Wyświetleń: 1187

Puchar Pierwszego Kanału: Powroty Rosjan i Czechów

2018-12-13 20:39:14

Cztery najbardziej utytułowane europejskie reprezentacje rozpoczęły dziś rywalizację w turnieju o Puchar Pierwszego Kanału z cyklu Euro Hockey Tour. W pierwszym dniu imprezy zwycięstwa w niemal identycznych okolicznościach odniosły drużyny Rosji i Czech.

Tradycyjny turniej z udziałem czterech największych europejskich potęg hokejowych wystartował dziś w Moskwie. Rosjanie na inaugurację długo dość niespodziewanie przegrywali ze Szwedami. W 6. minucie reprezentacja "Trzech Koron" szczęśliwie objęła prowadzenie, gdy Philipp Holm ze skrzydła wrzucił krążek przed bramkę. Tam Nikita Gusiew dobrze blokował szwedzkiego napastnika, tyle tylko, że interweniując... sam łyżwą wpakował krążek do siatki. W 34. minucie zrobiło się jeszcze gorzej dla kibiców gospodarzy, bo Klas Dahlbeck podwyższył na 2:0. A niedługo później "Sborna" musiała się bronić przed kolejną stratą gola grając w osłabieniu.

Co prawda jej się to udało, ale druga tercja nie mogła gospodarzy napawać optymizmem. O ile w pierwszej mieli przewagę, a przegrywali dość przypadkowo, to w drugiej na lodzie dominowali Szwedzi, którzy pozwolili Rosjanom na oddanie tylko 5 strzałów. A jednak gospodarze zdołali odwrócić losy meczu. Jonathan Davidsson w 43. minucie otrzymał karę za zagranie wysoko uniesionym kijem, dając Rosjanom szansę na gola kontaktowego. Wykorzystał ją sprytnym strzałem między parkanami bramkarza Szwecji Larsa Johanssona Michaił Grigorienko. A już 61 sekund później do remisu doprowadził Władisław Gawrikow.

Wynik 2:2 utrzymał się do końca trzeciej tercji. A w dogrywce Rosjanie heroicznie bronili się przed porażką. Z 5 dodatkowych minut aż 3:16 spędzili grając w osłabieniu 3 na 4 w polu. Najpierw w wyniku kary, którą jeszcze w ostatniej minucie trzeciej tercji dostał Maksim Szałunow, a później przez pełne 2 minuty po wykluczeniu Nikity Niestierowa. Szwedzi strzelali w przewadze często, ale zwykle niecelnie. Tylko 3 ich uderzenia Ilia Sorokin musiał bronić. Zatrzymał wszystkie, więc o wyniku decydowały rzuty karne.

Mecz rozgrywany był w hali, w której na co dzień swoje spotkania KHL gra CSKA Moskwa i to właśnie zawodnicy tego klubu zostali w karnych jego bohaterami. Sorokin pięciokrotnie nie dał się pokonać, a Grigorienko pięknym strzałem z nadgarstka w prawy górny róg bramki... drugiego bramkarza CSKA Johanssona przesądził o zwycięstwie gospodarzy.

Rosja - Szwecja 3:2 (0:1, 0:1, 2:0, 0:0, 1:0)
0:1 Holm - Jonsson-Fjällby - Dahlbeck 05:08
0:2 Dahlbeck - Kellman - Boqvist 33:26
1:2 Grigorienko - Niestierow 43:24 (w przewadze)
2:2 Gawrikow 44:25
3:2 Grigorienko (decydujący rzut karny)
Strzały: 30-22.
Minuty kar: 8-6.
Widzów: 8 000.

Dziś także odbył się jedyny poza Rosją mecz turnieju. W fińskim Tampere gospodarze grali z Czechami. Prowadzili nawet jeszcze wyżej niż Szwedzi w Rosji, bo do 43. minuty było 3:0, ale Czesi odpowiedzieli trzema golami i też wygrali później po rzutach karnych. Najpierw w odstępie zaledwie 42 sekund Michal Bulíř i Radan Lenc zdobyli gole, dzięki którym zmniejszyli straty do jednej bramki, a później wyrównał Tomáš Kundrátek. Szalę zwycięstwa w serii karnych przechylił na stronę gości Dominik Kubalík, który trafił jako jedyny w czeskiej drużynie, tyle że dwa razy. Po zasadniczej części decydującej serii był remis 1:1, bo dla Finów celnym strzałem popisał się Jukka Peltola. Ale w 6. kolejce Kubalík trafił po raz drugi. Jutro w turnieju o Puchar Pierwszego Kanału dzień przerwy, który Czesi i Finowie wykorzystają na podróż do Rosji, gdzie odbędą się w sobotę i niedzielę pozostałe mecze.

Finlandia - Czechy 3:4 (1:0, 2:0, 0:3, 0:0, 0:1)
1:0 Hakulinen - Virtanen - Rajala 18:53
2:0 Puustinen - Junttila 22:57
3:0 Rajala - Hakanpää 27:21
3:1 Bulíř - Sekáč 42:08
3:2 Lenc - Zámorský - Jordan 42:50

3:3 Kundrátek - Sekáč - Roman 51:24
3:4 Kubalík (decydujący rzut karny)