Wyświetleń: 3109

SHL: pierwsza porażka Luleå

2014-09-27 21:25:05

Drużyna Luleå HF po 10 kolejnych zwycięstwach doznała dziś pierwszej w tym sezonie porażki. Przegrany wyjazdowy mecz z Växjö Lakers nie kosztował jednak ekipy z północy Szwecji pozycji lidera SHL.

Luleå HF do dziś wygrał w tym sezonie nie tylko wszystkie 5 spotkań ligowych, ale także każdy z 5 pojedynków w Hokejowej Lidze Mistrzów. W sobotnie popołudnie podopiecznych Joakima Fagervalla czekała jednak bardzo wymagająca próba, bowiem na wyjeździe zmierzyli się z typowanym do tytułu mistrzowskiego zespołem Växjö Lakers. Tym razem wygrać się nie udało, bo drużyna gości nie potrafiła trzymać się z dala od ławki kar, a Lakers, którzy sezon zaczęli fatalnie rozgrywając przewagi, byli dziś w tym elemencie bezbłędni.

Pierwszego gola gospodarze zdobyli w liczebnej przewadze w 12. minucie, gdy kończyła się kara nałożona na gości za nadmierną liczbę graczy na lodzie. Cory Murphy oddał strzał spod linii niebieskiej, a tor lotu krążka przed bramką zmienił jeszcze Nick Johnson i było 1:0. Goście doprowadzili do wyrównania na początku drugiej odsłony po strzale Marcusa Oskarssona, który znalazł się sam przed bramkarzem gospodarzy wyjeżdżając z ławki kar, ale w 27. minucie znów prowadzili miejscowi. Johnson wywalczył krążek za bramką gości i podał do Tuomasa Kiiskinena, który pokonał stojącego w bramce LHF Joela Lassinanttiego i dał swojej drużynie prowadzenie 2:1.

Mecz ostatecznie jeszcze przed końcem 30. minuty "Jeziorowcy" rozstrzygnęli dzieki przewagom. Najpierw w 27. minucie na ławce kar za zahaczanie wylądował Lennart Petrell, co miejscowi wykorzystali zdobywając trzeciego gola po pieknym strzale w samo "okienko" Liama Reddoxa, a później równocześnie kary otrzymali Per Ledin i Per Savilahti-Nagander, dzięki czemu gospodarze przez dwie minuty mogli grać w podwójnej przewadze. Ponownie wykorzystał to Reddox, który dobił strzał Tomiego Kallio i podwyższył na 4:1. Był to już trzeci gol drużyny Sama Hallama zdobyty w tym meczu w przewadze, a warto pamiętać, że w poprzednich 5 spotkaniach wykorzystała ona tylko 1 z 19 gier w liczebniejszym składzie.

Drużyna LHF zupełnie zdominowała trzecią tercję, w której oddała 11 strzałów przy zaledwie jednym rywali, ale stać ją było tylko na zmniejszenie strat po strzale Petrella. Mecz zakończył się zwycięstwem Lakers 4:2, ale ekipa LHF pozostała na pierwszym miejscu w tabeli. Po meczu przyjezdni mieli pretensje do sędziów, którzy ich zdaniem wypaczyli wynik meczu karami nakładanymi w ważnych momentach. - Niestety było na lodzie dwóch facetów, którzy chcieli być zbyt widoczni. Widzieliście wszyscy, co wyprawiali - mówił w pomeczowym wywiadzie napastnik gości Per Ledin, który twierdził, że sędziowie na zbyt dużo pozwalali rywalizującemu z nim grającemu z numerem 5 obrońcy gospodarzy Noahowi Welchowi. - Jeździli szukając wszędzie kar dla nas, a ktoś inny mógł robić na lodzie wszystko. Może gdybym założył numer 5, to też pozwalaliby mi co chwilę faulować - denerwował się Ledin.

