Wyświetleń: 3906

MŚ U18: Tłumy na trybunach. Amerykanie lepsi w klasyku

2017-04-15 22:21:58

Hokejowy klasyk USA - Rosja był największym wydarzeniem soboty na rozgrywanych na Słowacji Mistrzostwach Świata do lat 18. Zwycięsko bitwy rozgrywanej na oczach aż 5,5 tys. kibiców wyszli Amerykanie.

Mecze USA z Rosją na każdym poziomie wywołują duże emocje. Podobnie jest nawet w przypadku drużyn do lat 18. Dość wspomnieć, że choć nie grali gospodarze turnieju, to na mecz w Spiskiej Nowej Wsi przyszło ponad 5,5 tysiąca widzów. Na lodzie lepsi byli Amerykanie, którzy wygrali 5:4. Kluczowa była druga tercja. Rosjanie od 10. minuty prowadzili po golu Pawieła Kołtygina w osłabieniu, ale w ciągu ostatnich 7 minut drugiej odsłony stracili 3 gole, a na początku trzeciej tercji jeszcze jednego. Później już nie zdołali rywali dogonić, a jedynie zmniejszyli straty do jednego gola.

Dwie bramki dla drużyny USA właśnie w drugiej tercji strzelił wysoko notowany w rankingach specjalistów przed tegorocznym draftem NHL Ryan Poehling. Po tym, jak Grant Mismash doprowadził do remisu, Poehling najpierw trafił na 2:1 w 37. minucie, a na 30 sekund przed końcem tercji podczas gry swojego zespołu w osłabieniu podwyższył na 3:1. W trzeciej tercji gole dla zwycięzców dorzucili: Josh Norris i obrońca Quinton Hughers. Dla Rosji dwukrotnie trafił także defensor Dmitrij Samorukow. Bramkę i asystę zaliczył Kołtygin, a listę strzelców uzupełnił Iwan Czechowicz.

Amerykanie w ostatnich 8 latach aż 6 razy zdobywali mistrzostwo świata do lat 18, ale przed rokiem wywalczyli na swoim terenie w Grand Forks "tylko" brązowe medale. Tym razem zespół prowadzony przez Johna Wroblewskiego zaczął MŚ od dwóch zwycięstw i może być stawiany w roli jednego z głównych faworytów imprezy. W swoim kolejnym meczu w Spiskiej Nowej Wsi Amerykanie w poniedziałek zmierzą się z Czechami, a Rosja zagra wówczas z Białorusią.

USA U18 - Rosja U18 5:4 (0:1, 3:0, 2:3)
0:1 Kołtygin - Rubinczik - Toropczenko 10:59 (w osłabieniu)
1:1 Mismash 33:57
2:1 Poehling - Dhooghe - Farabee 36:28
3:1 Poehling - Miller - Knoepke 39:30 (w osłabieniu)
4:1 Norris - Tkachuk - Dhooghe 41:16
4:2 Samorukow - Pieriełajew - Toropczenko 45:19
5:2 Hughes - Barratt - Dhooghe 49:59
5:3 Samorukow - Slepiec - Rubinczik 56:33 (w przewadze)
5:4 Czechowicz - Swiecznikow - Kołtygin 57:09
Strzały: 32-28.
Minuty kar: 10-10.
Widzów: 5 503.

Nieco w cieniu rywalizacji USA z Rosją Szwedzi pokonali w grupie B Czechów 3:2. "Małe Korony" prowadziły już 2:0 po golach Jacoba Petersona i Fabiana Zetterlunda, który trafił po pięknej indywidualnej akcji, ale Czechom udało się doprowadzić do remisu. Niestety dla nich, utrzymali go tylko przez 82 sekundy, po których rozstrzygającego gola dla Szwecji strzelił David Gustafsson, kandydat do wyboru dopiero w przyszłorocznym drafcie NHL. Szwedom udał się więc rewanż na Czechach za przegrany półfinał ubiegłorocznego Memoriału Ivana Hlinki w tym samym roczniku. Jutro zagrają z Białorusią, a Czesi do gry wrócą w poniedziałek, gdy zmierzą się z USA.

Szwecja U18 - Czechy U18 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
1:0 Peterson - Elvenes 03:40
2:0 Zetterlund 20:35
2:1 Zadina - Kvasnička - Kondelík 37:30 (w przewadze)

Białoruś - Szwecja

W grupie A, która swoje mecze rozgrywa w Popradzie, spotkały się dwie drużyny zwycięskie w swoich pierwszych meczach na turnieju. Broniący mistrzowskiego tytułu Finowie łatwo pokonali Szwajcarów 5:1. Drużynę "Małych Lwów" do zwycięstwa prowadził skuteczny pierwszy atak. Linus Nyman strzelił dwa gole i zaliczył asystę, a Joni Ikonen raz trafił i dwukrotnie asystował. Tym razem nieco w ich cieniu pozostał uważany za największy talent z całej trójki Kristian Vesalainen, który zaliczył dwie asysty. Z bramką i punktowym podaniem mecz kończył Jesperi Kotkaniemi, a listę strzelców w zwycięskim zespole uzupełnił obrońca Otto Latvala.

Stojący w fińskiej bramce Ukko-Pekka Luukkonen to najwyżej notowany bramkarz występujący w Europie w opublikowanym w tym tygodniu finałowym rankingu Centrum Skautingu NHL przed tegorocznym draftem. Dziś zaliczył 25 skutecznych obron. Finowie jutro rozegrają swój kolejny mecz na słowackim turnieju. Ich rywalem będzie teoretyczny autsajder grupy A, czyli Łotwa. We wtorek kończący fazę grupową mecz z Kanadą zapewne zdecyduje o tym, kto awansuje do ćwierćfinału z pierwszego miejsca. Szwajcarzy z kolei jutro mają wolne, a z Kanadą zmierzą się w poniedziałek.

Finlandia U18 - Szwajcaria U18 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
1:0 Nyman - Talvitie - Ikonen 07:28 (w przewadze)
Widzów: 1 962.

W drugim meczu grupy A Kanadyjczycy z kłopotami, ale jednak pokonali Słowację. Drużyna spod znaku "Klonowego Liścia" prowadziła już 3:1, ale gospodarze doprowadzili do remisu. O wyniku decydowała dogrywka, w której gola na 4:3 dla Kanady strzelił Stelio Mattheos. Było to jego drugie trafienie w meczu. Bramki dla zwycięzców zdobywali także: Kyle Olson i Isaac Ratcliffe. Kanada wygrała już drugi mecz na turnieju, tymczasem Słowacy w drugim kolejnym odrobili straty do rywali, ale ostatecznie przegrali. W czwartek na inaugurację imprezy wyszli przeciwko Finlandii ze stanu 0:3 na 4:3, ale nie wystarczyło to do zdobycia choćby punktu.

Kanada U18 - Słowacja U18 4:3 (3:1, 0:1, 0:1, 1:0)
0:1 Liška - Ružička 08:37 (w przewadze)
1:1 Olson - Entwistle 18:18
2:1 Mattheos - Chainey 18:36
3:1 Ratcliffe 19:49
3:2 Hrehorčák - Roman 36:34
3:3 Liška - Fafrák 42:38 (w osłabieniu)
4:3 Mattheos - McIsaac 62:38