Wyświetleń: 2880

SHL: derby dla "Jeziorowców"

2014-12-05 21:08:11

Derbowy mecz Växjö Lakers z HV71 Jönköping był najciekawszym wydarzeniem 27. kolejki rozgrywek SHL. Zwycięsko wyszła z niego drużyna "Jeziorowców", a trener HV71 oprócz porażki zmartwił się kontuzją swojego czołowego napastnika i tym, że musi zabrać się za wychowywanie jednego z największych talentów europejskiego hokeja, który zbyt wcześnie poczuł się wielką gwiazdą.

Początkowo gorące derby pomiędzy drużynami z dwóch największych miast prowincji Smalandia w Växjö układał się korzystnie dla gości z Jönköping, którzy w 27. minucie objęli prowadzenie po tym, jak Filip Sandberg dołożył kij do krążka wystrzelonego przez byłego zawodnika New York Islanders i Ottawa Senators Chrisa Campolego. Zanim padły kolejne gole ekipa HV71 mogła wyjść na wyższe prowadzenie, ale tego dnia szczęście nie było jej sprzymierzeńcem. Podopieczni Andreasa Johanssona aż trzykrotnie trafiali w poprzeczkę lub jej spojenie z słupkiem i raz w sam słupek. A skoro im nie udało się zdobyć drugiej bramki, to gospodarzy nie trzeba było o odpowiedź prosić. Do 49. minuty nie potrafili oni pokonać stojącego w bramce HV71 Gustafa Wesslaua, ale gdy wreszcie tego dokonali, to bramki posypały się w serii.

Do remisu doprowadził Alexander Johansson, ale kluczowe było niespełna 50 sekund, gdy trzecia tercja powoli zbliżała się do końca. Bohaterem wieczoru okazał się być Robert Rosén, który najpierw asystował przy golu Johanssona, a w 55. minucie popisał się kapitalną indywidualną akcją, wjechał między trzech graczy gości, minął ich i zaskoczył Wesslaua dając prowadzenie swojemu zespołowi. Lakers poszli za ciosem i już 49 sekund później Liam Reddox precyzyjnym strzałem pod poprzeczkę podwyższył na 3:1. Co prawda drużynie z Jönköping na nieco ponad minutę przed końcem trzeciej tercji udało się zdobyć gola kontaktowego, ale to było za mało, by w 130-kilometrową drogą na północ zabrać choć 1 punkt.

Jakby tego było mało trener Johansson wściekał się po meczu, że sędziowie w ogóle nie zareagowali, gdy w połowie trzeciej tercji przy stanie 1:1 jego drugi najlepszy strzelec Ted Brithén został rzucony na bandę przez fińskiego obrońcę rywali Teemu Laakso. Brithén doznał wstrząśnienia mózgu i nie był w stanie sam opuścić tafli. - Jestem cholernie zirytowany - mówił po meczu trener gości. - Ostre wejścia się zdarzają, a to nie było wymierzone w głowę, ale to był atak z tyłu na gracza, który stał 2,5 metra od bandy. Ewidentny faul, dlatego jestem rozczarowany decyzją sędziów. Johansson w przerwie po tym zdarzeniu wykłócał się z sędziami, ale po meczu nie zamienił z nimi ani słowa. - Myślę, że nie mieliby ochoty ze mną rozmawiać. Ja z nimi zresztą też nie miałem - skomentował.

Choć drużyna HV71 Jönköping pozostała na trzecim miejscu w tabeli to jej trener ma ostatnio sporo problemów. Do kontuzji Teda Brithéna należy dorzucić jeszcze dyscyplinarne problemy niezwykle utalentowanego 18-letniego Szwajcara Kevina Fiali. Młody gracz, którego Nashville Predators wybrali z numerem 11 tegorocznego draftu NHL już w zeszłym sezonie pokazał w SHL swój wielki potencjał, a w tym ma na koncie 14 punktów zdobytych w 17 meczach. Fiala dostał powołanie do reprezentacji Szwajcarii na Mistrzostwa Świata do lat 20, które na przełomie grudnia i stycznia odbędą się w Kanadzie, ale wczoraj zabrakło go w składzie na mecz derbowy. Jego nieobecność natychmiast wywołała serię pytań dziennikarzy. Trener Johansson przyznał, że chodzi o sprawy dyscyplinarne, ale szczegółów podać nie chciał.

