Wyświetleń: 4325

SHL: Dawna gwiazda YouTube znów błyszczy w karnych (WIDEO)

2014-12-13 20:57:20

Amerykanin Rob Schremp mimo wyboru przed 10 laty w pierwszej rundzie draftu NHL nigdy kariery w tej lidze nie zrobił, bo nie potrafił przełożyć tego, co demonstrował w konkursach umiejętności na realną grę. Gdy jednak dochodzi do rzutów karnych drużyna zawsze może liczyć na jego magiczne ręce. Coraz lepiej wiedzą o tym fani mistrza Szwecji Skellefteå AIK.

Schremp w 2004 roku został do NHL wybrany z numerem 25 draftu przez Edmonton Oilers, ale w tej drużynie zaliczył ledwie epizody. Później trochę dłużej grał w New York Islanders, ale i tam kariery nie zrobił. Łącznie w NHL w barwach tych dwóch drużyn i Atlanta Thrashers rozegrał 114 meczów i w 2011 roku postanowił wyjechać do Europy. Tu też raczej po klubach się tułał, o czym może świadczyć fakt, że drużyna Skellefteå AIK, w której występuje obecnie jest jego siódmą w czwartym sezonie na Starym Kontynencie. Amerykanin najbardziej znany stał się kilka lat temu, gdy podczas konkursu umiejętności klubu Wilkes-Barre/Scranton Penguins w AHL popisał się kilkoma fantastycznymi sztuczkami technicznymi, które później stały się hitem serwisu Youtube.

By stać się wybitnym hokeistą potrzeba jednak nieco innych atutów i Schremp gwiazdą nigdy nie został. Nie jest nią także teraz w SHL, ale ostatnio pokazuje, że gdy dochodzi do rzutów karnych warto mieć jego szybkie ręce po swojej stronie. We wtorek w ćwierćfinale Hokejowej Ligi Mistrzów z Linköpings HC to on jako jedyny wykorzystał rzut karny, dając swojej drużynie awans do najlepszej "czwórki" rywalizacji, a dziś znów był bohaterem decydującej rozgrywki w ligowym spotkaniu mistrza Szwecji z beniaminkiem ligi Djurgården Sztokholm. Trener Hans Wallson przy stanie 2:2 po 65 minutach gry wyznaczył Amerykanina do strzelania już w pierwszej rundzie karnych, a ten nie zawiódł, odpowiadając na otwierającego serię gola Mikaela Ahléna dla gości.

Później trafili jeszcze: Marcus Sörensen dla Djurgården i Oskar Sundqvist dla SAIK. W czwartej rundzie swoje szanse znów dostali więc Ahlén i Schremp. Ten pierwszy nie trafił, a Schremp po raz drugi pokonał stojącego w bramce przyjezdnych reprezentanta Litwy Mantasa Armalisa i znów przesądził o triumfie obrońców mistrzowskiego tytułu. 28-letni amerykański środkowy czwartego ataku dotąd w tym sezonie wcale w karnych nie błyszczał, bo w lidze przed dzisiejszym spotkaniem skutecznie strzelał tylko raz na 4 próby. Łącznie w szwedzkiej ekstraklasie ma jednak dobrą skuteczność 8 na 15. W NHL było podobnie - na gole zamienił 9 z 17 rzutów karnych.

Dziś jednak według kibiców z Skellefteå do karnych nie powinno zapewne w ogóle dojść, bo ich ulubieńcy, którzy prowadzą w lidze z dużą przewagę powinni sobie łatwo poradzić z beniaminkiem ze Sztokholmu, zwłaszcza że w pierwszej tercji mieli przygniatającą przewagę. Dwa razy gospodarze wychodzili na prowadzenie za sprawą 18-letniego Alexa Holmströma, który pokazał świetną formę przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata do lat 20 w Kanadzie, ale przyjezdni odpowiadali kolejno bramkami Mikaela Samuelssona i Nicklasa Heinerö. - Mieliśmy szansę, by zdobyć 3 punkty, ale oni zagrali naprawdę dobry mecz, a jednocześnie nasza gra w przewadze była zbyt słaba - tłumaczył trener Wallson, którego zespół nie wykorzystał żadnej z czterech okazji do gry w liczebniejszym składzie. - Mimo wszystko to był dobry hokejowy mecz, a my pokazaliśmy, że mamy dużo energii.

