Wyświetleń: 4190

ZIO 2014: Pewne zwycięstwa Kanady i Finlandii

2014-02-14 20:35:21

Wieczorne spotkania w Soczi bez większych emocji. Kanada pokonała Austrię 6:0, a Finlandia Norwegię 6:1.

O tym, że kanadyjscy obrońcy lubią zdobywać bramki przekonaliśmy się już wczoraj. Dzisiaj ponownie dwa pierwsze trafienia należały do defensorów. Wpierw w 6. minucie wynik spotkania otworzył Doughty, który pokonał Starkbauma uderzeniem spod niebieskiej, a chwilę po tym, niemal w identyczny sposób gola zdobył Weber i było 2:0 dla Kanady.

Austriacy starali się nawiązać równą walkę z wyżej notowanym rywalem, ale przychodziło im to z ogromną ciężkością. O ile w pierwszych minutach spotkania mogliśmy jeszcze zaobserwować w miarę równą grę, o tyle w miarę upływu czasu przewaga zawodników spod znaku „Klonowego Liścia” była coraz bardziej widoczna.

Na kolejne bramki przyszło nam czekać do drugiej tercji spotkania, w której to Kanadyjczycy dobili Austriaków. W przeciągu 12. minut zawodnik Los Angeles Kings, Jeff Carter zaliczył klasycznego hat-tricka. Przy pierwszej bramce Cartera asystował m.in. Sidney Crosby. Dla kapitana kanadyjskiej reprezentacji był to pierwszy punkt zdobyty w turnieju.

W finalnych minutach tercji Austria grała przez cztery minuty w przewadze po faulu Benna. Nawet gra z przewagą jednego zawodnika na lodzie nie uchroniła Austriaków przed utratą bramki. W 37. minucie Getzlaf popisał się kapitalnym indywidualnym kontratakiem, po którym padło szóste trafienie dla Kanady.

W trzeciej tercji Kanadyjczycy oszczędzali już siły na niedzielne spotkanie z Finami i spokojnie dowieźli sześciobramkową przewagę do końcowej syreny. W ostatecznym rozrachunku zawodnicy spod znaku „Klonowego Liścia” pokonali Austriaków „tylko” 6:0. Mecz ten mógł się zakończyć znacznie wyższym wynikiem.

Kanada – Austria 6:0 (2:0;4:0;0:0)

1:0 – Doughty – Toews (5:24)

2:0 – Weber – Perry (10:12)

3:0 – Carter – Marleau, Crosby (22:39)

4:0 – Carter – Marleau, Pietrangelo (24:09)

5:0 – Carter – Toews, Weber (34:33)

6:0 – Getzlaf (36:48)

Kanada: Luongo (Smith) – Keith, Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, Subban – Kunitz, St. Louis, Crosby (C) – Duchene, Getzlaf, Perry – Marleau, Toews, Nash – Benn, Bergeron, Carter – Tavares.Trener: Mike Babcock.

Austria: Starkbaum (Lange) – Ulmer, Pock, Trattnig, Lakos, Altmann, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer – M. Raffl, Grabner, Lebrer – Koch, Vanek (C), Setzinger – T. Raffl, Nodl, Hundertpfund – Latusa, M. Ibererer, Herburger. Trener: Emanuel Viveiros.

Sędziowali: Dave Jackson (USA), Konstantin Olenin (RUS) – Lonnie Cameron (CAN), Miroslav Valach (SVK).

Kary: 8 – 2 min.

W drugim spotkaniu grupy "B" lepsi okazali się Finowie, którzy pewnie pokonali Norwegów 6:1.

Suomi objęli prowadzenie już w 6. minucie spotkania za sprawą Salanne. Nieco ponad minutę później kolejne trafienie dołożył Korpikowski i było już 2:0.

Norwedzy nie byli w stanie w poważniejszy sposób zagrozić bramce Lehtonena. Oddawali znacznie mniej strzałów niż ich fińscy sąsiedzi. Pod koniec pierwszej tercji jeszcze jedną bramkę dołożył Lehtera i po 20. minutach gry Suomi zjeżdżali z lodu z trzybramkowym prowadzeniem.

Od drugiej tercji w bramce Norwegów pojawił się Volden, ale zmiana golkipera nie wpłynęła na lepszą grę drużyny. W 29. minucie Maatta strzelał spod niebieskiej, tor lotu krążka przeciął Korpikowski i Finowie prowadzili już 4:0. Potem kolejne trafienie dołożył jeszcze Olli Jokinen i po drugiej tercji na tablicy wyników widniał rezultat 5:0.

Na początku trzeciej odsłony honorowe trafienie dla Norwegów zdobył Skrøder. Wynik spotkania ustalił w 58. minucie starcia Maatta, który dobił strzał Salminena. To druga bramka młodego fińskiego obrońcy na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.

Norwegia – Finlandia 1:6 (0:3;0:2;1:1)

0:1 – Salanne – Vetanen, Lehtonen (5:46)

0:2 – Korpkikowski – O. Jokinen, Maatta (6:51)

0:3 – Lehtera (17:21)

0:4 – Korpikowski – Maatta, Ruutu (28:01)

0:5 – O. Jokinen – Saalo, Ruutu (31:26)

1:5 – Skroder – Olimb, Holos (41:01)

1:6 – Maatta – Kontiola, Lehtonen (57:41)

Norwegia: Haugen (Volden) – Holos, Bonsaksen, Solberg, Tollefsen, Odegaard, Olden, Sorvik – Zuccarello, K. A. Olimb, Thoresen – Ask, M. Olimb, Rosseli Olsen – Skrøder, Bastiansen, Forsberg – Olden, Hansen, Roymark – Dahlstrom, Lystad Jacobsen.

Finlandia: Lehtonen (Niemi) – Timonen, Vatanen, Määttä, Salo, Lepistö, Hietanen, Väänänen, Kukkonen – Selänne, Barkov, Granlund – O. Jokinen, Ruutu, Korpikoski – Salminen, Kontiola, J. Jokinen – Lehterä, Pihlström, Komarov.

Sędziowali: Brueggemann (GER), Sutherland (CAN) – Amell (CAN), Carlson (CAN).