Wyświetleń: 1515

Przed MŚ w Tallinie: Rywale Polaków przegrali z rezerwami

2019-04-24 18:44:24

Reprezentacja Estonii, która od niedzieli będzie gospodarzem Mistrzostw Świata dywizji I grupy B z udziałem Polski, przegrała dziś w sparingu z drugą kadrą Łotwy.

Obie ekipy zmierzyły się w Arenie Ryga w stolicy Łotwy. Pierwsza reprezentacja gospodarzy gra dziś mecz towarzyski z Rosją, a zawodnicy, którzy się w niej nie zmieścili, wystąpili pod wodzą duetu trenerskiego Bob Hartley - Valērijs Kuļibaba przeciwko Estończykom. Hartley wczoraj pojawił się na zgrupowaniu reprezentacji prosto z Rosji, gdzie do piątku był z Awangardem Omsk zaangażowany w rywalizację w przegranym finale rozgrywek play-off KHL przeciwko CSKA Moskwa.

Jednym z zawodników łotewskiej kadry B jest znany polskim kibicom z występów w Polonii Bytom i Podhalu Nowy Targ Elvijs Biezais i to właśnie on w 47. minucie otworzył wynik meczu. Drugiego gola dorzucił w 59. minucie gracz Dinama Ryga Roberts Lipsbergs, który nie zawsze mieści się w składzie drużyny w KHL i występuje także w HK Lipawa w kadłubowej łotewskiej ekstraklasie. Po tym golu Estończycy wzięli czas, a na niespełna minutę przed końcem z ich bramki zjechał Roman Sumikhin. Wynik jednak już się nie zmienił, więc Łotwa B wygrała 2:0.

Występujący na co dzień we francuskiej trzeciej klasie rozgrywkowej Sumikhin grał od początku spotkania, a cały mecz w boksie spędził zwykle pełniący rolę pierwszego bramkarza estońskiej kadry Villem-Henrik Koitmaa, który jest graczem węgierskiego Vasasu Budapeszt. Ten ostatni pewnie dostanie od trenera Jussiego Tupamäkiego szansę w jutrzejszym meczu rewanżowym z Łotyszami.

Dzisiejsze spotkanie w Rydze nie zdało dla Estończyków egzaminu jako poligon do ćwiczenia gier w przewadze przed Mistrzostwami Świata dywizji I grupy B, bo Łotysze... nie otrzymali ani jednej kary. Zespół fińskiego szkoleniowca dobrze spisał się z kolei w osłabieniach, bo obronił trzy - wszystkie w drugiej tercji.

Estończycy mają już wybranego kapitana na turniej w Tallinie. Jak zwykle w ostatnich latach będzie nim weteran Lauri Lahesalu. 40-latek to gracz z największą liczbą występów w historii reprezentacji Estonii, ale od trzech lat nie gra już w żadnym klubie, co nie przeszkadza mu być kapitanem kadry.

Estonię nadal także reprezentuje inny niezwykle doświadczony gracz, który dał już sobie spokój z hokejem klubowym - Andrei Makrov, pamiętany w Polsce z krótkiego epizodu w barwach GKS-u Tychy, z którym zdobył wicemistrzostwo naszego kraju. 39-letni obecnie zawodnik jest najlepszym strzelcem w historii reprezentacji i jej najlepiej punktującym graczem, ale w ostatnim sezonie już nie miał klubu.

Mistrzostwa Świata dywizji I grupy B odbędą się w Tallinie w dniach 28 kwietnia - 4 maja. Oprócz gospodarzy i "biało-czerwonych" wystąpią w nich reprezentacje: Holandii, Japonii, Rumunii i Ukrainy.

Łotwa B - Estonia 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
1:0 Biezais - Zeile 46:15
2:0 R. Lipsbergs - Andersons 58:32