Wyświetleń: 3190

Memoriał Ivana Hlinki: Trzy drużyny już w półfinale

2015-08-11 21:23:11

Reprezentacja Kanady zrobiła dziś kolejny krok w kierunku ósmego z rzędu zwycięstwa w Memoriale Ivana Hlinki. W półfinale są już także Finowie i Rosjanie.

Kanadyjczycy w swoim drugim meczu na tym prestiżowym turnieju drużyn do lat 18 pokonali w Brzecławiu Szwedów 2:0, dzięki czemu są już pewni awansu do półfinału. Dziś do odniesienia zwycięstwa zespołowi Stana Butlera wystarczyły dwa gole, bo rywale w ogóle nie znaleźli sposobu na stojącego w kanadyjskiej bramce Dylana Wellsa. W 12. minucie prowadzenie dał Kanadyjczykom gracz, którego wielu ekspertów widzi w roli potencjalnego "czarnego konia" przyszłorocznego draftu NHL Michael McLeod z Mississauga Steelheads.

McLeod dostał z prawej strony podanie od Davida Quenneville'a, wjechał między szwedzkich obrońców i posłał krążek między parkanami szwedzkiego bramkarza Filipa Gustavssona. Obie drużyny później bardzo długo nie potrafiły zdobyć kolejnych bramek, ale nadzieje Szwedów na doprowadzenie do remisu rozwiał na 20 sekund przed końcem spotkania William Bitten, który ustalił wynik meczu na 2:0.

To zwycięstwo w połączeniu z wygraną Czechów nad Szwajcarią oznacza, że Kanada nie tylko już awansowała do półfinału Memoriału Ivana Hlinki, ale zapewniła sobie także pierwsze miejsce w grupie. Kanadyjczycy walczą w Pieszczanach o ósmy z rzędu, a dwudziesty w historii triumf w tej imprezie. Szwedzi z kolei o prawo gry w półfinale będą jutro walczyć w decydującym spotkaniu z Czechami.

Kanada U18 - Szwecja U18 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
McLeod (12.), Bitten (60.)

Czesi dziś w obecności prawie 1 800 widzów pokonali Szwajcarów 5:3. Dwa gole dla gospodarzy strzelił 16-letni gracz HC Trzyniec David Kofroň, po bramce i asyście zapisali na swoje konta punktowe Petr Kodýtek i Marek Zachar, a listę strzelców w czeskiej ekipie uzupełnił w ostatniej minucie strzałem z bliska do pustej już bramki Szwajcarów Radovan Pavlík. Dzisiejsza porażka oznacza, że reprezentacja Szwajcarii już nie liczy się w walce o półfinał. Czesi by mieć szansę na powtórzenie wyniku starszego rocznika sprzed roku, a więc awansu do finału muszą najpierw pokonać Szwedów i zakwalifikować się do najlepszej "czwórki" imprezy.

Czechy U18 - Szwajcaria U18 5:3 (1:0, 1:1, 3:2)
Kodýtek (12.), Kofroň (24.), (50.), Zachar (41.), Pavlík (60.) - Stadler (24.), Lerch (50.), Suter (56.)

Czechy - Szwecja

W grupie B w Bratysławie awans do półfinału zapewniła sobie reprezentacja Finlandii, która po wczorajszym zwycięstwie 5:1 nad USA dziś pokonała 4:2 Słowaków. Ci ostatni przed własną publicznością już na pewno z grupy nie wyjdą. Dziś gole dla Finlandii strzelali: Robin Salo, Eeli Tolvanen, Otto Mäkinen i Otto Koivula. Fiński zespół w piątek na pewno będzie walczył o awans do finału turnieju, ale na razie jeszcze nie wiadomo czy wyjdzie z grupy z pierwszego, czy z drugiego miejsca. Zadecyduje o tym jutrzejszy mecz z reprezentacją Rosji. Słowacy z kolei walczą już tylko o honor. Jutro w ostatnim spotkaniu grupowym zmierzą się z reprezentacją USA, która także jeszcze nie zdobyła w Bratysławie ani jednego punktu.

Słowacja U18 - Finlandia U18 2:4 (1:3, 0:1, 1:0)
Galbavý (18.), Kmec (48.) - Salo (4.), Tolvanen (10.), Mäkinen (12.), Koivula (37.)

W drugim meczu grupy rywalizującej w Bratysławie swoje drugie zwycięstwo na turnieju odniosła reprezentacja Rosji, która pokonała USA 5:2 zdobywając aż 4 bramki w przewadze. Dwa gole dla zwycięzców strzelił urodzony w Kazachstanie, ale reprezentujący od najmłodszych lat Rosję obrońca Aleksandr Jakowienko typowany do wyboru z wysokim numerem w przyszłorocznym drafcie NHL. Bramki dla Rosji strzelali także: Igor Gieraskin, Nikita Popugajew i Gergij Iwanow. Kluczowa dla losów meczu była ostatnia minuta drugiej tercji, gdy Rosjanie w odstępie 18 sekund strzelili 2 gole. Kolejnego zdobyli w 2. minucie trzeciej odsłony i z wyniku 1:1 zrobiło się 4:1. Po dwóch spotkaniach w Bratysławie Rosja ma na koncie komplet punktów i jutro zagra o zwycięstwo w grupie z Finlandią.

USA U18 - Rosja U18 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
Mittelstadt (20.), Yamamoto (43.) - Jakowienko (17.), (48.), Gieraskin (40.), Popugajew (40.), Iwanow (42.)