Trener Växjö Lakers Sam Hallam przyznał po meczu, że jego zespół nie zaczął najlepiej, ale w drugiej tercji wzniósł się na wyższy poziom. - Na początku pozwoliliśmy im stworzyć kilka świetnych sytuacji strzeleckich, ale w drugiej tercji zagraliśmy znakomicie. Oni złapali kilka kar, co dało nam energię. Na szczęście nasze formacje grające w przewagach spisały się świetnie - ocenił Hallam. Jego drużyna po dzisiejszym zwycięstwie zajmuje w tabeli SHL trzecie miejsce.

Växjö Lakers - Luleå HF 4:2 (1:0, 3:1, 0:1)
1:0 Johnson - Murphy - Lundh 11:03 (w przewadze)
1:1 Oskarsson - Fogström 20:34
2:1 Kiiskinen - Johnson 26:30
3:1 Reddox - Rakhshani - Kallio 27:22 (w przewadze)
4:1 Reddox - Kallio - Rakhshani 29:45 (w podwójnej przewadze)
4:2 Petrell - Granström - Kukan 54:41
Strzały: 25-20.
Minuty kar: 10-12.
Widzów: 4 411.

Na innych taflach:

Drużyna HV71 Jönköping uczciła wielkie święto legendy klubu, Johana Davidssona. Koszulka z numerem 76 mającego na swoim koncie niemal 800 występów w barwach HV Davidssona powędrowała dziś pod dach hali Kinnarps Arena w Jönköping, a później gospodarze ograli 4:3 mistrza Szwecji Skellefteå AIK. O ich zwycięstwie przesądził w 26. minucie Ted Brithén, wcześniej gola i asystę zaliczył Björn Melin, a na listę strzelców wpisali się też: Anton Bengtsson i Calle Ridderwall. Zespół z Skellefteå tym samym nie wykorzystał potknięcia derbowego rywala z Luleå i okazji do objęcia prowadzenia w ligowej tabeli.

Niesamowita była końcówka meczu pomiędzy Örebro HK, a Djurgården Sztokholm. Na 125 sekund przed końcem dogrywki gospodarze z Örebro prowadzili 4:1, by stracić 3 gole, co doprowadziło do dogrywki. W niej jednak miejscowi uratowali drugi punkt dzięki golowi zdobytemu przez Tomasa Skogsa. Wcześniej po golu i asyście dla zwycięzców zanotowali Henrik Löwdahl, Tim Wallace i Daniel Viksten, a bramkę zdobył także Marko Anttila. Zespół ÖHK mimo zwycięstwa spadł na siódme miejsce w tabeli SHL. Djurgården kontynuuje swój trend wygrywania u siebie i przegrywania na taflach rywali. Stołeczny zespół wygrał w tym sezonie wszystkie 3 mecze przed własną publicznością i przegrał wszystkie 3 na wyjazdach.

HV71 Jönköping - Skellefteå AIK 4:3 (2:1, 2:2, 0:0)
Bengtsson (2.), Melin (13.), Ridderwall (26.), Brithén (26.) - Calof (16.), (33.), Heed (21.)

Örebro HK - Djurgården Sztokholm 5:4 (2:0, 1:1, 1:3, 1:0)
Löwdahl (12.), Wallace (15.), Anttila (21.), Viksten (55.), Skogs (64.) - Ahlén (29.), Eriksson (58.), (60.), Samuelsson (59.)

MODO Örnsköldsvik - Leksands IF 5:3 (1:0, 1:3, 3:0)
Önerud (5.), (26.), Hedman (46.), Olofsson (49.), Skröder (60.) - Sallinen (30.), Himelfarb (32.), Savinainen (39.)

Brynäs Gävle - Linköpings HC 4:3 (2:1, 1:1, 0:1, 1:0)
Lööke (2.), Sweatt (13.), Nordquist (29.), Eklund (64.) - Kolarik (19.), Hardt (36.), Little (56.)

Färjestad Karlstad - Frölunda Göteborg 3:2 (1:0, 1:2, 0:0, 0:0, 1:0)
Åslund (8.), Hillding (25.), Åslund (decydujący rzut karny) - Olimb (21.), Lundqvist (23.)