Wyświetleń: 3500

MŚ U18: Virtanen dał Kanadzie zwycięstwo w drugiej ojczyźnie

2014-04-17 21:08:08

W Finlandii rozpoczęły się Mistrzostwa Świata elity do lat 18. W najciekawszym meczu pierwszego dnia broniąca tytułu Kanada ograła Szwecję, a najlepiej na lodzie czuł się gracz, którego ojciec pochodzi właśnie z Finlandii.

Grupa A

Walczący o wybór z jak najwyższym numerem w tegorocznym drafcie NHL Jake Virtanen poprowadził Kanadyjczyków do zwycięstwa 3:1 nad Szwecją. Gracz Calgary Hitmen strzelił pierwszego gola rozgrywanego w mieście Imatra spotkania w 7. minucie, a na początku drugiej tercji dołożył trafienie na 2:0, gdy jego drużyna grała w przewadze. Szwedzi co prawda odpowiedzieli celnym strzałem Gustava Forslinga, ale to do Kanady należało ostatnie słowo. Podopieczni Kevina Dineena, który z żeńską reprezentacją "Klonowego Liścia" zdobył złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Soczi ustalili wynik spotkania na 3:1 zdobywając gola w 44. minucie po strzale Matta Barzala.

Najlepszym graczem w kanadyjskiej ekipie wybrany został jednak Virtanen, dla którego było to szczególne wydarzenie. Gra bowiem w swojej drugiej ojczyźnie. Virtanen co prawda urodził się i wychował w Kanadzie, ale jego ojciec pochodzi z Finlandii i dzięki temu młody gracz także ma fińskie obywatelstwo. Kanadyjczykom do odniesienia zwycięstwa wystarczyło oddanie 18 strzałów, bo najlepszego dnia nie miał bramkarz Szwecji, Linus Söderström. Znacznie lepiej spisał się jego vis-à-vis, Mason McDonald, który obronił 24 strzały.

Reprezentacja Kanady w sobotę rozegra drugi mecz grupy A z Niemcami. Szwedów tego samego dnia czeka kolejny trudny test - spotkanie z Rosją.

Szwecja U18 - Kanada U18 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
0:1 Virtanen - McKeown 06:45
0:2 Virtanen 21:03 (w przewadze)
1:2 Forsling - Muzito Bagenda - Holmström 30:57 (w przewadze)
1:3 Barzal 43:07
Strzały: 25-18.
Minuty kar: 26-22.
Widzów: 967.

W drugim meczu grupy A Rosjanie pokonali Słowaków 3:2. Co prawda ekipa rosyjska oddała dwa razy więcej strzałów od swoich rywali, ale do odniesienia zwycięstwa była jej potrzebna dogrywka. W jej 22. sekundzie zwycięskiego gola zdobył Kiriłł Pilipienko, który wykorzystał grę w przewadze po karze nałożonej jeszcze w końcówce trzeciej tercji za opóźnianie gry na Erika Černáka. Pilipienko wcześniej strzelił także gola w drugiej tercji, a oprócz niego na listę strzelców w reprezentacji Rosji wpisał się także Jewgienij Swiecznikow.

Słowacja U18 - Rosja U18 2:3 (1:1, 1:1, 0:0, 0:1)
0:1 Swiecznikow - Nikoliszin - Łamkin 15:44
1:1 Maier - Paločko 19:08 (w przewadze)
2:1 Pospíšil 36:02 (w osłabieniu)
2:2 Pilipienko - Kamieniew - Wowczenko 37:20 (w przewadze)
2:3 Pilipienko - Wowczenko - Łamkin 60:22 (w przewadze)
Strzały: 17-36.
Minuty kar: 12-4.
Widzów: 786.

Mecz piątkowy:
Niemcy - Słowacja

Grupa B

Na inaugurację rozgrywek w grupie B niespodziankę sprawiła reprezentacja Szwajcarii, która pierwszy raz w historii pokonała na Mistrzostwach Świata U18 USA. Szwajcarzy wygrali 4:2 dzięki trzem golom strzelonym w trzeciej tercji. Do zwycięstwa poprowadził drużynę "Helwetów" znakomity pierwszy atak. Występujący w nim Kevin Fiala ze szwedzkiego HV 71 Jönköping i Noah Rod z Servette Genewa już robią swoimi występami sporo szumu w czołowych ligach europejskich, ale najlepszy z trójki grającej w pierwszej formacji szwajcarskiego zespołu był dziś mający rosyjskie korzenie Denis Malgin, jeden z podopiecznych Henryka Grutha w juniorskiej drużynie GCK Lions z Zurychu. Malgin strzelił w ostatnich 4 minutach dwa gole, które przesądziły o zwycięstwie Szwajcarii, a wcześniej zaliczył asystę. Fiala miał gola i asystę, a Rod dwa punktowe podania. Bramkę dla Szwajcarii strzelił też Damien Riat.

Szwajcaria U18 - USA U18 4:2 (1:2, 0:0, 3:0)
0:1 Dougherty - Fortunato - Milano 05:13 (w przewadze)
Widzów: 726.

W mieście Lappeenranta udanie swój udział w turnieju zainaugurowali gospodarze. Finowie pokonali dziś 6:1 Duńczyków. Hat trickiem błysnął potężnie zbudowany napastnik TPS Turku Mikko Rantanen, a trzykrotnie asystował jego kolega z ataku, Juho Lammikko. Bramkę i asystę zanotował Sebastian Moberg, a pozostałe gole dołożyli: Sebastian Aho oraz Kasperi Kapanen. Ten ostatni to syn legendy fińskiego hokeja, Samiego Kapanena. Ojciec i syn w tym sezonie występowali razem w drużynie KalPa Kuopio. Dla Finów poważniejszym sprawdzianem niż ten dzisiejszy powinien być sobotni mecz z reprezentacją Szwajcarii.

Finlandia U18 - Dania U18 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)
1:0 Aho - Kalapudas 04:21
2:0 Rantanen - Rouhianen - Lammikko 07:24
3:0 Rantanen - Lammikko - Moberg 08:36 (w przewadze)
3:1 Korsgaard - Nielsen 21:36
4:1 Moberg - Lammikko 24:32
5:1 Rantanen 29:23 (w osłabieniu)
6:1 Kapanen - Honkanen 51:35 (w przewadze)