Wyświetleń: 3554

DEL2: Dronia rozstrzygnął szesnastym karnym

2014-11-16 21:05:17

Bohaterem prawdziwego hokejowego horroru był dziś w meczu niemieckiej drugiej ligi Paweł Dronia. Jego zespół w ostatniej minucie trzeciej tercji stracił dwubramkowe prowadzenie, ale Polak uratował zwycięstwo rozstrzygając o wyniku w ósmej rundzie rzutów karnych. Asysty zanotowali Adam Borzęcki i Adam Domogała, których drużyny zajmują odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w tabeli.

Dronia już po raz drugi w ciągu trzech dni przesądził o zwycięstwie swojej drużyny. W piątek zdobył gola na 5:4 w ostatniej minucie wygranego przez "Pingwiny" 6:4 meczu z Eispiraten Crimmitschau, a dziś trafił na wagę zwycięstwa nawet jeszcze później.

Zespół Pinguins w obecności prawie 3,5 tys. widzów rozgrywał wyjazdowe spotkanie z dotychczasowym wiceliderem tabeli drugiej ligi Kassel Huskies. Obrońcy tytułu mistrzów drugiej ligi do 60. minuty prowadzili 2:0 po bramkach Steve'a Slatona i Brendana Cooka, ale w ostatniej minucie trzeciej tercji po wycofaniu bramkarza zespół Huskies doprowadził do wyrównania zdobywając dwa błyskawiczne gole. Dla gospodarzy grających szóstką w polu najpierw trafił Alexander Heinrich, a później - niemal równo z syreną końcową - Manuel Klinge.

Wynik 2:2 utrzymał się przez 5 minut dogrywki, więc o tym, która drużyna zdobędzie drugi punkt decydowały rzuty karne. Gdy się rozpoczynały trudno było się spodziewać, że Paweł Dronia wyjedzie jeszcze na lód. Tymczasem gdy po trzech rundach karnych był remis 2:2 trenerzy musieli typować kolejnych graczy. Co prawda prowadzący Fischtown Pinguins Mike Stewart jeszcze raz wysłał do boju Cooka i Andrew McPhersona, którzy wykorzystali karne w pierwszych swoich próbach, ale po raz drugi im się to nie udało. Gdy doszło do ósmej rundy kanadyjski szkoleniowiec niespodziewanie postawił na Dronię, a Polak nie zawiódł i pokonał Kaia Kristiana odesłanego do Kassel z drużyny wicemistrza Niemiec Kölner Haie. Jako że w tej samej ósmej rundzie karnego dla Huskies nie wykorzystał Amerykanin Mike Collins, to gol Droni okazał się być decydującym o zwycięstwie Pinguins 3:2. Karny polskiego obrońcy był 16. w całej serii.

Jako że Niemcy decydujące gole w karnych wliczają do statystyk, to można uznać, że była to trzecia bramka reprezentanta Polski w obecnym sezonie. Dronia w 18 meczach zanotował także 10 asyst i jest zdecydowanie najlepiej punktującym obrońcą swojego zespołu. Drużyna Polaka po bardzo słabej grze w lidze w październiku wreszcie złapała dobrą formę i wygrała już trzeci mecz z rzędu, co pozwoliło jej przesunąć się w tabeli z miejsca 11. na 8. Paweł Dronia punktował w każdym ze wspomnianych trzech zwycięskich spotkań.

Wzrost formy przyszedł w odpowiednim momencie przed rozpoczynającym się w piątek turniejem trzeciej rundy Pucharu Kontynentalnego we włoskim Renon, gdzie mistrzowie niemieckiej drugiej ligi będą walczyć o awans do styczniowego Superfinału z miejscowym SV Renon/Ritten, duńskim Herning Blue Fox i kazachskim Ertisem Pawłodar.

Kassel Huskies - Fischtown Pinguins Bremerhaven 2:3 (0:0, 0:1, 2:1, 0:0, 0:1)
0:1 Slaton - Cook 29:38
0:2 Cook - Dejdar - Martinelli 54:42 (w osłabieniu)
1:2 Heinrich - Meilleur - Collins 59:11
2:2 Klinge - Collins - Tomassoni 59:59
2:3 Dronia (decydujący rzut karny)
Strzały: 37-39.
Minuty kar: 12-12.
Widzów: 3 490.

Na prowadzeniu w tabeli DEL2 umocniła się drużyna Bietigheim Steelers, której kapitanem jest Adam Borzęcki. Podopieczni Kevina Gaudeta odnieśli dziś bardzo ważne wyjazdowe zwycięstwo w derbach rejencji Stuttgart nad Heilbronner Falken w stosunku aż 8:3. Korzystając z faktu, że oba miasta dzieli zaledwie niespełna 40 kilometrów drużynę Borzęckiego na wyjeździe w hali w Heilbronn wspierało aż 750 fanów.

