Wyświetleń: 4416

ZIO 2014: Brązowe Suomi!

2014-02-22 18:38:49

Reprezentacja Finlandia w meczu o brązowy medal Igrzysk w Soczi, rozgromiła reprezentację Stanów Zjednoczonych 5:0. Fiński weteran, Teemu Selanne, zanotował dwie bramki.

W pierwszej tercji spotkania optyczną przewagę na lodzie mieli Amerykanie, nie potrafili oni jej jednak udokumentować zdobyczą bramkową. Pierwsze minuty meczu niemal całkowicie należały do podopiecznych Dana Bylsmy. W miarę upływu czasu Finowie spisywali się nieco lepiej, pomogła w tym gra w przewadze po karze Pacioretty’ego z 9. minuty starcia. Podczas tej przewagi Suomi zdołali oddać kilka dobrych uderzeń.

W 14. minucie spotkania Kane nie wykorzystał rzutu karnego, który został przyznany w dosyć niecodziennych okolicznościach. Sędziowie postanowili podyktować najazd dla USA po tym jak Timonen rzucił pod nogi jednego z Amerykanów złamany kij, który już wcześniej leżał na lodzie.

Finowie na drugą tercję wyszli zupełnie odmienieni. Suomi ruszyli do ofensywy co zaowocowało niemal momentalnie. W 22. minucie Finlandia w przeciągu dziesięciu sekund zdobyła dwie bramki. Wpierw kapitalnym uderzeniem z backhandu popisał się Selanne, a chwilę po tym Jussi Jokinen wykorzystał dobre podanie od Lehtery i podwyższył prowadzenie swojej reprezentacji.

Amerykanie byli wyraźnie zdemotywowani szybko straconymi bramkami. Nie mogli znaleźć drogi do siatki rywala. W 27. minucie los ponownie uśmiechnął się do USA w postaci następnego rzutu karnego. Niestety po raz kolejny najazdu nie wykorzystał Kane. USA nie rezygnowało i tworzyło kolejne akcje pod bramką Raska, ale kapitalny występ notowała cała fińska defensywa. Po 40. minutach gry w hali „Bolszoj”, Finowie byli już jedną nogą na olimpijskim podium.

Trzecia tercja to prawdziwy nokaut w wykonaniu Suomi. Finowie wbili Amerykanom trzy kolejne bramki, nie trącąc przy tym żadnej. Do bramki Quicka trafiali kolejno Hietanen, Selanne oraz Maatta. Amerykanie w trzeciej tercji zaledwie pięciokrotnie zagrażali bramce Raska.

Reprezentacja Finlandii w pełni zasłużenie została brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Soczi. To były kapitalne Igrzyska dla fińskiego weterana, Teemu Selanne, który dwukrotnie trafiał dzisiaj do siatki.

Jutro na zakończenie turnieju o 13:00, wielki finał pomiędzy Kanadą i Szwecją.

Finlandia – Stany Zjednoczone 5:0 (0:0;2:0;3:0)

1:0 – Selanne – Granlund, Korpikoski (21:27)

2:0 – J. Jokinen – Lehtera, Kontiola (21:38)

3:0 – Hietanen – Ruutu, Lepisto (46:10)

4:0 – Selanne – Granlund, Korpikoski (49:06, 5/4)

5:0 – Maatta – Lehtera, J. Jokinen (53:09, 5/4)

Finlandia: Rask (Niemi) – Timonen, Vatanen, Määttä, Salo, Lepistö, Lehtera, Väänänen, Kukkonen – Selänne, Korpikoski, Granlund – O. Jokinen, Ruutu, Komarov – Lehterä, Kontiola, J. Jokinen – Salminen, Immonen, Pihlström. Trener: Erkka Westerlund

Stany Zjednoczone: Quick (Miller) – Suter, McDonagh, Carlson, Orpik, Fowler, Shattenkirk, Faulk – Parise (C), Kesler, Kane – Brown, Callahan, Backes – Pavelski, van Riemsdyk, Kessel – Stastny, Wheeler, Pacioretty – Oshie. Trener: Dan Bylsma.

Sędziowie: Olenin (RUS), Peel (USA) – Carlson (CAN), Dedulja (BLR)