Wyświetleń: 3379

Memoriał Ivana Hlinki: Dominacja Kanady trwa

2015-08-15 19:34:05

Nie ma mocnych na reprezentację Kanady w Memoriale Ivana Hlinki. W rozegranym dziś w Brzecławiu finale tegorocznej edycji tego prestiżowego turnieju Kanadyjczycy pokonali Szwecję i wygrali imprezę już po raz ósmy z rzędu.

Reprezentacja Kanady do lat 18 przeszła przez tegoroczny turniej jak burza wygrywając wszystkie mecze. Szwedów ograła już w grupie 2:0, ale dziś w finale poszło jej znacznie łatwiej. Kwestia zwycięstwa została rozstrzygnięta właściwie już w pierwszej tercji, którą podopieczni Stana Butlera wygrali aż 4:0. Sygnał do ataku dał już w 3. minucie występujący na co dzień w ekipie Cape Breton Screaming Eagles w juniorskiej lidze QMJHL Pierre-Luc Dubois typowany do wyboru w pierwszej rundzie przyszłorocznego draftu NHL. Dubois oddał strzał spod bandy w stronę szwedzkiego bramkarza Filipa Gustavssona, a gdy ten odbił krążek przed siebie wykorzystał błąd szwedzkich obrońców, dopadł do "gumy" i strzelił pierwszego gola.

W 12. minucie podczas gry w przewadze Dubois trafił po raz drugi, a jeszcze nim skończyła się pierwsza część meczu w odstępie 55 sekund bramki dla Kanady strzelili Michael McLeod i Tyler Benson. Gustavsson, który tak świetnie spisywał się we wczorajszym półfinale z Finlandią tym razem nie pomógł szwedzkiej drużynie i po wpuszczeniu czwartego gola trener Torgny Bendelin wymienił go na Isaka Wallina. Trudno było jednak powiedzieć, że bramkarz juniorskiej ekipy Luleå HF był jedynym problemem "Małych Koron", bo w pierwszej tercji Kanadyjczycy stłamsili swoich rywali do tego stopnia, że w liczbie oddanych strzałów mieli przewagę 16-1!

Później już mecz toczył się właściwie bez historii. Drugą odsłonę Kanada wygrała 2:1, a pewne emocje pojawiły się dopiero na początku trzeciej tercji, gdy karę meczu za niesportowe zachowanie otrzymał kapitan Kanady Brett Howden. Szwedzi wówczas grając w przewadze w odstępie 85 sekund po strzałach Alexandra Nylandera i Williama Fällströma odrobili dwa gole. Nie mieli jednak szans na żaden spektakularny pościg, bo w 52. minucie po kapitalnym rozegraniu krążka w trójkącie Dubois - Tyson Jost - Brock Malestyn ten ostatni pokonał bezradnego Wallina i ustalił wynik na 7:3.

Dubois został wybrany najlepszym graczem w kanadyjskiej drużynie po zanotowaniu dwóch goli i asysty. Po bramce i asyście uzyskali McLeod i Tanner Kaspick, a na listę strzelców wpisał się także Jordan Kyrou. W szwedzkim zespole o dzisiejszym meczu szczególnie będzie chciał zapomnieć  - podobnie jak wielu innych graczy uważnie obserwowany przez wysłanników klubów NHL - kapitan drużyny Jacob Cederholm. Ten 17-latek, który zadebiutował już w szwedzkiej ekstraklasie jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych obrońców jakich będzie można wybrać w najbliższym drafcie NHL. Dziś jednak zawodnik HV71 Jönköping dwa razy siedział na ławce kar, gdy jego zespół trafił gole.

Kanada wygrała najbardziej prestiżowy towarzyski turniej drużyn do lat 18 obecnie nazywany Memoriałem Ivana Hlinki już po raz 20. na 25 edycji. Kolejne reprezentacje z ojczyzny hokeja triumfowały w tej imprezie już 8 razy z rzędu. Tę serię w 2008 roku zapoczątkował zespół prowadzony przez obecnego szkoleniowca Carolina Hurricanes Billa Petersa, w składzie którego były tak znane dziś nazwiska jak: Matt Duchene, Ryan Ellis, Taylor Hall, Evander Kane, Brayden Schenn, Ryan O'Reilly czy Cody Eakin.

Dzisiejsze finałowe zwycięstwo Kanadyjczyków nad Szwedami to już 24. z rzędu mecz wygrany przez ekipę spod znaku klonowego liścia na Memoriale Hlinki. Po raz ostatni Kanada przegrała na tej imprezie mecz w 2011 roku, gdy na inaugurację turnieju uległa Szwecji 1:5, ale później zrewanżowała się "Małym Koronom" wygrywając 4:1 w finale.

Kanada U18 - Szwecja U18 7:3 (4:0, 2:1, 1:2)
1:0 Dubois 02:28
2:0 Dubois - Girard 11:17 (w przewadze)
3:0 McLeod - Kaspick 15:59
4:0 Benson - Girard 16:54
5:0 Kaspick - McLeod 27:14
5:1 Bratt - Fällström 33:19
6:1 Kyrou - Patrick - Mete 39:20 (w przewadze)
6:2 Nylander 41:19
6:3 Fällström - Nylander 42:42
7:3 Malestyn - Jost - Dubois 51:13
Strzały: 35-18.
Minuty kar: 10-33.
Widzów: 654.

Brązowy medal tegorocznego Memoriału Ivana Hlinki przypadł reprezentacji Rosji, która dziś pokonała w "małym finale" Finlandię 4:3. Zdecydowała o tym znakomita postawa rosyjskiego zespołu w trzeciej tercji, bowiem po 40 minutach Finowie prowadzili 3:1. Rosjanie strzelili jednak 3 gole za sprawą napastników nominalnego drugiego ataku i wygrali całe spotkanie. Bohaterem meczu był Nikita Popugajew. Najpierw sam zdobył dwie bramki, a później obsłużył znakomitym krzyżowym podaniem Artura Kajumowa, który w 53. minucie strzelił zwycięskiego gola. Do fińskiej bramki, w której stał Severi Isokangas trafił także na początku spotkania Wiaczesław Szewczenko. W całym meczu Rosjanie strzelili 3 gole w przewadze i wykorzystali wszystkie swoje okazje do gry w liczebniejszym składzie. Dla Rosji to pierwsze miejsce na podium w Memoriale Hlinki od 4 lat. Na zwycięstwo w tej imprezie rosyjski hokej czeka już od dwóch dekad.

Finlandia U18 - Rosja U18 3:4 (2:1, 1:0, 0:3)
0:1 Szewczenko - Wieriajew - Aleksiejew 02:34 (w przewadze)
1:1 Jääskä - Moilanen 11:16
2:1 Välimäki - Koukkanen 16:02
3:1 Koppanen - Jokiharju 23:07
3:2 Popugajew - Kajumow - Rubcow 40:27 (w przewadze)
3:3 Popugajew - Rubcow 50:48 (w przewadze)
3:4 Kajumow - Popugajew 52:37