Wyświetleń: 4016

ZIO 2014: Kanada zwycięża w meczu na szczycie

2014-02-16 20:41:29

Kanadyjczycy pokonali Finów 2:1 po dogrywce i zwyciężyli w klasyfikacji końcowej olimpijskiej grupy B.

Pierwsza tercja to szybka i zacięta gra ze strony obydwu zespołów, z minimalną przewagą kanadyjskiej reprezentacji. Kanadyjczycy częściej utrzymywali gumę we własnym posiadaniu, ale nie znalazło to odzwierciedlenia w statystykach strzeleckich. Po 20. minutach gry zarówno jedni jak i drudzy mieli oddanych po osiem celnych strzałów.

Jako pierwsi bramkę zdołali zdobyć zawodnicy spod znaku „Klonowego Liścia”. Guma w bramce Raska wylądowała już w 8. minucie spotkania, ale wówczas sędziowie trafienia nie uznali. Co się odwlecze to nie uciecze. W 14. minucie Kanada grała w przewadze, Weber podał do Doughty’ego, a ten precyzyjnym uderzeniem z okolic niebieskiej wpakował krążek do bramki Raska.

Druga tercja toczyła się w nieco sennej atmosferze. Kibice na trybunach w milczeniu przypatrywali się poczynaniom hokeistów, którzy nie mogli znaleźć drogi do bramki przeciwnika. Tym razem już częściej atakowali Kanadyjczycy, ale to Finowie pod koniec tercji zdołali oddać cios. Równo w 38. minucie starcia Ruutu zmienił tor lotu krążka po strzale Vaananena, po czym guma wylądowała w siatce Price’a i mieliśmy remis.

W trzeciej tercji, pomimo niemal całkowitej dominacji Kanadyjczyków, bramki nie zobaczyliśmy i czekała nas kolejna dogrywka na olimpijskim turnieju. W dogrywce lepsi okazali się Kanadyjczycy, złotą bramkę zdobył Doughty i to zawodnicy spod znaku „Klonowego Liścia” zostaną rozstawieni z numerem trzecim.

Teraz czeka nas dzień przerwy w olimpijskich zmaganiach. We wtorek odbędą się baraże, a we środę ćwierćfinały. W ćwierćfinałach udział mają już zapewniony Szwedzi, Amerykanie, Kanadyjczycy oraz Finowie. Pary barażowe prezentują się następująco:

Rosja – Norwegia

Słowenia – Austria

Szwajcaria – Łotwa

Czechy - Słowacja

Finlandia – Kanada 1:2 d. (0:1, 1:0, 0:0, d. 0:1)
0:1 – Doughty – Weber, Crosby (13:44, 5/4),
1:1 – Ruutu – Vaananen, J. Jokinen (38:00),
1:2 – Doughty – Carter (62:33).

Finlandia: Rask (Niemi) – Timonen, Vatanen, Määtta, Salo, Lepistö, Hietanen, Vaananen, Kukkonen – Selanne, Immonen, Granlund – O. Jokinen, Ruutu, Korpikoski – Kontiola, J. Jokinen, Aaltonen – Lehterä, Pihlström, Komarov.

Kanada: Price (Luongo) – Keith, Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, Hamhuis – Benn, Bergeron, Crosby – Duchene, Getzlaf, Perry – Marleau, Toews, Carter – Sharp, Tavares, Kunitz – Nash.

Sędziowie: Jeřábek (Czechy), Pollock (Kanada) – Dedioulia (Białoruś), Sergejev (Rosja)