Broniąca Pucharu Le Mata drużyna Skellefteå AIK wygrała już ósme ligowe spotkanie z rzędu. Ostatniej porażki podopieczni Wallsona doznali 20 listopada na wyjeździe z... Djurgården. Zespół z północy Szwecji ma na koncie 64 punkty zdobyte w 30 meczach i pewnie kroczy po zwycięstwo w sezonie zasadniczym, wyprzedzając wicelidera Frölundę Göteborg aż o 11 "oczek". Teraz szwedzką ligę czeka niemal dwutygodniowa przerwa, a do gry drużyny wrócą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Skellefteå AIK - Djurgården Sztokholm 3:2 (1:0, 1:1, 0:1, 0:0, 1:0)
1:0 Holmström - Heed - Ševc 18:50
1:1 Samuelsson - Álvarez 29:21
2:1 Holmström - Aho - Forssell 32:52
2:2 Heinerö - Nordlund - Samuelsson 42:21 (w przewadze)
3:2 Schremp (decydujący rzut karny)
Strzały: 35-25.
Minuty kar: 10-12.
Widzów: 5 247.

Na innych taflach:

Niezwykły przebieg miała trzecia tercja meczu Luleå HF z HV71 Jönköping. Najpierw gole Niklasa Fogströma i Petera Cehlárika dały w niej prowadzenie 4:2 drużynie Luleå HF, a później goście wrócili do gry i odnieśli zwycięstwo dzięki piorunującej końcówce. Anton Bengtsson w 54. minucie strzelił gola kontaktowego, Teemu Laine wyrównał dwie minuty później, a dokładnie na 112 sekund przed końcem spotkania zwycięstwo 5:4 dał gościom Patrik Carlsson. I to gdy drużyna HV71 grała w osłabieniu po karze dla Laine. Ten ostatni strzelił dwie bramki, a na listę strzelców wpisał się także Ted Brithén. Ekipa z Jönköping pozostaje na trzecim miejscu w tabeli SHL. Dzisiejsza katastrofa w końcówce pokazała, że w zespole Luleå HF, który zaczął grudzień od pięciu zwycięstw z rzędu i awansował do półfinału Ligi Mistrzów nadal nie wszystko funkcjonuje jak należy. Podopieczni Joakima Fagervalla w tabeli ligowej są dopiero na 10. miejscu.

Skellefteå AIK powiększa przewagę w tabeli, bo trwa kryzys wicelidera Frölundy Göteborg. Wtorkowe zwycięstwo "Indian" nad IFK Helsinki w rewanżowym meczu ćwierćfinałowym Hokejowej Ligi Mistrzów było tylko miłym przerywnikiem w fatalnej grze drużyny w lidze. Frölunda dziś nie sprostała na wyjeździe zajmującemu ostatnie miejsce w tabeli Leksands IF i przegrała 1:2 po dogrywce. To już piąta z rzędu porażka drużyny Rogera Rönnberga. Gola na wagę zwycięstwa dla zespołu z Leksand strzelił w drugiej minucie dogrywki świetnie spisujący się w SHL po transferze z Espoo Blues fiński środkowy Tomi Sallinen, a wcześniej trafił także Brian Connelly. Bohaterem meczu był jednak bramkarz LIF Oscar Alsenfelt, który obronił aż 48 strzałów gości. W całym spotkaniu Frölunda zanotowała bowiem w strzałach przewagę 49-16, w tym 20-5 w trzeciej tercji. Mimo kolejnej porażki drużyna z Göteborga pozostaje na drugim miejscu w tabeli. Leksands IF z kolei dzięki wygranej wreszcie opuścił ostatnią pozycję.

Luleå HF - HV71 Jönköping 4:5 (2:2, 0:0, 2:3)
Zaar (4.), Cam Abbott (13.),  Fogström (45.), Cehlárik (50.) - Laine (8.), (56.), Brithén (18.), Bengtsson (54.), Carlsson (59.)

Leksands IF - Frölunda Göteborg 2:1 (1:0, 0:1, 0:0, 1:0)
Connelly (3.), Sallinen (62.) - Johnson (33.)

Brynäs Gävle - Örebro HK 4:3 (0:0, 2:2, 1:1, 0:0, 1:0)
Rödin (34.), Scott (39.), Brodecki (52.), Brodin (decydujący rzut karny) - Wiklander (23.), Ekbom (36.), Eriksson (42.)

Växjö Lakers - Färjestad Karlstad 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Johnson (53.) - Rohdin (9.), Rajala (52.)

Linköpings HC - MODO Örnsköldsvik 1:2 (0:1, 1:0, 0:0, 0:1)
Vrána (28.) - Önerud (19.), Nylander (61.)