czechy dowiozły swoje dwubramkowe prowadzenie do końca meczu.

Czechy – Łotwa 4:2 (2:1;2:1;0:0)

1:0 – Erat – Krejčí, Hemsky (10:10)

1:1 – Sprukts – K. Redlihs, Darzinš (13:05, 5/4)

2:1 – Jagr – Židlický (19:29, 5/4)

2:2 - Vasiljevs - Keninš, Pujacs (22:45)

3:2 - Voráček - Michalek, Barinka (27:06)

4:2 - Židlický - Hanzal, Nedvěd (37:02)

Czechy: Pavelec (Salák) – Židlický, Šmíd, Kaberle, Rozsíval, Barinka, Z. Michálek, Krajíček – Červenka, Plekanec (C), Jágr – M. Michálek, Krejčí, Hemský – Voráček, Eliáš, Erat – Hanzal, Frolík, Nedvěd – Palát. Trener: Alois Hadamczik.

Łotwa: Masalskis (Gudlevskis) – Rekis, Ozolinš (C), Kulda, Bartulis, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs, Freibergs – Sprukts, Darzinš, M. Redlihs – Girgensons, Karsums, Daugavinš – Vasiljevs, Indrašis, Keninš – Stals, Cipulis, Pavlovs. Trener: Ted Nolan.

Sędziowali: Peel (USA), Ronn (Finlandia) – Schräder (Niemcy), Wheeler (Kanada).