18
19
3

KHL: Zawodnicy z polskimi korzeniami trafiali w weekendowych meczach (WIDEO)

Stéphane Da Costa z Awtomobilistu zakończył mecz w Astanie z czterema „oczkami” na koncie, z czego dwa dotyczyły zdobytych przez niego bramek. Patrick Wiercioch natomiast strzelił dla Dynamy Mińsk w wygranym przez nich po rzutach karnych wyjazdowym spotkaniu z Witiaziem Podolsk.

Siedem sezonów spędził Nigel Dawes w Barysie. Były kapitan tej drużyny przeniósł się przed rozpoczęciem bieżącej kampanii ligowej do Jekaterynburga. Wczoraj pojawił się wśród dobrze sobie znanych kibiców przy okazji meczu Awtomobilistu w stolicy Kazachstanu. Kanadyjczyk zdobył 5 punktów (2G + 3A), zostając najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania wygranego przez niedawnych liderów KHL 7:2. Bardzo ważnym elementem tego sukcesu był Da Costa, który dwukrotnie pokonał bramkarza rywali i dwa razy popisał się kluczowymi podaniami. W rankingu +/- skończył z wynikiem +2. Grał przez 17 minut i 18 sekund, z czego 240 sekund spędził w boksie kar. Oddał 6 strzałów na bramkę rywali. Na kole bulikowym stawał 16 razy, z czego 10 pojedynków wygrał. Na swoim koncie zapisał również jeden atak ciałem oraz jeden blok. Czterema punktami popisał się także Anatolij Gołyszew (1G + 3A).

Trwa słaba forma hokeistów Saławatu Jułajew. Przegrali trzeci z czterech ostatnich spotkań. Tym razem pokonali ich zawodnicy Admirała Władywostok, którym prowadzenie dał Aleksandr Czernikow. Wykorzystując grę w przewadze, wyrównał Philip Larsen. Mecz rozstrzygnął się dopiero w rzutach karnych, gdzie decydujący najazd wykonał Władimir Butuzow, a stało się to dopiero w 10. serii. Wszystkie dziesięć prób Saławatu obronił Nikita Serebriakow.

W Czelabińsku na lodowisku było wszystko oprócz bramek. Jedyne trafienie meczu zadał dopiero w 52. minucie Aleksandr Szarow. Była to jedyna sytuacja, w której skapitulował bramkarz Dinama Ryga Timur Biljałow. Wszystkie 24 strzały rywali obronił natomiast Witalij Diemczenko.

Po dwóch tercjach meczu w Niżnym Nowogrodzie miejscowe Torpedo prowadziło 2:1 po bramkach Michaiła Smolina i Samira Zafiarowa. W ostatniej odsłonie dwa okresy przewagi wykorzystał Andriej Aleksiejew, zapewniając Dinamu Moskwa wyjazdową wygraną 3:2. Przy wszystkich golach stołecznych asysty zaliczył Wadim Szypaczow.

CSKA i Spartak stoczyły derby stolicy Rosji. Od 15 spotkań, jeżeli w meczu bierze udział ekipa „Czerwonoarmiejców”, nie ma innej możliwości niż wygrana podopiecznych Igora Nikitina. Po 16 minutach Spartak prowadził 2:1, dzięki bramkom Anatolija Nikoncewa oraz Ilji Zubowa. Wyrównał Michaił Grigorienko. Przy tym trafieniu asystą popisał się Maksim Szałunow, który miał już na swoim koncie gola. Przed drugą przerwą CSKA uzyskało dwubramkowe prowadzenie, bowiem Aleksandra Truszkowa pokonali Kiriłł Kaprizow oraz Aleksandr Popow. W ostatniej odsłonie „Spartakowców” stać było jedynie na zadanie trafienia kontaktowego autorstwa Jarosława Dyblenki.

