Wyświetleń: 4358

ZIO 2014: Helweci za burtą; Słowacy jadą do domu

2014-02-18 20:45:23

Czechy i Łotwa uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów olimpijskiego turnieju w Soczi. Czesi w bratobójczym pojedynku wygrali ze Słowakami 5:3, a Łotysze sprawili niespodziankę i pokonali Szwajcarów 3:1.

Czesi przez całą pierwszą tercję kontrolowali przebieg meczu ze Słowacją. Wynik spotkania otworzył w 7. minucie Hemsky, który podczas gry w przewadze wykorzystał świetne podanie Voráčka na środek. Kilkanaście sekund później było już 2:0 dla Czech po kontrataku zainicjowanym przez Jagra i dobitce strzału Plekanca przez Červenke.

Sytuacja Słowaków z minuty na minutę stawała się coraz bardziej fatalna. Podopieczni Vladimira Vujtka nie mogli poradzić sobie ze świetnie spisującymi się Czechami. Na domiar złego, pod koniec pierwszej Czechy ponownie wykorzystały grę w przewadze dzięki kapitalnemu uderzeniu Krejčíego.

Słowacy w drugiej tercji grali lepiej, skutecznie bronili się w osłabieniu i częściej niż w pierwszej tercji zagrażali bramce Pavelca. Wszystko to zdało się na nic po tym jak w 36. minucie spotkania Sekera stracił gumę na rzecz Červenki, który w sytuacji sam na sam z Laco, podwyższył prowadzenie czeskiej reprezentacji na 4:0.

Nadzieję w serca Słowaków pod koniec drugiej odsłony wlał Marian Hossa, który zdołał przełamać Pavelca i zdobył pierwszą bramkę dla reprezentacji Słowacji. Jak później się okazało był to impuls, który zapewnił nam ogromne emocje w trzeciej tercji spotkania. Hossa do bramki Pavelca trafił ponownie w 48. minucie starcia, chwilę po nim bramkę kontaktową ustrzelił Surovy i z przewagi Czechów pozostało niewiele. Słowacy nie zdołali jednak zdobyć wyrównującego, czwartego trafienia. Głupia kara Meszároša w ostatniej minucie meczu i gol Plekanca do pustej bramki spowodowały, że podopieczni Vladimira Vujtka mogą się pakować do domu.

Czechy – Słowacja 5:3 (3:0;1:1;1:2)

1:0 - Hemsky - Voráček, Kaberle (6:53, 5/4)

2:0 - Červenka  - Plekanec, Jagr (7:22)

3:0 - Krejčí - Kaberle, Gudas (17:03, 5/4)

4:0 – Červenka (35:41)

4:1 – Marian Hossa - Handzuš, Sekera (38:57)

4:2 – Marian Hossa - Tatar, Handzuš (47:20)

4:3 - Surovy  - Sekera, Bartovič (48:51)

5:3 – Plekanec – Krejčí (59:31, 5/4, EN)

Czechy: Pavelec (Salák) – Židlický, Šmíd, Gudas, Rozsíval, Z. Michálek, Kaberle, Krajíček – Jágr, Plekanec (C), Červenka – Hemský, Krejčí, M. Michálek – Voráček, Hanzal, Erat – Frolík, Nedvěd, Palát – Novotný. Trener: Alois Hadamczik.

Słowacja: Laco (Halák) – Starosta, Chára (C), Baranka, Meszároš, Sekera, Marinčin, Jurčina, Vydarený – Marián Hossa, Handzuš, Tatar – Jurčo, Ölvecký, Záborský – Miklík, Surový, Bartovič – Pánik, Radivojevič, Marcel Hossa. Trener: Vladimír Vůjtek.

Sędziowali: Peel (USA) , Vinnerborg (SWE) – Cameron (CAN), Suominen (FIN).

W drugim wieczornym spotkaniu Łotysze niespodziewanie wyeliminowali z turnieju Helwetów, rewanżując się za porażkę w fazie grupowej.

Decydująca okazała się pierwsza tercja spotkania, w której Szwajcarzy stracili dwie bramki. Wpierw Hillera w 9. minucie meczu, strzałem spod niebieskiej pokonał Bartulis. Chwilę po tym Darzinš popisał się ładnym uderzeniem z ostrego kąta i Łotwa prowadziła już 2:0.

Pod koniec drugiej tercji Szwajcaria zdołała w końcu zdobyć swoje pierwsze trafienie. Pluss z najbliższej odległości pokonał Masalskisa i Helweci wrócili do gry. Szwajcarzy drugiego trafienia zdobyć już nie zdołali, a wynik spotkania w 60. minucie, strzałem do pustej bramki ustalił Darzinš.

Szwajcaria – Łotwa 1:3 (0:2;1:0;0:1)

0:1 - Bartulis - Daugavinš, Girgensons (8:38)

0:2 - Darzinš – M. Redhils (11:19)

1:2 – Pluss (35:09)

1:3 - Darzinš - Pavlovs (59:01)

Szwajcaria: Hiller (Berra) – Streit, Diaz, Vauclair, Seger, Weber, Josi, Blindenbacher – Niederreiter, Plüss, Moser – Cunti, Wick, Brunner – Bodenmann, Hollenstein, Romy – Ambühl, Trachsler, Bieber, Gardner. Trener: Sean Simpson.

Łotwa: Masalskis (Gudlevskis) – Rekis, Ozolinš, Kulda, Bartulis, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs, Freibergs – Darzinš, Sprukts, M. Redlihs – Karsums, Girgensons, Daugavinš – Indrašis, Keninš, Cipulis – Jass, Pavlovs, Berzinš. Trener: Ted Nolan.

Sędziowali: Leggo, Ronn, Kovachik, Schrader.

Jutro odbędą się ćwierćfinały turnieju w Soczi. Pary prezentują się następująco:

Szwecja - Słowenia – 9:00

Rosja - Finlandia – 13:30

Kanada - Łotwa – 18:00

USA – Czechy – 18:00.