Ujawnił je na twitterze dziennikarz gazety "Aftonbladet" Tomas Ros, który twierdzi, że Fiala notorycznie spóźniał się na treningi i odprawy taktyczne. Johansson nie widząc innego sposobu na przywołanie utalentowanego hokeisty do porządku odsunął go od składu. Czy Fiala zagra w kolejnym meczu? - Świetne pytanie - mówi Johansson. - On chyba musi dojrzeć jak dobre wino.

Lepsze nastroje panują teraz w Växjö. Tamtejszy zespół przerwał serię 3 porażek i to w prestiżowym meczu z lokalnym rywalem. W tabeli "Jeziorowcy" typowani przed sezonem na kandydata do tytułu mistrzowskiego są dopiero na piątym miejscu, ale zawodnicy liczą, że to zwycięstwo przekona do nich kibiców, którzy wczoraj ponieśli drużynę w trzeciej tercji. - To oczywiste, że ten wyrównujący gol był dla nas najważniejszy w tych derbach. Po nim mieliśmy wreszcie za sobą całą publiczność - mówił po meczu Robert Rosén.

Växjö Lakers - HV71 Jönköping 3:2 (0:0, 0:1, 3:1)

Na innych taflach:

W meczu dwóch ćwierćfinalistów Hokejowej Ligi Mistrzów Luleå HF ograł Frölundę Göteborg 1:0. Jedynego gola w spotkaniu zdobył w 28. minucie Per Ledin, który wykorzystał dość szczęśliwy rykoszet od obrońców rywali i dał swojej drużynie wygraną, a później - jak ma w zwyczaju - zaprezentował efektowną "cieszynkę". Tym razem doświadczony napastnik wyrzucił w powietrze rękawicę, do której "strzelał" kijem imitującym karabin. Wszystkie 20 strzałów rywali obronił bramkarz Luleå HF Daniel Larsson. Jego drużynie najwyraźniej posłużyło wtorkowe zwycięstwo w pierwszym meczu ćwierćfinału HLM z Lukko Rauma. Wczoraj w lidze LHF wreszcie przerwał serię 6 porażek i awansował w tabeli na miejsce 9. Frölunda pozostaje na pozycji drugiej, ale do prowadzącego Skellefteå AIK traci już 4 punkty. Do tego w najbliższy wtorek podopieczni Rogera Rönnberga będą musieli odrabiać jednobramkową stratę do IFK Helsinki w rewanżowym meczu 1/4 finału HLM. Pierwsze spotkanie w stolicy Finlandii przegrali 1:2.

Rzutów karnych potrzebował inny ćwierćfinalista HLM Linköpings HC, by pokonać niżej notowany zespół Brynäs Gävle. I to mimo że przez większość meczu zupełnie dominował na lodzie. W pierwszej tercji ekipa LHC osiągnęła w strzałach przewagę 24-0 (!), ale nie strzeliła ani jednego gola. W całym spotkaniu w strzałach było 51-20 dla podopiecznych Rogera Melina. Dopiero w karnych jednak Jacob Micflikier, który trafił dwukrotnie, dał im zwycięstwo 2:1. Bramki w tym spotkaniu zdobywali wyłącznie gracze zza Oceanu, bo z gry dla LHC trafił Amerykanin Broc Little, a wyrównał Kanadyjczyk Greg Scott. W bramce Brynäs znakomicie spisał się Austriak Bernhard Starkbaum, który z gry obronił 50 strzałów rywali. Kanadyjczyk Micflikier jest drugim najlepiej punktującym graczem SHL w tym sezonie. W klasyfikacji punktowej wyprzedza go jedynie partner z pierwszego ataku LHC Jeff Taffe.

Luleå HF - Frölunda Göteborg 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Ledin (28.)

Brynäs Gävle - Linköpings HC 1:2 (0:0, 0:0, 1:1, 0:0, 0:1)
Scott (59.) - Little (41.), Micflikier (decydujący rzut karny)

Färjestads Karlstad - MODO Örnsköldsvik 3:2 (0:0, 0:1, 2:1, 0:0, 1:0)
Hedman (46.), Salmela (50.), Persson (decydujący rzut karny) - Possler (32.), (59.)

Leksands IF - Skellefteå AIK 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Widing (10.), Lindholm (25.), Zackrisson (49.)

Örebro HK - Djurgården Sztokholm 2:1 (0:1, 0:0, 1:0, 0:0, 1:0)
Viksten (48.), M. Johansson (decydujący rzut karny) - Ahlén (9.)