Ważne spotkanie dla układu sił w Konferencji Wschodniej odbyło się …pod Moskwą, która z tą częścią rozgrywek niewiele ma wspólnego, za wyjątkiem Bałaszychy, czyli tymczasowego domu Awangardu Omsk. W podróż tam udała się „Magnitka”. Dzięki wygranej 2:1 wyprzedziła Awangard w tabeli konferencji i jest obecnie trzecią siłą Wschodu. Zaczęło się od gola Siergieja Szyrokowa na 1:0 dla gospodarzy, po czym jeszcze przed drugą przerwą wyrównał Siergiej Moziakin. W 51. minucie trafienie wygrywające zaliczył Iiro Pakarinen. Przy obu golach Mietałłurga asysty zapisał na swoim koncie Dennis Rasmussen.

Po raz pierwszy od siedmiu spotkań wygrali „Stalownicy” z Czerepowca. Wyjazdowe zwycięstwo nad Nieftiechimikiem pozwoliło im opuścić ostatnie miejsce w Konferencji Zachodniej. Siewierstal trzykrotnie obejmował prowadzenie w Niżniekamsku, odskakując rywalom za każdym razem na dystans jednej bramki. Ten serial rozpoczął Aleksandr Szczerbina, a następnie kontynuował go Oleg Jaszin. Zwycięskie trafienie należało do Maksima Rybina.

Sakari Manninen zdecydowanie ma patent na bratysławskiego Slovana. W pierwszym meczu tych drużyn w tym sezonie w stolicy Słowacji, wygranym przez Jokerit 5:3, 26-latek rodem z Oulu zdobył 4 punkty (2G + 2A). Dzisiaj uczestnik ostatnich MŚ oraz Igrzysk Olimpijskich strzelił dwa gole, po czym ostatnie trafienie dające wynik końcowy 3:0 zapewnił helsińczykom Alex Grant. Z drugim „czystym kontem” w tym sezonie zakończył mecz Ryan Zapolski (22 obrony). „Dżokerzy” tym razem musieli sobie poradzić bez swojego kapitana Samiego Lepisto, na którego nałożona została kara jednego meczu zawieszenia za spóźniony atak na Kiriła Hatawca z Dynamy Mińsk.

Jonathon Blum z USA trafił po raz pierwszy w tym sezonie dla Dynamy Mińsk. Jego strzał dał gościom prowadzenie 1:0 w Podolsku. Na 2:0 pięknym uderzeniem pod poprzeczkę popisał się Wiercioch. Ten gol zapoczątkował serię 4 trafień w przewagach pod rząd. Jeszcze przed pierwszą przerwą Marek Hrivik zdobył trafienie kontaktowe. Na 3:1 dla gości podwyższył Dmitrij Bujnickij. Tuż po rozpoczęciu trzeciej tercji hokeiści Witiazia zdołali wyrównać, czym zajęli się Alekandr Siomin oraz Bogdan Potiechin. Mecz rozstrzygnął się dopiero w konkursie rzutów karnych. Decydujące o zabraniu do Mińska dwóch punktów trafienie zadał Dienis Kazionow. Wiercioch oddał w kierunku Joniego Ortio najwięcej strzałów spośród wszystkich zawodników Dynamy. Uderzał 6-krotnie. Andriej Sidorenko, były selekcjoner reprezentacji Polski oraz oświęcimskiej Unii obdarzył go niemal tradycyjnie największym zaufaniem spośród wszystkich swoich zawodników z pola, dając mu zagrać prawie 25 i pół minuty.

1 grudnia

Barys Astana – Awtomobilist Jekaterynburg 2:7 (0:2, 1:2, 1:3)

Saławat Jułajew Ufa – Admirał Władywostok 1:2 po rzutach karnych (0:0, 1:1, 0:0, 0:0, k. 0:1)

Traktor Czelabińsk – Dinamo Ryga 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Torpedo Niżny Nowogród – Dinamo Moskwa 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)

Awangard Omsk – Mietałłurg Magnitogorsk 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Nieftiechimik Niżniekamsk – Siewierstal Czerepowiec 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Spartak Moskwa – CSKA Moskwa 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)

2 grudnia

Witiaź Podolsk – Dynama Mińsk 3:4 po rzutach karnych (1:2, 0:1, 2:0, 0:0, k. 1:2)

Jokerit Helsinki – Slovan Bratysława 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Patrick Wiercioch (pierwszy z prawej) swoją bramką przyczynił się do wygranej Dynamy Mińsk w Podolsku