Wyświetleń: 5049

ZIO 2014: Męczarnie Kanady; Czesi odesłani do domu

2014-02-19 20:44:56

Stany Zjednoczone i Kanada są ostatnimi drużynami jakie zagrają w półfinałach turnieju w Soczi. Kanadyjczycy wymęczyli zwycięstwo z Łotwą (2:1), a Amerykanie pewnie pokonali Czechów (5:2).

Czesi pierwszą bramkę stracili już w 2. minucie spotkania. Van Riemsdyk znalazł lukę pomiędzy słupkiem a Pavelcem i wpakował gumę do siatki. Podopieczni Aloisa Hadamczika w miarę szybko zdołali odpowiedzieć na trafienie Amerykanów. Trzy minuty później Hemsky wykorzystał zamieszanie pod bramką Quicka i było 1:1.

Końcówka pierwszej odsłony należała jednak już do Amerykanów. Wpierw w 15. minucie, dobre podanie od Sutera wykorzystał Brown, a na dwie sekundy przed końcem tercji jeszcze jedno trafienie dołożył Backes.

Na początku drugiej tercji Czesi ruszyli do ataku, szukali bramki kontaktowej. Wszystko to zdało się na nic, bowiem w 30. minucie podopieczni Dana Bylsmy zamienili karę Michalka na kolejne trafienie. Czeskiego golkipera tym razem pokonał Parise. Po tym golu Pavelca w bramce zastąpił Salak.

Zmiana bramkarza nie wpłynęła na lepszą grę Czechów, którzy wciąż nie mogli znaleźć sposobu na pokonanie Quicka. W 43. minucie Kessel dołożył jeszcze jedną bramkę i było już 5:1. Wynik spotkania ustalił równo w 53. minucie Hemsky i Czesi ostatecznie muszą pożegnać się z Soczi.

Stany Zjednoczone – Czechy 5:2 (3:1;1:0;1:1)

1:0 – van Riemsdyk – Kesler, Kane (1:39)

1:1 – Hemsky (4:31)

2:1 – Brown – Backes, Suter (14:38)

3:1 – Backes – Suter, McDonagh (19:58)

4:1 – Parise – Pavelski, Suter (29:31, 5/4)

5:1 – Kessel – Kesler, Shattenkirk (42:01)

5:2 – Hemsky (53:00)

Stany Zjednoczone: Quick (Miller) – McDonagh, Suter, Martin, Orpik, Shattenkirk, Fowler, Carlson – Kane, Kesler, Parise "C" – Kessel, Pavelski, van Riemsdyk – Callahan, Backes, Brown – Oshie, Stastny, Pacioretty – Wheeler. Trener: Dan Bylsma.

Czechy: Pavelec (Salák) – Židlický, Šmíd, Z. Michálek, Kaberle, Rozsíval, Gudas, Krajíček – Jágr, Plekanec "C", Červenka – Hemský, Krejčí, M. Michálek – Voráček, Eliáš, Erat – Frolík, Hanzal, Nedvěd – Novotný. Trener: Alois Hadamczik.

Sędziowie: Olenin (RUS), Pollock – Amell (obaj CAN), Dedulja (BLR)

Kanadyjczycy pomimo ogromnej przewagi na lodzie, pierwszą bramkę Łotyszom wbili dopiero w 14. minucie meczu. Nash poddał zza bramki do Sharpa, który strzałem pod poprzeczkę pokonał Gudlevskisa. Łotwa nie zamierzała tanio sprzedać skóry i trzy minuty później Darzinš wykorzystał dobrą okazję i wyrównał stan spotkania.

Druga tercja spotkania to rozpaczliwa obrona bramki przez łotewskich zawodników. Kanadyjczycy oddali aż 19 strzałów na bramkę Gudlevskisa, żaden z nich nie wylądował jednak w siatce. Łotysze szukali swoich okazji głównie podczas kontrataków, których nie wyprowadzali jednak zbyt wiele. Trener Kanadyjczyków, Mike Babcock był wyraźnie zniesmaczony skutecznością swoich zawodników.

Trzecia odsłona to ciąg dalszy męczarni Kanadyjczyków z jeszcze większą ilością oddanych strzałów. Upragnioną bramkę zawodnicy spod znaku „Klonowego Liścia” zdobyli w 54. minucie podczas gry w przewadze. Doughty podał do Webera, a ten popisał się kapitalnym uderzeniem spod niebieskiej. Ostatecznie Kanada pokonała Łotwę 2:1, ale styl zwycięstwa lepiej pozostawić bez komentarza.

Podopieczni Mike Babcocka w sumie oddali w meczu 57 strzałów, zaledwie dwa z nich znalazły się w bramce przeciwnika. Jeśli Kanadyjczycy zaprezentują podobną skuteczność w półfinale, będzie im niezwykle trudno o awans do wielkiego finału.

Kanada – Łotwa (1:1;0:0;1:0)

1:0 – Sharp – Nash (13:37)

1:1 – Darzinš – Kulda, Sprukts (15:41)

2:1 – Weber – Doughty, Toewst (53:06, 5/4)

Kanada: Price (Luongo) – Keith, Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, Hamhuis – Bergeron, Crosby, Kunitz – Perry, Getzlaf, Benn – Carter, Toews, Marleau – Sharp, Tavares, Nash – St. Louis Trener: Mike Babcock.

Łotwa: Gudlevskis (Masalskis) – Kulda, Bartulis, Rekis, Ozolinš, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs, Freibergs – Karsums, Girgensons, Indrašis – Darzinš, Sprukts, M. Redlihs – Keninš, Pavlovs, Cipulis – Jass, Berzinš, Štals. Trener: Ted Nolan.

Sędziowali: Peel (USA), Ronn – Suominen (obaj FIN), Kovachik (CAN).

W piątek półfinały. O 13:00 Szwecja zagra z Finlandią, a o 18:00 Kanada z USA.