Polski obrońca asystował w 31. minucie przy golu zdobytym przez Kanadyjczyka Matta McKnighta podczas gry w osłabieniu. Steelers wyszli wówczas na prowadzenie 4:3, a później już tylko oni strzelali kolejne bramki. McKnight wybrany 10 lat temu z 280. numerem draftu NHL przez Dallas Stars był prawdziwym bohaterem spotkania i strzelił 4 gole. Robin Just asystował pięciokrotnie, doświadczony Dominic Auger do bramki dołożył 3 asysty, a gola i asystę zaliczył Mark Heatley - młodszy i mniej znany brat napastnika Anaheim Ducks Dany'ego Heatleya.

Adam Borzęcki w 18 meczach tego sezonu DEL2 strzelił jednego gola i zaliczył 6 asyst. Jego zespół wciąż nie ma sobie w lidze równych. Bietigheim Steelers zdobyli w tym sezonie 43 punkty i prowadzą w tabeli, aż o 11 "oczek" wyprzedzając drużyny z miejsc 2-3.

Heilbronner Falken - Bietigheim Steelers 3:8 (2:2, 1:3, 0:3)
0:1 McKnight - Just - Auger 07:39 (w przewadze)
1:1 Cameron - O'Donnell - Tiffels 09:24
2:1 Toulmin - Cameron - O'Donnell 14:28
2:2 Kahle - Just - Prommersberger 19:58
2:3 Auger - Just - Heatley 21:16
3:3 Kurth - Blank - Ackermann 24:33
3:4 McKnight - Wrigley - Borzęcki 30:39 (w osłabieniu)
3:5 Skalbeck - Hüfner - Steingroß 32:13
3:6 McKnight - Just - Auger 46:59 (w przewadze)
3:7 McKnight 51:13
3:8 Heatley - Auger - Just 56:06
Minuty kar: 6-6.
Widzów: 3 419.

Asystą do zwycięstwa swojej drużyny przyczynił się także Adam Domogała. Ekipa Lausitzer Füchse, w której występuje 21-letni Polak zmierzyła się dziś z ostatnim w tabeli zespołem ESV Kaufbeuren. Znajdujące się ostatnio w dobrej formie "Łużyckie Lisy" nie miały problemów z odniesieniem zwycięstwa 6:1. Domogała asystował przy golu, którego tuż przed końcem drugiej tercji na 5:1 zdążył zdobyć reprezentant Belgii Dennis Swinnen. Dla polskiego napastnika była to druga asysta w 11. meczu obecnych rozgrywek. Domogała w tym sezonie jeszcze nie wpisał się na listę strzelców. W poprzednim uzyskał 4 bramki i 4 asysty w 28 meczach.

Dziś dla drużyny z Białej wody po bramce i asyście zanotowali: wybrany 12 lat temu w drafcie NHL przez Colorado Avalanche Szwed Jonas Johansson, a także urodzony w Kanadzie, ale mający również niemieckie obywatelstwo Greg Classen, który do drużyny "Lisów" przeniósł się po zdobyciu w ubiegłym sezonie mistrzostwa Niemiec z ERC Ingolstadt. Bramki dla zwycięskiego zespołu strzelali także: Markus Lehnigk, Danny Albrecht i Maxime Legault.

Zwycięstwo nad autsajderem ligi być może nie jest wielkim osiągnięciem drużyny Domogały, ale potwierdza tylko jej dobrą formę. Podopieczni Dirka Rohrbacha są w tym sezonie prawdziwą rewelacją DEL2. Z ostatnich 8 spotkań wygrali 7 i zupełnie niespodziewanie z 32 punktami zajmują drugie miejsce w tabeli. A warto przypomnieć, że w poprzednich rozgrywkach z trudem udało im się w ogóle awansować do fazy play-off. Marsz "Lisów" w górę tabeli na razie musi się jednak zatrzymać, bo aktualnie nie do doścignięcia jest w tabeli DEL2 lider Bietigheim Steelers, który zgromadził aż o 11 punktów więcej.

Lausitzer Füchse - ESV Kaufbeuren 6:1 (1:1, 4:0, 1:0)
0:1 Kreitl - Schmidle - Menge 03:04 (w przewadze)
1:1 Classen - Heyer - Palka 05:38
2:1 Johansson - Palka 21:26
3:1 Lehnigk - Götz 33:38
4:1 Albrecht - Mücke 39:23
5:1 Swinnen - Palka - Domogała 39:54
6:1 Legault - Götz - Johansson 47:31 (w przewadze)