Wyświetleń: 4022

Obsceniczny gest i 45 minut karnych dla trenera Mahboda (ZOBACZ WIDEO)

2016-03-02 17:30:04

Czy w jednym hokejowym meczu można uzbierać 45 karnych minut? Można, i to nawet, gdy się jest trenerem. Takiego wyczynu dokonał klubowy trener dobrze znanego z występów na polskich taflach Samsona Mahboda.

Do zdarzenia doszło we wczorajszym meczu fińskiej Liigi pomiędzy ekipą Espoo Blues, a KalPą Kuopio. Mecz toczył się w nadspodziewanie nerwowej atmosferze już od pierwszej tercji, a w trzeciej odsłonie napięcia nie wytrzymał trener Blues Jyrki Aho. Szkoleniowiec gospodarzy wściekł się w 54. minucie na sędziów, którzy przy stanie 0:1 nałożyli na jego drużynę karę za opóźnianie gry. Aho zaczął krzyczeć na sędziów, a jeden z arbitrów głównych Joonas Kova przez chwilę cierpliwie słuchał jego tyrady, ale trener zapewne użył obelżywych słów i został odesłany do szatni z karą meczu za niesportowe zachowanie.

Aho opuścił boks swojego zespołu, ale zanim to zrobił, "pozdrowił" jeszcze sędziego Kovę wyciągniętym środkowym palcem. Arbitrzy w protokole "wycenili" jego zachowanie na łącznie aż 45 karnych minut (5+20+20). 42-letni szkoleniowiec został tymczasowo zawieszony na dzisiejszy mecz z HPK Hämeenlinna, a komisja dyscyplinarna zajmie się jego sprawą w najbliższych dniach i bardzo prawdopodobna jest kolejna kara.

Zachowanie trenera ekipy, w której na co dzień występuje były gracz GKS-u Katowice i KH Sanok Samson Mahbod, nie było pierwszym tego wieczoru incydentem w Espoo. W pierwszej tercji amerykański napastnik KalPy Patrick Davis wyleciał z lodu z karą meczu za niesportowe zachowanie po tym jak ukłuł kijem Veetiego Vainio, a kilka minut przed "wybuchem" Aho, sam Vainio przed bramką dość przypadkowo wysoko podnosząc kij, trafił w twarz Samiego Mutanena i też przedwcześnie udał się pod prysznic.

Faul Patricka Davisa na Veetim Vainio

Faul Veetiego Vainio na Samim Mutanenie

Prawdopodobnie właśnie ta sytuacja w największym stopniu wpłynęła na niezadowolenie trenera Aho, zwłaszcza że w pięciominutowej przewadze po karze dla Vainio, ekipa KalPy objęła prowadzenie 1:0. Co ciekawe, strata trenera podziałała na gospodarzy znacznie lepiej. Po jego wyrzuceniu z boksu zespół Blues nie tylko nie stracił kolejnych bramek, ale na 62 sekundy przed końcem trzeciej tercji Antti Suomela po asyście Mahboda doprowadził do remisu, a na 12 sekund przed końcem dogrywki dzięki szczęśliwemu rykoszetowi ten sam gracz znalazł się w sytuacji "sam na sam" z bramkarzem KalPy Eero Kilpeläinenem i pokonał go, dając swojej drużynie zwycięstwo 2:1.

Suomela po meczu przyznał, że był trochę zaskoczony zachowaniem swojego trenera, ale też starał się go bronić. - Widziałem dobrze co zrobił Jyrki i byłem trochę zdziwiony. Ale to pokazuje, że trener żyje tym sportem i ma w sobie dużo emocji. Jest gotów zrobić dla nas wszystko - tłumaczył pozytywny bohater wieczoru. - Nie dziwię się nerwom trenera, bo sędziowie karali nas za każde najmniejsze przewinienie, a KalPie wolno było robić wszystko.